SZEMPONT
A Rovatból

Polónyi István: A Fidesz miatt nem lesz világszínvonalú egyetem Magyarországon

„Amióta a Fidesz került hatalomra, az egész magyar felsőoktatás autonómiája egyre jobban szűkül, gyakorlatilag az autonómia minden elemét elvették a felsőoktatási rendszertől” - mondja a szakértő.


Semmi esélye annak, hogy Magyarországon világszínvonalú egyetem legyen, mondta Polónyi István a Hírklikknek a felvételi ponthatárok nyilvánosságra hozása után. Az oktatáskutató szerint a diákok többsége nem figyeli az egyetemi rangsorokat, amikor kiválasztja, hogy melyik felsőoktatási intézménybe jelentkezik.

„A kutatásokból az látszik, hogy a tanulók egy része valóban figyeli a minőséget, az indikátorokat, az elismertséget. Másik részük az ismerősök, barátok véleménye, esetleg intézményi reklámok alapján választ. Egy harmadik csoport az intézményi életet figyeli, azt nézi, hol lehet jól szórakozni. A negyedik csoportba tartozók pedig – azok, akik gazdaságilag nehezebb helyzetben vannak – a kollégiumok és a jó közlekedés lehetőségeit nézik. A nemzetközi rangsorokat a diákok maximum két százaléka olvassa. De nem is csoda, hisz' mit lehet abból kiolvasni, hogy a Műegyetem egy rangsorban a 800. helyen van. Vagyis igazából ezeknek a nemzetközi rangsoroknak nincs jelentőségük” – fejtette ki Polónyi István.

A szakértő szerint az egyetlen belföldi rangsor hatása is kétséges. Az intézményválasztás valójában a szocioökonómiai hátteret tükrözi.

„Van egy réteg, amely befektetésnek tekinti a felsőoktatást, ezek általában a jobb módú, jobban felkészült gyerekek. Van egy másik csoport, amelyik életformát akar követni, és egy harmadik, amelyik a társadalmi helyzetét akarja javítani, de az anyagi helyzete korlátozott” – tette hozzá.

Az oktatáskutató propagandafogásnak nevezte Orbán Viktor tusványosi kijelentését arról, hogy míg 2010-ben egyetlen magyar egyetemet sem tartottak számon a világ legjobb öt százalékában, tavaly már tizenegy ilyen is volt.

„A világon van körülbelül 30 ezer egyetem, abból ki lehet számolni, hogy annak mennyi az öt százaléka – 1500 –, az 1500-ban mindig volt egy-két magyar egyetem. (...) Ha megnézzük a rangsorokat, akkor tulajdonképpen azt lehet látni, hogy az elmúlt öt-tíz év alatt a magyar felsőoktatás kifejezetten romlott. Az egyetemek túlnyomó többsége vagy stagnál, vagy rontott a helyezésén. Talán egy van, a Semmelweis, amelyik javított, volt, amelyik az 500. helyről lecsúszott a 600.-ra. Orbán ezt valószínűleg nem is érti, és amit Tusványoson mondott, az csak propaganda, aminek a fele sem igaz” – mondta Polónyi István.

A magyar diákok és családjaik végeredményben a hazai egyetemek presztízse alapján hoznak döntést a jelentkezésről. De aki megteheti, inkább külföldre küldi a gyerekét.

„A csúcselit, a vezető értelmiség, tudósok, a politikusok mindegyike nagyon régen külföldre járatja egyetemre a gyerekét. (Már középiskolába is.) A középosztály felső rétege a budapesti elitegyetemekre. A középosztály középrétege a nagy vidéki egyetemre járatja a gyerekeit, az alsó középosztály felzárkózni kívánó rétege pedig a kis vidéki egyetemekre, főiskolákra”.

