A katedrától a betegszobáig – a magyar tanárnő, aki szakmát és országot cserélt
Így lett egy, tizenéves lányát egyedül nevelő, lelkes magyarországi nyelvtanárból németországi ápoló. Történetét maga meséli el a https://szeretlekmagyarorszag.hu-nak/ .
„Évek óta fulladtam otthon. Hiába imádtam tanítani, a tanári, heti hat napos (hétvégenként és hetente legalább kétszer 3 órában nyelviskoláztam a főállásom mellett) munkámért járó bérből nem tudtam lakáshitelt is fizetni, gyereket is nevelni, illetve eltartani.
A tanári pályát épp egyik nyelviskolai hallgatóm ötletére "lecseréltem" a versenyszférára, ahol az addigi bérnek kapásból a másfélszeresét adták.
Érettségiztető tanárként havi száz nettó körül körül kerestem 2008-ban!
A multinál egy év alatt kiszervezték másik országba a munkaköröm, a lányom pedig akkor kezdte az iskolát. De én még mindig azt vártam, hogy jobb lesz otthon, no meg úgy véltem, a gyereknek fontos megtanulnia magyarul írni, olvasni, gondolkodni. Ekkor hívott fel egy francia cég budai leányvállalatának az igazgatója, hogy kellenék neki asszisztensnek. Otthoni viszonylatban jó bért kínált, így elfogadtam.
2014-ben telt be a pohár. Az utolsó löketet az adta, hogy másodszor is megnyerte a választásokat a Fidesz, és már az iskolában is el akarta dönteni, hogyan gondolkodjon a gyerekem, és persze, a helyzetem se lett sokkal jobb attól, hogy nem havi százból, hanem két és félszer annyiból kellett lakáshitelt plusz rezsit, a lányomnak ruhát, oktatást, szabadidőt biztosítani.
Akkor a reggeli lapban (még Metropol) szembejött velem egy hirdetés, hogy ápolóképzést indítanak német nyelvvel kombinálva,
munka mellett, azzal a céllal, hogy Németországba közvetítenek a szakma, illetve a minimálisan B1-es nyelvtudás megszerzése után.
Belevágtam. Nem volt túl sok veszíteni valóm, hiszen azt is tudtam, hogy abból a munkakörből, ahol voltam, semmilyen irányba nincs mozgási lehetőségem. Egészen nyugdíjig ellehettem volna azzal, hogy egy vezérigazgató mellett vagy helyett viszem az egész irodát.
Nem volt könnyű, de azt tudtam, hogy óriási hiányszakma az, amibe a fejszém vágtam. A munkahelyemen persze néma voltam, mint a hal egészen 2017-ig, amíg meg nem szereztem végre az ápolói képesítést.
Emberekkel mindig szerettem foglalkozni, a vértől nem, de attól, hogy utoljára a gimnáziumban tanultam biológiát, és nem éppen abból remekeltem, nagyon tartottam. Teljesen más jellegű munka és gyereknevelés mellett nagyon nehezen is ment. Különösen a gyakorlat, mert azt többnyire nem is engedte a kórház hétvégén folytatni.
2015-ben ismertem meg a párom, aki – az Egyesült Államokból hazatérvén - sehol nem kapott állást hónapokig. Mielőtt kiment Amerikába egy rokonához a Nemzeti Eszközkezelőnél dolgozott, onnan menekült, előtte pedig újságíró volt, úgyhogy nagyjából esélytelen volt munkát szereznie. Ezért ő is beállt az ápolóképzésbe, ráadásul neki volt előtte már a mentőknél és egy jó hírű budai kórházban egészségügyi gyakorlata. Tehát tudatosan egyszerre végeztünk, és egy irányba tartottunk. Persze ő is kapott időközben az egészségügyben állást, Mit mondjak? Havi százezret, ha hazahozott, akkor már nagyon "nagy összeget" keresett.
Amikor megláttunk egy hirdetést, hogy az Északi-tengerparti Rostock-ba jöhetünk ketten is az egyetemi klinikára dolgozni, azonnal éltünk a lehetőséggel.
Az egyetem korrekt. Részmunkaidőben dolgozunk, mert kaptunk nyolc hónap nyelvtanulási lehetőséget, amit, ha három éven belül felmondanánk a munkahelyünkön, vissza kell fizetni, de hosszútávon még így is megéri.

Vendégházban kapott először nyolc fős csoportunk szállást. A szállás költségét megelőlegezte az egyetem, majd a bérünkből vonták. Nekem egy hónap alatt sikerült kijönnöm a párommal a Gästehaus-ból egy két- és félszobás lakásba. Úgy megy el lakhatásra a bérünk egynegyede, hogy egyelőre három napot dolgozunk egy héten, és még nincs meg a szakmai elismertetésünk (csak a nyelvvizsga után), tehát ápolósegéd a beosztásunk. A párom fizetése több mint a háromszorosa (most) az otthoninak, az enyém még alig több, de látom a perspektívát, amit otthon sehol.
Az élelmiszer-kínálat és minőség sokkal jobb, az alapélelmiszer-árak nagyjából ugyanazok, legfeljebb a tőkehús drágább.
Itt, Rostockban nincsenek hajléktalanok. Egyrészt a lakások túlnyomó többsége szövetkezeteknél maradt, akik kiadják, tehát az átlagemberek bérlik a lakást, ahogy Svájcban is. Másrészt, ha valaki szociális alapon rászorul, kifizeti neki az önkormányzat a bérleti díjat. Szóval hajléktalan nincs. Munkalehetőség viszont rengeteg. És nem csak ápolóknak! Az egyik kolléganő párja azonnal talált állást például egy bútorforgalmazó cégnél, pedig egy mukkot nem beszélt németül. De dolgoznak itt erdélyi magyarok a hajógyárban, építkezéseken is.
Észak-Európa legrégebbi egyeteme jövőre lesz 600 éves, a város pedig az idén kerek 800, éppen ezért nagyon fejlesztik az egyetemi épületeket (is). Ahogy vége a mi projektünknek, indul egy újabb, további 8-10 magyar ápolóval.
Az ápolók munkakörülményei minden szempontból jobbak: itt soha nincs eszközhiány.
A betegágyak magassága állítható, ami nagyon nem mindegy a betegek forgatásakor, etetésnél, itatásnál, tisztába tételnél. Nincs hálapénz az orvosoknak sem, ugyanakkor itt nem tolják rá az ápolókra az olyan orvosi kompetenciákat, mint vérvétel, vénabiztosítás, vagy éppen az infúziók bekötése. Röviden: kevesebb ápolói felelősség, miközben egy főre kevesebb beteg ellátása esik, a fizetés pedig jelentősen magasabb.

A családi pótlék négyszerese az otthoninak, bár én még egy fillért sem kaptam a Magyar Államkincstár és az itteni Familienkasse egymással való huzakodása miatt, de ha egyszer végre megkapom visszamenőleg, nagyon boldog leszek. A lakásbérlet annyi, mint otthon a piaci alapúak. Csak amíg Budapesten ápolói bérből nem lehet lakást bérelni, vagy lehet, de akkor nem eszik az ember egész hónapban, itt a bér egyharmadából megoldja a lakhatást. Van olyan kollégám, aki januárban kihozta két kiskorú gyerekét és a feleségét és a gyerekek máris beilleszkedtek az óvodába. Remélem, előbb-utóbb én is kihozhatom a lányomat.”