Schmidt Mária szerint Oroszországban „nyilván” szabad választások vannak
Parázs vita alakult ki az Ez itt a kérdés legutóbbi adásában az M5 közszolgálati kulturális csatornán. Schmidt Mária, Szent-Iványi István, Fodor Gábor és L. Simon László ütköztették véleményüket Oroszország demokratizálásának kérdésében – vette észre a hasonló műsorokat gyakran szemléző 444.
A vita során Szent-Iványi azt vetette fel, hogy előnyös lett volna, ha Joe Biden feltételei alapján Oroszország demokratizálódik. Schmidt Mária azonban nem értett egyet, mondván: „Majd az oroszok eldöntik, hogy ők hogy akarnak élni, és kinek az irányítása alatt.” Példaként hozta fel, hogy a Közel-Kelet demokratizálási kísérletei is kudarcot vallottak.
L. Simon László a vita során azt hangsúlyozta, hogy elfogadhatjuk: a világ különböző részein másként tekintenek a demokráciára és az államszervezetre. Példaként személyes tapasztalatát említette, amikor Szentpéterváron egy orosz kísérője Putyint gyalázta, mégis rá szavazott, mert úgy vélte, hogy visszaadta az orosz nép önbecsülését. „És senki nem tartott pisztolyt az illető hölgynek a fejéhez, hogy ő Putyinra szavazzon” – mondta.
Fodor Gábor ezzel szemben azt állította, hogy az oroszok nem dönthetnek szabadon, mert nincsenek szabad választások. Schmidt erre visszakérdezett:
Fodor azzal érvelt, hogy ezt az oroszok mondják, akiknek el kellett menekülniük. Schmidt azonban úgy vélte, ők nem menekültek, hanem „elmentek”.
Fodor Gábor felvetette, hogy Putyin szétverte az orosz sajtót, és a cenzúra teljes mértékben korlátozza a szabadságot. Schmidt erre azzal válaszolt, hogy Angliában is van cenzúra. „De az ablakból nem esnek ki az emberek legalább” – jegyezte meg Fodor, mire Schmidt így reagált: „Az mondjuk igaz, hogy a nyílászárókkal még vannak problémák Oroszországban.”
A felvetésre, hogy a világ legnagyobb államában mégsem teljesen szabadon dönthetnek az állampolgárok a sorsukról, azt mondta, hogy de, „nyilván igen”.
Schmidt szerint a nyugati országokban sem működik jól a sajtószabadság, és példaként hozta, hogy Németországban kommentek miatt házkutatásokat tartanak, illetve büntetéseket szabnak ki. „Persze, annyi angol politikai fogoly van, hogy Dunát, vagy inkább Temzét lehetne velük rekeszteni” – tette hozzá Fodor Gábor, erősen iróniával a hangjában.
L. Simon László a vitát azzal próbálta oldani, hogy Oroszországot nem Nyugat-Európával kell összehasonlítani, hanem Ukrajnával. Szerinte és Schmidt Mária szerint Oroszországban szabadabbak a választások, mivel Ukrajnában a háború miatt elhalasztották az elnökválasztást. Fodor erre ismét azt hangoztatta, hogy az orosz választások nem szabadok, amire Schmidt úgy reagált: „De ki mondja meg? Azt nekik kell megmondani!”
A vitát Gulyás István műsorvezető azzal zárta le, hogy szerinte nem kellene az észak-atlanti térségből megmondani, milyen a helyes demokratikus berendezkedés. „Ne haragudj, Gábor, de azért itt van valamiféle, megint ez az észak-atlanti hübrisz, hogy »majd mi tudjuk, hogy mi legyen«, és azon vitatkozunk, hogy vajon Ukrajnában meg Oroszországban helyesek-e a demokratikus viszonyok, avagy nem, én amellett vagyok, hogy bízzuk rájuk.”