Polónyi István úgy véli, jelenleg csekély az esélye annak, hogy Magyarországon világszínvonalú egyetemek sora jöjjön létre. Ennek több oka is van az oktatáskutató szerint:

Az egyik a forrásgazdagság. Pénz nélkül nem csak háborút nem lehet nyerni, de felsőoktatást sem. A világ vezető elitegyetemeinek az éves költségvetése nagyjából ötször akkora, mint az egész magyar felsőoktatás költségvetése. A másik, az az akadémiai tehetségtömeg, a minőség. Tehát olyan oktatók legyenek, akik világszínvonalon elismertek, és olyan hallgatók, akik motiváltak, érdekeltek, „valahova el akarnak jutni”. (...) A harmadik szempont az autonómia, az, hogy az egyetemek maguk dönthessék el, hogyan akarnak fejlődni, önállóak legyenek a tudomány-, a tananyagformálásban, a szakalakításban. Csakhogy amióta a Fidesz került hatalomra, az egész magyar felsőoktatás autonómiája egyre jobban szűkül, gyakorlatilag az autonómia minden elemét elvették a felsőoktatási rendszertől. Ha mindezt végiggondoljuk, akkor semmi esélyünk, hogy komolyabban előre lépjünk. Az, hogy Magyarországon 5-6-8 egyetem világszínvonalú lesz, elképzelhetetlen. Esetleg egy és kettő lehet, ezt el tudom képzelni, de ez az egy-kettő Pesten van és nem privatizálták.”

Szerinte talán az ELTE lehetne világszínvonalú, mivel a magyar elit gyerekei odamennek tanulni. A helyzetet nehezíti, hogy az intézmény még függetlennek számít, emiatt éppen nincs benne a „pixisben”.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
„A királynak is hatalmas birtoka van” – fideszesek az Orbán-család meggazdagodásáról
A Fidesz szimpatizánsaival is beszélgettünk a Múzeumkertnél, ahol Orbán Viktor is beszédet mondott március 15-én.


A Múzeumkertben tartották a március 15-i állami ünnepséget, amelynek részeként Orbán Viktor miniszterelnök is beszédet mondott. Az esemény helyszínén sok szimpatizáns gyűlt össze, kokárdákkal, nemzeti színű szalagokkal és zászlókkal érkeztek az egyébként esős, borongós időben.

A helyszínen megjelent Puzsér Róbert, illetve több ellentüntető is. A Szeretlek Magyarország riporterének a publicista elmondta, miért tartotta fontosnak, hogy ott legyen az eseményen, és mire szeretné felhívni a figyelmet.

Emellett a Fidesz szimpatizánsaival is beszélgettünk, többek között arról, mit gondolnak az Orbán-család meggazdagodásáról.

A Szeretlek Magyarország riportja:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

SZEMPONT
A Rovatból
Nagy Attila Tibor: jó ötlet volt Magyar Pétertől a korrupcióellenes ügyészség, de Orbán a poloskázással hosszú távon tematizálhatja a közbeszédet
Orbán megosztó beszédet mondott, ami a keménymagnak szólt, de nála a szavazatokat nem ezek a beszédek, hanem az osztogatás hozhatja. Magyar Péter az elemző szerint lendületet veszített, túl sok témával foglalkozott a beszédében.


A kormányfő a Nemzeti Múzeum elé várta a híveit délelőtt, délután pedig Magyar Péter Tisza Pártja töltötte meg az Andrássy út körúton belüli szakaszát. Orbán Viktor a brüsszeli birodalomról beszélt, és a független sajtó, valamint a civil szervezetek munkatársait „áttelelő poloskáknak” nevezte, belengetve a húsvéti nagytakarítást. Ezzel szemben Magyar Péter, miután felsorolta Orbánék bűneit, gazdagodásukat, bejelentette, hogy független korrupcióellenes ügyészséget hoznának létre, és teljes vagyonelkobzást helyezett kilátásba a korrupciós cselekmények elkövetői számára. Segítséget kért a külhoni magyar állampolgároktól, és alternatív népszavazást hirdetett meg.

Mire volt elég a két beszéd, mire volt elég az ünnepi erődemonstráció? Erről kérdeztük Nagy Attila Tibor politikai elemzőt.

– Két beszédet hallottunk. A délelőtti lényegesen rövidebb volt, mint a délutáni, ennyi bizonyos.

– A kevesebb most több. Azt gondolom, hogy Orbán Viktor mostani beszéde hatásosabb, erőteljesebb volt, mint a tavalyi, Magyar Péternél is erőteljesebb volt. Azért gondolom, mert

volt olyan szófordulata, ez a bizonyos poloskázás, amely jobban megmarad az emberekben,

mint Magyar Péter már megint terjengőssé vált beszéde. Ennyiben biztos, hogy sikeresebb volt a kormányfő beszéde, de természetesen ez nem jelenti azt, hogy ezzel a Fidesz már biztosan megnyeri a jövő áprilisi választásokat. Arról nem beszélve, hogy lesz még két nagy ünnepi rendezvény és beszéd: október 23-a ebben az évben, és a választások előtt jövő március 15-e, tehát semmi sem veszett el. Végleg most senki sem aratott győzelmet. Annyi történt csak, hogy a miniszterelnöknek most sikerült hatásosabb, keményebb beszédet mondania.

