Mit ígér Vitézy, mit szeretne Karácsony? - Választási kisokos azoknak, akik még nem tudtak dönteni
Két vitán is összecsapott Karácsony Gergely, regnáló és újrázó főpolgármester kihívójával, Vitézy Dáviddal. A harmadik jelentős támogatással rendelkező jelölt, a fideszes Szentkirályi Alexandra egyik vitán sem vett részt, mintha a Fidesz elengedte volna Budapestet. Így most Vitézy és Karácsony programját vetjük össze azok kedvéért, akik nem pártpolitikai alapon, hanem tisztán a programok alapján kívánnak választani a jelöltek közül.
Mielőtt a lényegre térnénk, azt mindenképpen tanulságos és izgalmas volt látni, hogy 2024-ben lehet valódi vitát folytatni, ahol méltányosan tud bánni egymással két politikai ellenfél, még akkor is, ha időnként keményen neki is feszül a másiknak.
Ami a legfontosabb: meglepően sok az azonos vagy közel azonos elképzelés a két politikus választási programjában.
Lakhatási költségek, agglomeráció
A várost körülvevő agglomeráció és a város kapcsolatát mindketten döntő fontosságúnak látják. Jelenleg az agglomerációnak lakosság-elszívó hatása van, amiért elsősorban a magas budapesti lakhatási költségek a felelősek. A kiköltözők viszont továbbra is Budapestre járnak dolgozni, így az agglomeráció felduzzadása egyre jobban terheli a közlekedési hálózatot a főváros és a környező települések között. Mindkét jelölt felismerte, hogy ennek a problémának két leágazása van:
Mindketten megfordítanák a lakosság áramlásának irányát, ami egyben csökkentené a régió környezetterhelését. Nézzük meg pontról pontra, melyik jelölt hogyan képzeli mindezt.
A közlekedés tekintetében Vitézy Dávid korszerűsítené a HÉV hálózatot, mely több környező településsel köti össze Budapestet. Ez új, alacsonypadlós szerelvények beszerzését is jelentené (más kérdés, hogy ezt a tervet nemrég kaszálta el Lázár János miniszter). Ide tartozik a vasúthálózat korszerűsítése, a Déli körvasút felépítése, amely ahhoz is hozzájárulna, hogy akár Ferihegyről gyorsan bejuthassanak a Magyarországra érkezők Budapestre.
Karácsony Gergely programjában azt emeli ki, hogy megteremtették a tarifaközösséget, és ezzel jelentősen csökkent a bérletek ára a Budapest környékén élőknek, így minden bizonnyal többen veszik igénybe a közösségi közlekedést, mint eddig.
A probléma másik vetületével kapcsolatban, azaz a lakáshelyzet, lakhatás témájában
Bár a program eddig szerény eredményt hozott, Karácsony az őszi albérletszezontól várja az ügynökség felpörgését.
Vitézy programjában a barnamezős területek lakáscélú beépítése szerepel.
Továbbá legalább 10 ezer szolgálati lakást, illetve kollégiumokat építene, ettől remélve a rekordmagas budapesti albérletárak leszorítását.
Közösségi közlekedés
A közösségi közlekedést Vitézy négy új külvárosi villamosvonal építésével, illetve a budai fonódó második ütemével, továbbá meglévő villamosvonalak meghosszabbításával képzeli el, hozzátéve, hogy a meglévő járműparkot is modernizálnák, és
Karácsony Gergely is prioritásként kezeli a villamosközlekedés fejlesztését. A Bajcsy-Zsilinszky úton keresztül a Váci úton át meghosszabbítandó villamosvonal nála is szerepel, mint ahogy a nagy fonódó hálózatok továbbfejlesztése is megfelel nagyjából Vitézy négy külvárosi villamosvonalának. Karácsony is megemlíti a buszhálózat elektrifikálását, igaz, nem nevezi meg, ezt hol képzeli el.
A közösségi közlekedést érinti még Vitézy Dávid közlekedési rendészeti terve. Ezt a tervet kritizálta Karácsony Gergely korábban, hajléktalanellenesnek nevezve azt. Erről Vitézy programjában azt írja:
Vitézy szerint napi két-három súlyos rendbontás történik a BKK járművein, ami ellen fel kell lépni. Elképzelése szerint a Budapest Go applikáción keresztül az utasok is jelezhetnék, ha ilyesmit tapasztalnak (kérdés persze, mennyi idő alatt érkeznének ki a rendészek a helyszínre). Az utasbiztonság érdekében a még nem bekamerázott járműveken is felszerelnének megfigyelőkamerákat, melyek a bizonyító erő mellett visszatartó erővel is bírhatnak. Ennek megfelelő programpontot nem találtunk Karácsonynál.
Hajléktalanság
A hajléktalanság kérdését Karácsony Gergely és Vitézy Dávid is a megelőzésnél kezdené.
Vitézy szerint, mivel a hajléktalan emberek többsége nem fővárosi lakos, csupán a jobb ellátás reményében érkezik a városba, a problémát nem egyedül a városnak kell megoldania. Mivel a hajléktalan emberek nagy része korábban gyermekotthonokban élt, ezért a fővárosi és a Pest megyei működő gyermekotthonokkal és nevelőszülő hálózatokkal együttműködve komplex megelőzési programot dolgozna ki.
Emellett kedvezményes lakhatási feltételeket teremtene, és a fővárosi cégeknél, intézményeknél történő elhelyezkedést biztosító mintaprojektet indítana a gyermekvédelemből kikerülő fiatalok számára.
