Polónyi István: A Fidesz miatt nem lesz világszínvonalú egyetem Magyarországon
Semmi esélye annak, hogy Magyarországon világszínvonalú egyetem legyen, mondta Polónyi István a Hírklikknek a felvételi ponthatárok nyilvánosságra hozása után. Az oktatáskutató szerint a diákok többsége nem figyeli az egyetemi rangsorokat, amikor kiválasztja, hogy melyik felsőoktatási intézménybe jelentkezik.
„A kutatásokból az látszik, hogy a tanulók egy része valóban figyeli a minőséget, az indikátorokat, az elismertséget. Másik részük az ismerősök, barátok véleménye, esetleg intézményi reklámok alapján választ. Egy harmadik csoport az intézményi életet figyeli, azt nézi, hol lehet jól szórakozni. A negyedik csoportba tartozók pedig – azok, akik gazdaságilag nehezebb helyzetben vannak – a kollégiumok és a jó közlekedés lehetőségeit nézik. A nemzetközi rangsorokat a diákok maximum két százaléka olvassa. De nem is csoda, hisz' mit lehet abból kiolvasni, hogy a Műegyetem egy rangsorban a 800. helyen van. Vagyis igazából ezeknek a nemzetközi rangsoroknak nincs jelentőségük” – fejtette ki Polónyi István.
A szakértő szerint az egyetlen belföldi rangsor hatása is kétséges. Az intézményválasztás valójában a szocioökonómiai hátteret tükrözi.
„Van egy réteg, amely befektetésnek tekinti a felsőoktatást, ezek általában a jobb módú, jobban felkészült gyerekek. Van egy másik csoport, amelyik életformát akar követni, és egy harmadik, amelyik a társadalmi helyzetét akarja javítani, de az anyagi helyzete korlátozott” – tette hozzá.
Az oktatáskutató propagandafogásnak nevezte Orbán Viktor tusványosi kijelentését arról, hogy míg 2010-ben egyetlen magyar egyetemet sem tartottak számon a világ legjobb öt százalékában, tavaly már tizenegy ilyen is volt.
„A világon van körülbelül 30 ezer egyetem, abból ki lehet számolni, hogy annak mennyi az öt százaléka – 1500 –, az 1500-ban mindig volt egy-két magyar egyetem. (...) Ha megnézzük a rangsorokat, akkor tulajdonképpen azt lehet látni, hogy az elmúlt öt-tíz év alatt a magyar felsőoktatás kifejezetten romlott. Az egyetemek túlnyomó többsége vagy stagnál, vagy rontott a helyezésén. Talán egy van, a Semmelweis, amelyik javított, volt, amelyik az 500. helyről lecsúszott a 600.-ra. Orbán ezt valószínűleg nem is érti, és amit Tusványoson mondott, az csak propaganda, aminek a fele sem igaz” – mondta Polónyi István.
A magyar diákok és családjaik végeredményben a hazai egyetemek presztízse alapján hoznak döntést a jelentkezésről. De aki megteheti, inkább külföldre küldi a gyerekét.
„A csúcselit, a vezető értelmiség, tudósok, a politikusok mindegyike nagyon régen külföldre járatja egyetemre a gyerekét. (Már középiskolába is.) A középosztály felső rétege a budapesti elitegyetemekre. A középosztály középrétege a nagy vidéki egyetemre járatja a gyerekeit, az alsó középosztály felzárkózni kívánó rétege pedig a kis vidéki egyetemekre, főiskolákra”.
Polónyi István úgy véli, jelenleg csekély az esélye annak, hogy Magyarországon világszínvonalú egyetemek sora jöjjön létre. Ennek több oka is van az oktatáskutató szerint:
Az egyik a forrásgazdagság. Pénz nélkül nem csak háborút nem lehet nyerni, de felsőoktatást sem. A világ vezető elitegyetemeinek az éves költségvetése nagyjából ötször akkora, mint az egész magyar felsőoktatás költségvetése. A másik, az az akadémiai tehetségtömeg, a minőség. Tehát olyan oktatók legyenek, akik világszínvonalon elismertek, és olyan hallgatók, akik motiváltak, érdekeltek, „valahova el akarnak jutni”. (...) A harmadik szempont az autonómia, az, hogy az egyetemek maguk dönthessék el, hogyan akarnak fejlődni, önállóak legyenek a tudomány-, a tananyagformálásban, a szakalakításban. Csakhogy amióta a Fidesz került hatalomra, az egész magyar felsőoktatás autonómiája egyre jobban szűkül, gyakorlatilag az autonómia minden elemét elvették a felsőoktatási rendszertől. Ha mindezt végiggondoljuk, akkor semmi esélyünk, hogy komolyabban előre lépjünk. Az, hogy Magyarországon 5-6-8 egyetem világszínvonalú lesz, elképzelhetetlen. Esetleg egy és kettő lehet, ezt el tudom képzelni, de ez az egy-kettő Pesten van és nem privatizálták.”
Szerinte talán az ELTE lehetne világszínvonalú, mivel a magyar elit gyerekei odamennek tanulni. A helyzetet nehezíti, hogy az intézmény még függetlennek számít, emiatt éppen nincs benne a „pixisben”.