– Ez a poloskázásról nekem Torgyán József ’96-os féregirtós beszéde jutott eszembe. Azt látom, hogy már most felrobbant az internet, tehát azért nagyon sokan, nagyon sokféleképpen magyarázzák. Sokan azt gondolják, hogy ez a fajta dehumanizálás egy szintlépés volt.

– Éppen ez a lényeg, hogy egy beszéd kiváltson hatásokat, véleményeket, ellenvéleményeket. Ezzel a miniszterelnök máris elérte, hogy a közvéleményben nagyobb érdeklődést kelthet a beszéde a következő napokban vagy akár hetekben, mint Magyar Péter mostani terjengős beszéde. Mondjuk az a felvetése, hogy a miniszterelnök és az országgyűlési képviselők fizetése csökkenjen, például egy figyelemreméltó felvetés volt, lehetett volna erre fókuszálni a beszédet, e köré csoportosítani a többi elemet, például Hatvanpusztára utalni, ami el is hangzott a beszédben egyébként.

– Egy hosszú részt szentelt az urizálásoknak.

– Igen, az urizálás, és ebből levezethető lett volna a követelés, hogy csökkentsük a hatalmon lévők fizetését. És akkor lehetett volna mondjuk erre építeni a beszéd fő vonulatát. Ehhez képest Magyar Péter beszéde nagyon sok mindent megfogott: fű, fa, virág, sok minden volt benne. Nagyon nehéz kihámozni belőle a lényeget. Orbán Viktor beszédéből lényegesen könnyebb volt.

Az, hogy az ízlésünkkel találkozik-e a miniszterelnök mondanivalója, az egy újabb kérdés.

Nekem például személy szerint nem tetszik a poloskázás, nem tetszik az, hogy az ellenfeleket poloskákhoz hasonlítjuk, ez nem jó, nem szép dolog, de kétségtelen, hogy hatásosabb, mint Magyar Péter hosszabb és bonyolultabb beszéde.

– Én azon gondolkozom, hogy ezzel a poloskázással mintha Orbán Viktor is csak megtartani tudná a szavazóbázisát, miközben a vele szemben álló szavazóbázist is összerántja egy ilyen szöveg. Tehát mindkét szavazóbázist csak még jobban harci tűzbe tudja hozni, de tud ez a dolog új szavazókat hozni?

– Új szavazókat a Fidesz nem az ünnepi beszédekkel szokott tipikusan megszerezni, hanem a választási osztogatással. Ez 15 év tapasztalata. Az orbáni beszédek – különösen, ha jól sikerülnek – a saját szavazók felrázására hivatottak, akik már eleve fideszesek, és itt azért van házi feladata a Fidesznek. Éppen a Medián mérte meg, hogy a Fidesz szavazóinak kisebb a hajlandósága elmenni a választásokra. Emiatt a biztos szavazók körében 9 százalékpont a különbség a Tisza javára, legalábbis a Medián szerint.

Tehát a Fidesznek elemi érdeke, hogy a saját szavazóit akár kemény, meghökkentő szófordulatokkal hozza lázba és tűzbe,

hogy akik azért alapvetően fideszesek, azok tényleg nagy számban menjenek el. A többi peremszavazót pedig inkább a választási osztogatással próbálják megnyerni. Természetesen hogy ez mennyire sikerül, az attól is függ majd, hogy a gazdaság helyzete 2025-ben hogyan alakul.

– Egyetért azzal a vélekedéssel, hogy egy év után Orbán Viktor pont ezekkel a gazdasági ígérgetésekkel átvette a közbeszéd tematizálását?

– Igen, mondhatjuk. Magyar Péter lendületet vesztett az ez év február 11-i Partizán-interjúban, és Orbán Viktor ügyes érzékkel Magyar Péter évértékelője után mondta el a saját beszédét, amelyben bejelentette a népszerű választási osztogatási lépéseit, és azóta valóban a miniszterelnök uralja alapvetően a közéletet.

– Értékelhetjük a közbeszéd-tematizálás visszavételi kísérletének Magyar Péter alternatív népszavazásról szóló bejelentését?