Karácsony mindenekelőtt leírta, hogy az elmúlt években több mint 350 hajléktalan ember költözhetett megfelelő bérlakásba. A továbbiakban nagyszabású lakbértámogatási programot indítana, mellyel több száz, most ideiglenes szálláson élő embert, családot segítene abban, hogy kitörjenek a hajléktalanságból. A megelőzést Karácsony a Lakhatási Szolgálat felállításával, szociális munkával és jogsegélyszolgálattal, illetve pénzbeli ellátással képzeli el.
Egészségügy
Ami az egészségügyi programokban közös, mindkét jelölt szerint több szűrővizsgálatra van szükség.
Ezen felül még fontosnak tartaná az ügyeleti rendszer újragondolását. Szeretné elérni, hogy a sürgősségi betegellátásban a kormány törölje el a területi ellátási kötelezettséget Budapesten, azaz minden budapestit fogadjon valamennyi sürgősségi osztály. Vitézy ígéretet tett a Budapesti Egészségügyi Tanács felállítására is, ami a szakmai ellátórendszert érintő döntések előkészítésében venne részt.
Kultúra
A város kulturális arculatát érintő kérdések kapcsán Karácsony a kultúra függetlenségét emelte ki,
Azt mondta, a város pesti oldalán is létrehoznak egy „Jurányit”, azaz a budai volt iskolaépületben létrehozott Jurányi művészeti inkubációs ház és előadótér pesti párját. Mindemellett a kertmozik megteremtését, a Magyar Filmszemle megrendezését, illetve a Szabó Ervin Könyvtár hálózatának fejlesztését, valamint a Budapest Galéria Városházába költözését ígéri a főpolgármester.
Vitézy Dávid is a főváros sokszínű, szabad és színes kultúráját emeli ki.
A FSZEK fejlesztését éppúgy fontosnak tartja, ám emellett megemlíti a város fürdőkultúráját is, mint fejlesztendő területet, megígérve a Rác és Király fürdők megnyitását, a helyi közösségek kulturális kezdeményezéseinek támogatását, valamint egy kezdeményezést, hogy évente pályázat útján válasszák ki az „év kulturális kerületét”.
Vitézy az aquincumi polgárváros területe felett fekvő gázgyár területére barnamezős beruházásként új Budapest Múzeumot építene, hozzátéve, hogy ez több cikluson átívelő beruházás lenne, illetve egységesítené a fővárosi intézmények Fortepan gyűjteményhez fűződő gyakorlatát, azaz szerinte a jogtiszta képeket minden intézménynek ingyenesen elérhetővé kellene tenni az online felületen, mint közös kulturális kincset.
Ha ennyi nem volna elég, bevezetné az úgynevezett „kultúrkupont”, ami évi 10 000 forintnyi támogatást jelentene minden budapesti polgárnak, aki azt szabadon felhasználhatja színházak, mozik, koncertek, kiállítások látogatására.
Környezetvédelem, klímaváltozás
Vitézy Dávid „szivacsváros” koncepciója olyan várost képzel el, ami képes felszívni és megtartani az esővizet, így csökkentve a villámárvizek okozta terhelést, illetve a szárazság és túlmelegedés kellemetlen következményeit.
A lakóépületek energetikai korszerűsítése a szén-dioxid-kibocsátást csökkentené. Megemlíti a pesti alsó rakpart és a Római-part rekonstrukcióját is, hozzátéve, hogy a Gázgyár felé megnyitva a sétányt csillapítani lehet a nyaranta a területre jellemző zsúfoltságot.
Karácsony Gergely ugyancsak fontosnak tartja a zöldfelületek növelését, szemléletes ábrával megmutatva, hogy
A pesti alsó rakpart és a Római-part felújítását Karácsony is fontosnak tartja, hozzátéve, hogy a Rómain az árvízvédelmi munkákat is be kell fejezni a Nánási út vonalában.
A Belváros rekonstrukciója
Karácsony Gergely a belvárosi autópályákká silányított sugárutakat is visszaadná a budapestieknek, igaz, sok konkrétumot a forgalomcsillapítás, zöldítés és több átkelőhely említésénél nem ír. Egyelőre még ő is keresheti a megoldást, mert ezt írja:
A nagykörút teljes rekonstrukciójáról viszont látványtervet is közöl. Tervezi az Andrássy úttól kiinduló, József Attila utcán haladó, majd a Lánchídon keresztül a Várig vezető park- és sétányláncolat megteremtését, melynek a Széchenyi sétány nevet adta. A Clark Ádám téren lévő körforgalom méretének csökkentésével további fákat ültetne a térre.
Vitézy Dávid leginkább a Rákóczi út fásítására és rekonstrukciójára koncentrálna, valamint biztonságos közterületek kialakításával tenné besétálhatóvá az egész belvárost.
Két jelölt, két program
A fenti programpontokat is érintette a két televíziós vita, amely a múlt héten zajlott le. A nagyon hasonló programok mellett, nem letéve a garast egyik jelölt mellé, azt mindenképpen el kell mondani, hogy
amit Karácsony 48, Vitézy 164 oldalon írt le. Kerestük a fideszes Szentkirályi Alexandra részletes programját is, de semmilyen felületen sem találtuk meg.
Karácsony Gergely programja innen, Vitézy Dávid programját innen tölthető le.