Martfűi rém: az igazi sztori
Amikor 1957 júliusában a Tiszaföldvár felé vezető dűlőút közelében megtalálták a martfűi rém első áldozatának holttestét, még senki sem gyanakodott Kovács Péterre. Miután ezt a gyilkosságot megúszta, a férfi az egyik leghírhedtebb magyar sorozatgyilkossá vált.

Kéjvágytól vezérelve négy nőt gyilkolt meg, és további kettőt megsebesített. Ráadásul az általa elkövetett gyilkosságsorozathoz kötődik a korabeli magyar bűnüldözés egyik legnagyobb szakmai hibája: ugyanis egy ártatlant ítéltek el az igazi sorozatgyilkos helyett. Ismerd meg Sopsits Árpád A martfűi rém című filmjének igaz történetét.
Az első gyilkosság
Kovács Péter átlagos életet élt. Teherautó-vezetőként dolgozott Martfű környékén. 1957. július 22-én estéjén azonban olyan dolog történt, ami után a férfi élete örökre megváltozott.
A martfűi moziban Kovács megnézett egy argentin filmet, aminek az egyik jelenetében egy férfi erőszakosan viselkedett egy nővel.
Kovácsot nagyon felizgatta a jelenet, és elhatározta, hogy utánozni fogja a moziban látottakat.
A moziból kijövet a Martfűi Cipőgyár épületkomplexuma felé indult, amelynek kapuján éppen a délutáni műszakot befejező munkásnők léptek ki. Kovács itt figyelt fel első áldozatára, aki magányosan indult hazafelé a Tiszaföldvár felé vezető dűlőúton.

A martfűi cipőgyár
Bár nem ismerte a nőt, kerékpárral utána eredt, majd a kivilágítatlan, sötét külterületen rátámadt az asszonyra. Egy nála lévő vasdarabbal fejbe vágta, majd a védekezésre képtelen áldozatot a filmben látott módon megerőszakolta, és fojtogatta. Miután végzett, a nő testét egy vízelvezető árokba rejtette. Különösen megrázó tény, hogy a nő halálát végül nem a fojtogatás vagy a fejére mért ütések okozták, hanem fulladás.
Kovács a gyilkosság után hazabiciklizett. A nő holttestét másnap találták meg a határban dolgozó munkások. Kovácsra ekkor még nem figyeltek fel a nyomozók.

A gyanú az áldozat egyik munkatársára, Kirják Jánosra terelődött, aki a kihallgatás során önellentmondásba keveredett. Alibijét édesanyja nem volt hajlandó igazolni, a nyomozók pedig egyre határozottabban léptek fel annak érdekében, hogy Kirjákból beismerő vallomást csikarjanak ki. A hatóságok ugyanis minél hamarabb le akarták zárni az ügyet, hogy ezzel megnyugtassák a felháborodott martfűi lakosságot. Kirják végül megtört és aláírta beismerő vallomását. A gyilkosság helyszíni rekonstrukciójakor összeverődött kíváncsiskodó tömegben Kovács Péter is megjelent.
Az ártatlan Kirjákot első fokon halálra ítélték, a Legfelsőbb bíróság azonban életfogytiglanra enyhítette az ítéletet.
Támadások az 1960-as években
Az első után több mint 6 év telt el a következő gyilkosságig. Ezalatt Kovács megnősült, és házat épített családjának. A családi idill azonban nem sokáig kötötte le.
1963. november 13-án este Kovács rátámadt egy Homok község felé tartó munkásasszonyra. Kalapáccsal vágta fejbe a nőt, majd letépte róla ruháit. Azonban valamiért nem ölte meg. Az eszméletlen nőt hamarosan megtalálták, és sikerült megmenteni az életét.
Fél év múlva 1964. március 21-én Kovács ismét próbálkozott. Egy magányosan sétáló asszonyt támadott meg hátulról - ismét kalapáccsal. A nő azonban reflexből elhajolt, így az ütés csak a tarkóját érte, és el tudott menekülni.
1964. május 4-én egy nő holttestét találták meg Nagyrév közelében a Tiszában. A test körülbelül egy hónapja lehetett a vízben, így igen rossz állapotban volt. Nem találtak rajta bűncselekményre utaló jelet, így fulladást állapítottak meg a halál okaként.