– Szerintem Magyar Péter hibázott, amikor Ukrajna EU-tagságát beletette ebbe a népszavazási kérdéssorba, ugyanis itt nem fog tudni győzni, Ez egy eleve vesztes pozíció. Éppen a Medián felmérése mutatta ki, hogy a magyarok többsége nem támogatja Ukrajna uniós tagságát.

Tehát ez egy olyan csata, amelyet Magyar Péter csak elveszíteni tud, és ráadásul a kormánynak több eszköze és pénze van arra, hogy Ukrajna európai uniós tagsága ellen kampányoljon.

Őszintén szólva nem értem, hogy a Tisza vezetése miért gondolta jó ötletnek ezt beletenni a kérdések közé.

– Volt még szó arról, hogy független korrupcióellenes ügyészséget akarnak létrehozni, ha megnyerik a választásokat.

– Jól hangzik a Korrupcióellenes Ügyészség felállítása, ezzel egyetértek. A tömegben úgy hallottam, hogy nagy tapsot is kapott, tehát ez egy elég népszerű ötlet. Úgyhogy

ebből a szempontból Magyar Péter biztos, hogy nem nyúlt félre.

Hogy ez jogilag mennyire megvalósítható feles többséggel, abban már van kételyem, hiszen az ügyészség szervezeti rendjéről, illetve az ügyészség alapvető szabályairól szóló törvény, illetve jogi normák az Alaptörvénybe tartoznak, illetve sarkalatos törvények. Ebből adódóan ez kétharmados többséget igényel. Nehezen tudom elhinni, hogy a Tisza Párt képes lesz kétharmados többséget szerezni, bár a választási rendszerünk a győztest jutalmazza. De nyilván a jogi akadályok hangoztatása nem alkalmas egy ilyen ünnepi beszédhez.

– Beszéljünk a résztvevők számáról. Elárul-e ez egyáltalán valamit?

– Nehéz összehasonlítani, mert a múzeum előtti térség viszonylag szélesebb. A felvételekből úgy láttam, hogy a Kálvin térre is jutott még valamennyi ember. A miniszterelnök beszédén nem voltam személyesen jelen. A Tisza rendezvényén viszont igen, és azt tudom tanúsítani, hogy valóban az Oktogontól a Bajcsy-Zsilinszky útig terjedt a tömeg, viszont talán szűkösebb ez az út. Nem tudok igazságot tenni, hogy hol voltak többen, de ezt nem is értékelném túl.

Kétségtelenül van egy presztízsverseny, hogy a Tisza vagy a Fidesz rendezvényén voltak-e többen.

Szerintem a Tisza biztosan nem vallott szégyent ma. Tisztességes létszámmal vonultak fel az emberek. De valóban nem érdemes túlértékelni, hiszen itt most a politika iránt aktívabb emberek jöttek el, de a szavazást nagyobb részben azok döntik el, akik nem naponta öt-hat órán keresztül foglalkoznak a politikával.

– Mit gondol, milyen lépésekkel tudná átvenni, vagy újra átvenni a kezdeményezést Magyar Péter? Illetve folytatódhat-e Orbán Viktorék kommunikációs offenzívája annak érdekében, hogy nyeregben maradjanak?

– Folytatódhat a kommunikációs offenzíva, megpróbálják fenntartani a közbeszéd feletti uralmat. Magyar Péternek most egy olyan témát kellene találnia, amely ténylegesen az emberek mindennapjait érinti, és nem olyan ügyekben próbálkozni, ahol a kormány könnyen megverheti. A kegyelmi ügy például egy szerencsés véletlen volt számára, amelyet jól kihasznált. De nem tudhatjuk, lesz-e még hasonló ügy, amely ekkora politikai hullámokat vethet.

– Kell egy újabb kegyelmi ügy ahhoz, hogy kibillenjen Orbán pozíciójából?

– Én úgy is fogalmazhatnék, hogy egy „kegyelmi ügy 2.0” jót tenne a Tisza Párt esélyeinek.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
„Most nekünk jöhet, de mi már nagyon-nagyon sokan vagyunk” – tiszások Orbán Viktor poloskázásáról
Videónkban Magyar Pétert is kérdeztük az ünnepi beszédében elhangzottakról.


Az Andrássy útra hirdette meg március 15-i rendezvényét a Tisza Párt. Az eseményre rengetegen látogattak ki, a tömeg a Bajcsy-Zsilinszky úttól egészen az Oktogonig állt. A rendezvényen beszédet mondott Nagy Ervin, Ruszin-Szendi Romulusz, Bódis Kriszta és a párt elnöke, Magyar Péter is.

