„Minden zárva, rengeteg embert elbocsátottak” - egy Bécsben élő magyar mesélt az ausztriai helyzetről
Március közepén beszélgettünk először Lovas Nagy Annával, aki évek óta Bécsben él. Akkor ott még mindent lehetett kapni, nyugodtan vásárolgattak az emberek, csak néhány olyan termékből volt hiány, mint amilyen a száraztészta, a lencse, a sárgaborsó és a bab. A konzervekből is fogyott rendesen, de nem volt hiány.
Magyarországon akkor már sokan pánikszerűen vásárolták fel a lisztet, és Anna, aki a mézeskalács készítéshez vásárolt be itthon, több helyen is járt, mire kapott. Akkor még nem zárták le a határokat, szabadon jöhettek-mehettek az emberek.
Egy hónap elteltével beszélgettünk újra, és azóta nagyot fordult a világ. Ausztriában és Magyarországon is külön intézkedéseket vezettek be a járvány miatt, és mindkét országban meghatározó téma lett a koronavírus. Aki csak teheti, otthon marad, és megpróbál valahogy felkészülni az előtte álló hetekre, hónapokra. Ám a járvány nyomában kibontakozó válság kezelése már sokban különbözik a két országban.
"Mivel sejtettük, hogy begyűrűzik a járvány, mi nagyon bevásároltunk. Akkor még attól tartottunk, hogy nem kapunk ezt-azt, ki is fogyott pár dolog" – meséli Anna. "De semmi probléma az áruellátással, flottul működik, és ha egyik nap valamit nem kapok, akkor másnap feltöltik áruval az üzletet."
Az orvosi ellátás már más kérdés. Annának éppen akkor fájdult meg a foga, amikor már eltiltották a fogorvosokat a kezeléstől. "Nehéz volt fogorvost találni, aki egyáltalán hajlandó volt fogadni vagy belenézni a számba. Őszintén megmondta, hogy semmilyen beavatkozást nem tud elvégezni. Megnézte, készített egy panorámaröntgent, elmondta, hogy mi a probléma, annak melyek a következményei, és kaptam antibiotikumot.
Most csak a legfontosabb és legszükségesebb beavatkozásokat végzik el Ausztriában, minden kórházi ágyat felszabadítottak."
Akinek ehhez hasonló gondja van, mind arra vár, hogy feloldják a korlátozást.
Anna rendszeresen szed gyógyszert, így arról is beszámolhatott, hogy működik az orvosság kiváltása. Az ember betelefonál háziorvoshoz, elmondja a panaszát, vagy csak bediktálja a gyógyszer nevét. Bekerül a rendszerbe, ezután a beteg bármelyik patikában kiválthatja az e-carddal a gyógyszert. A patikában van kint kézfertőtlenítő, de minden le van nejlonnal takarva, és csak a gyógyszerésszel lehet találkozni, akivel az ember egy plexilapon keresztül beszél.
"Ami az utcán van, az más kérdés, akadnak, akik karantén bulit tartanak. Főleg a volt jugoszláv államokból származók nem annyira tartják be az összes előírást, és ebből, ha megjön a jóidő, lesznek még bajok"
– mondja Anna.
A kijárás korlátozása és a felesleges kontaktusok elkerülése az osztrákoknál is fontos eleme a koronavírus-járvány elleni védekezésnek. A kancellár húsvétkor felhívást intézett az ország lakóihoz, hogy tudja, jön az ünnep, a családlátogatások ideje, de mindenki maradjon otthon.
A határokon csupán az ingázókat engedik át. "De változó, mikor kit. Aki rendelkezik munkáltatói igazolással, annak nem kell a 14 napos karantént itt is, ott is megcsinálnia. Csak magyar rendszámmal engedik át az ingázókat."
A nagy bevásárlóközpontok jelenleg kihaltak, a parkolókat lezárták.
"Amikor Schwechat mellett jöttünk el, félelmetes volt, hogy ott, ahol korábban percenként jöttek-mentek a gépek, kísérteties a csend és a nyugalom. És ez a hangulat az egész városra rányomja a bélyegét. Amit láttunk, amikor Bécsen kívül jártunk, hogy a mezőgazdaság működik, bár inkább magányos traktorokat lehet látni. Indul a spárgaszezon, meglátjuk, mehetünk-e a termelőhöz, akihez szoktunk."
A maszkviselés Anna szerint feltűnően terjed, egyébként rendeletet is hoztak arról, hogy élelmiszerboltba és más helyekre nem lehet belépni szájmaszk nélkül.
"Élnek azért fegyelmezetlenebb polgárok is Bécsben. A Duna partján van egy hely, ahova nyáron szeretünk kijárni, ahol több kilométer hosszan a szabadtéri tűzhelyeken sütögetni lehet, és a szerb családok most is bepróbálkoznak ezzel."
Milyenek a mindennapok a fertőzésveszély árnyékában?
"Kesztyűt mindig hordunk, maszkot csak akkor veszünk fel, ha be kell menni egy üzletbe, vagy ha piacra megyünk. Bár rendszerint olyan napot választok a piacozásra, amikor a legkevesebben vannak, és ez a hétfő. A szülők igyekeznek a gyerekeket rászoktatni a szájmaszk viselésére, és amelyik gyerek már olyan nagy, hogy nem tépi le magáról, azon látok.
Aki a kertvárosban él, és meg tudja oldani, hogy a családnak ne kelljen kilépnie a kertkapun, azok bent tartják a gyerekeket.
Az idősekre itt nagyon vigyáznak. Velünk szemben működik egy idősek otthona, oda hetek óta nem lehet belépni. De onnan kilépni sem. Kizárólag a személyzet és biztonsági őr áll a kapuban, hermetikusan elzárták a bent lakókat."
Amikor azt kérdezem Annától, hogy ha most rosszul lennének, köhögnének, bármilyen koronavírusra utaló tünetet produkálnának, letesztelnék-e őket, azt a választ kapom, hogy nem biztos. "A környezetünkben nem fordult még elő fertőzés, ezért nem tudom. Most többet tesztelnek, mint az első szakaszban, amikor a WHO akkori ajánlását követték, de azóta változott a protokoll. Azzal nem vagyok tisztában, milyen tüneteket kellene produkálni ahhoz, hogy elvégezzék a tesztet. De az biztos, hogy hamar kiér a mentő. Egyébként a helyzet Bécsben egészen biztosan nem olyan, mint New Yorkban vagy Olaszországban. Nem halljuk egész nap a mentőkocsik szirénáját."