Részlet A martfűi rém című filmből
1965. áprilisában újabb testet találtak a Tiszában. Ezúttal egy tizenéves lány volt az áldozat. A szintén rossz állapotú holttesten ez alkalommal sem találtak külsérelmi nyomokat, így arra a következtetésre jutottak, hogy a lány öngyilkos lett.
Kovács már 3 gyilkosságon, és összesen 5 támadáson volt túl, amikor amikor a rendőrökben felmerült a gyanú, hogy sorozatgyilkos garázdálkodhat a környéken.
1965. áprilisában és májusában negyven férfit ellenőriztek, köztük Kovács Pétert is. Ám őt kizárták a lehetséges elkövetők közül, és a vizsgálat eredmény nélkül zárult.

Részlet A martfűi rém című filmből
Lebukás
1967. június 20-án ismét női holttestet találtak, ezúttal Öcsöd közelében a Körös folyóban. Kiderült, hogy
a nőt halála előtt olyan durván bántalmazták, hogy koponyája berepedt, testét pedig megcsonkították.
Körme alatt üvegszilánkok voltak. A közeli híd korlátján pedig vér és szövetmaradványokat találtak, így feltételezték, hogy a testet innen lökték a folyóba. A nyomozók ekkor újból megvizsgálták az összefüggést a korábban a folyókból kifogott fiatal női holttestek és az öcsödi gyilkosság között. Az öcsödi áldozat koponyasérülése miatt pedig felvetődött, hogy a hazafelé tartó asszonyokat is ugyanaz a gyilkos támadhatta meg.
Ekkor vették elő újra Kovács Pétert. Megállapították, hogy egy nappal a holttest megtalálása előtt elhozta a munkahelyi teherautóját. És bár a felesége igazolt neki alibit, a nyomozók nem bíztak az asszonyban. Ráadásul a teherautó átvizsgálásakor fontos bizonyítékra bukkantak:
a sofőrfülkében üvegszilánkokat találtak, akárcsak az öcsödi holttest körme alatt.
A nyomozók ráadásul több szemtanút is találtak, akik igazolták, hogy együtt látták Kovácsot, annak sógorát és a később áldozatot egy kocsmában. Végül a sógor is bevallotta, hogy együtt szórakoztak az áldozattal, majd Kovácsot és a nőt azzal hagyta magukra, hogy Kovács hazafuvarozza a nőt.
Kovács Pétert 1967. augusztus 11-én tartóztatták le. Ekkor még tagadott, de két nappal később beismerte az öcsödi gyilkosságot, majd a Tiszából kifogott nők meggyilkolását is.

Kováccsal eljátszatták a rendőrök, hova rejtette a holttesteket - Fotó a helyszínelésről az áldozatok képeiven kiegészítve
Fél évvel később az ügyészség már azt is tudta, hogy Kovács gyilkolta meg a Martfűi Cipőgyárból hazafelé induló lányt, nem pedig az azért elítélt Kirják János. Az ártatlan férfit 11 év letöltése után engedték szabadon.
Kovácsot egyébként kapcsolatba hozták egy további gyilkossággal is, amit nem tudták rábizonyítani, de
feltételezhető, hogy az ismertté vált eseteken kívül több gyilkosságot is elkövetett.
Végül a négy gyilkosságot és két sikertelen támadást beismerő Kovács Pétert halálra ítélték, amit a Legfelsőbb Bíróság is jóváhagyott. A martfűi rémet 1968. december 1-én végezték ki.
Sopsits Árpád nemrég filmet készített Kovács Péterről A martfűi rém címmel.
Videó: Íme az előzetes
Forrás: Wikipédia, Fortepan, Nyugat.hu,
Ha érdekesnek találtad a cikket, oszd meg barátaiddal is!