A Szeretlek Magyarország riportere többek között arról kérdezte a Tisza Párt szimpatizánsait, tartanak-e attól, hogy Orbán Viktor bejelentései (áfavisszatérítés, anyák szja-mentessége, árrésstop) miatt megtörik a Tisza lendülete, de reagáltak a miniszterelnök poloskázására is, és a Ruszin-Szendi Romolusz ról szóló hírekre is.

Videónkban Magyar Péter is megszólalt. A Tisza Párt elnöke elárulta, mit értett beszédében azalatt, hogy a Magyarországnak szüksége van a külhoni magyarok segítségére, és reagált arra is, hogy egy elemző szerint hiba volt belerakni a népszavazásukba az Ukrajna uniós csatlakozásáról szóló kérdést.

A Szeretlek Magyarország riportja:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Féregirtás és poloskátlanítás - Török Gábor szerint jó lenne érteni, miért csinálják és mit várnak tőle
A politikai elemző következtetése szerint négy oka lehet annak, hogy Orbán Viktor március 15-i ünnepi beszédében elhangzottak ezek a kifejezések.
F. O. - szmo.hu
2025. március 16.



Féregirtás, poloskátlanítás. Jó lenne érteni, miért csinálják és mit várnak tőle – kezdte Facebook-bejegyzését Török Gábor. A politikai elemző következtetése szerint négy oka lehet annak, hogy Orbán Viktor március 15-i ünnepi beszédében elhangzottak ezek a kifejezések.

Török szerint az első ok, hogy a kormánypárt úgy látja, apad a tábor és még mélyebbre kell ásni az árkokat, hogy ezzel megállítsák a dezertálást. A második ok az lehet, hogy Orbánék úgy érzik, kell valami nagyon erős mondás, hogy arról szóljon a közélet, ne pedig más, számukra sokkal kellemetlenebb témákról – véli Török Gábor, a harmadik okként pedig azt írta, hogy a kormánypárt úgy gondolja, hogy számára hasznos, ha a másik tábor fenyegetve érzi magát.

Az elemző szerint az is előfordulhat, hogy nem jól mérték fel, hogy egy ilyen megszólalásnak mi lesz a következménye.

Ez viszont „hiba” – írta a politológus, majd hozzátette: annak idején a Független Kisgazdapárt elnöke, Torgyán József egyértelműen ez utóbbit tette, itt viszont most mind a négy esélyes még.

Ahogy arról beszámoltunk,

Orbán Viktor ünnepi beszédében áttelelő poloskáknak nevezte a „külföldről pénzelt újságírókat, bírókat és civileket és aktivistákat”

„A mai ünnepi összesereglés után jön a húsvéti nagytakarítás: átteleltek a poloskák. Felszámoljuk a pénzügyi gépezetet, amely korrupt dollárokból vásárolt meg politikusokat, bírókat, újságírókat, álcivil szervezeteket és politikai aktivistákat” - fogalmazott a miniszterelnök, aki hozzátette: „felszámoljuk az egész árnyékhadsereget. Ők a mi újkori labancaink, a brüsszeli kegyencek, akik hazájuk ellenében pénzért a birodalom szekerét tolják. Túl régóta vannak itt. Túl sok mindent éltek túl, túl sok helyről kaptak pénzt”.

Orbán szerint „1848-ban császármadarak ültek a nyakunkba, most meg Weber-fiókák kárognak a fejünk fölött”. A miniszterelnök hozzátette: éppen elég volt belőlük.

„Tavaszi szél vizet áraszt, hadd vigye őket. Rajtuk a skarlátbetű, sorsuk a szégyen és megvetés. Ha van igazság, márpedig van, a pokolban külön bugyor várja őket” - mondta Orbán.

Torgyán József pedig 1996-ban így fogalmazott:

„Honfitársaim, magyarok! Álliberális undorító férgek és dögkeselyűk lepték el hazánkat, és amíg a liberális férgek belülről rágják édes hazánk nemes testét, addig a liberális dögkeselyűk kívülről tépik, szaggatják az ezer sebből vérző, Trianonban megcsonkított, Párizsban tovább kurtított szerencsétlen nemzetünket – de mi nem engedjük!”


Link másolása
KÖVESS MINKET: