Soha ennyi magyar nem dolgozott még Ausztriában, ez óriási problémát okoz Nyugat-Magyarországon
Soha nem dolgozott annyi magyar Ausztriában, mint idén ősszel – számolt be róla a Nyugat.hu.
A lap megjegyzi, hogy Nyugat-Magyarországon a határ közelsége legalább akkora átok, mint amekkora áldás. Bár a régió Budapest után egyértelműen Magyarország legfejlettebbje, de a környékről folyamatos és nagyszámú az elvándorlás a jobb gazdasági mutatókkal rendelkező Ausztria felé.
„Nemrég volt egy vállalkozói fórumunk, ahol szóba jöttek az adók, az adminisztrációs terhek és az energiaválság, de a vállalkozásoknak még mindig messze az okozza legnagyobb fejfájást, hogy mit kezdjenek az osztrák munkaerőpiac elszívó hatásával. Ez a jelenség már jó egy évtizede gátolja az itteni cégek fejlődését” – mondta el a portálnak Balogh Károly Zsolt, a Vas Megyei Kereskedelmi és Iparkamara főtitkára.

A fenti ábrán jól látszik, hogy míg 2009-ben év alig több mint 23 ezer magyar állandó dolgozó volt Ausztriában, addig ez a szám 2021-re megközelítette, és – az ábrán ez még nem létszik — 2022-re át is lépte a 100 ezer főt.
Ezt a Nyugat.hu az osztrák Munkaügyi Minisztérium számaiból tudta meg, ahonnan az is kiderült, a németek mögött szorosan a másodikak a magyarok a külföldről érkező munkavállalók tekintetében.
A jórészt a turizmusra építő Nyugat-Magyarországon nagy problémát jelent, hogy jelentősen esett a képzési színvonal 10-15 évvel ezelőtthöz képest: az ambíciózus, képzett magyarok csak nagyon ritka esetben maradnak a határ innenső oldalán.
A munkaadók a kereskedelemben és a szépségiparban arról számolnak be, hogy a munkavállalóknak nemcsak az anyagi elvárásai lettek irreálisak, hanem a szemléletük is megváltozott. Vas megyében évtizedeken át hűséges alkalmazottak mondtak fel egyik napról a másikra, hogy Ausztriában próbáljanak szerencsét – írja a portál.
– mondta elkeseredetten egy ismert étterem tulajdonosa.
A Nyugat.hu azt is megjegyzi, hogy bár lényegesen kevesebb szó esik róla, nem csak a munkavállalók, de a vállalkozások is megtalálják számításukat nyugati szomszédunknál. Vagy úgy, hogy a tevékenységüket kiterjesztik a határon túlra, vagy úgy, hogy magát a székhelyet is átteszik. Ez utóbbi azért előnyös, mert így már osztrák cégnek számítanak, nagyobb eséllyel nyernek el ottani munkákat, emellett élvezik az osztrák kormány támogatását, ami közismerten sokkal bőkezűbb, mint a magyar – teszi hozzá a lap újságírója.
Sokan ugyanakkor megjegyzik, hogy nem kizárólag a pénz, hanem a biztosabb munkakörülmények, az előnyösebb szerződések és a jobb szervezettség szeretnek jobban dolgozni Ausztriában, mint Magyarországon.