Matolcsyék alapítványa kérlelte az Állami Számvevőszéket, hogy ne hozzák nyilvánosságra a jelentést
A Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány (PADME) próbálta megakadályozni az Állami Számvevőszék (ÁSZ) által március 19-én nyilvánosságra hozott jelentés publikálását, írta a Telex. Az alapítvány arra hivatkozott, hogy
Az ÁSZ jelentése szerint az alapítvány közel 500 milliárd forintnyi vagyont kezelt, amelyből 407 milliárd közpénzből származott.
Az alapítvány vagyonát kezelő Optima Befektetési Zrt. két külföldi ingatlancégbe fektette be az összegeket, amelyek azóta jelentősen vesztettek értékükből.
A PADME azzal érvelt, hogy az ÁSZ megállapításai közül sok már nem aktuális, vagyis módosítást igényel, mert azóta több változás is történt. Az alapítvány korábban döntött egy átfogó pénzügyi konszolidációról, amely szerintük hat hónapot vesz majd igénybe. Ezért azt kérték az ÁSZ-tól, hogy függesszék fel az eljárást ugyanennyi időre.
Szerintük a dokumentum számos olyan titkot tartalmaz, amelyeket törvények védenek, és amelyek az érintett jogi személyekre és befektetőkre vonatkoznak. Azt is kiemelték, hogy az Optima tulajdonában álló lengyel Globe Trade Centre S.A. (GTC) és a svájci Ultima Capital S.A. tőzsdén jegyzett társaságok, így a jelentés nyilvánosságra hozatala hatással lehet a részvények árfolyamára.
A PADME szerint a jelentés publikálása „növelheti a forint elleni spekulációs támadások kockázatát a devizapiacon”. Az alapítvány arra hívta fel a figyelmet, hogy a jelentésben szereplő megállapítások olyan összefüggés látszatát kelthetik, amelyek a forint árfolyamának stabilitására és az ország pénzügyi védelmi képességére vonatkoznak.
A jelentés a PADME gazdálkodásával kapcsolatos további problémákra is rávilágít. Az ÁSZ megállapította, hogy az Optima egy rendkívül bonyolult céghálót épített fel, amelyet nem tudtak racionális indokokkal alátámasztani. Emellett az alapítvány kurátorai nem dolgoztak ki megfelelő kontrollrendszert az Optima gazdálkodásával kapcsolatban.
Emiatt az alapítvány inkább jövedelemtermelő eszközökbe fektette vagyonát.
Az ÁSZ jelentése szerint az alapítvány vagyona jelentős részben eltűnt, az események idején 266 milliárd, jelen értékén közel 460 milliárd forintnyi alapítói vagyon veszett el. A számvevőszék több bűncselekmény gyanúja miatt feljelentést tett, a Legfőbb Ügyészség pedig megkezdte a nyomozást az MNB-alapítványok ügyében.