Költenél napi 100 Ft-ot jó célra?
"Neked mit ér egy százas?" - Perényi András blogbejegyzésében találkoztunk ezzel a szlogennel. Azzal az izgalmas történettel is találkoztunk, ami elmeséli, hogy teheti jobbá ez a mondat kicsiny hazánkat, de akár a világot is. Perényi András, digitális reklámszakember, több startup vállalkozás ötletgazdája, az SOS Gyermekfalvak Alapítvánnyal közösen alkották meg a DailyOne nevű telefonos alkalmazást.
András a bejegyzésben büszkén írja, hogy "fantasztikus, amit létrehoztak" - az applikáció pedig heteken belül elérhető lesz Magyarországon. Attól kezdve napi egy százassal bárki támogathatja a csatlakozó alapítványok céljait és pár érintéssel nyomon is követheti azt, hogy az összege hova került.
A DailyOne egy közösségi adománygyűjtő mobil applikáció, amiben az alapítványok megjeleníthetik az ügyeket, amiken épp dolgoznak, képekkel, rövid leírásokkal és célösszeggel téve transzparensé a működésüket. A felhasználók pedig naponta száz forinttal segíthetik az ügyek megvalósítását, minden nap kiválasztva, hogy számukra mely ügy élvez nagyobb prioritást. A projektek folyamatosan nyomon követhetők, látszik az adománygyűjtés százalékos állapota és a megvalósult ügyekről értesítést kapnak reggelente a felhasználók, hogy minden nap egy pozitív hírrel induljon a napjuk.

"Finisben vagyunk" - mondta Perényi András, akit telefonon értük el és a Szeretlek Magyarországnak elmondta, hogy első körben (2-3 héten belül) az SOS Gyermekfalvak Alapítvány applikációja jelenik meg, természetesen ugyanezen a működési elven, csak az ő arculatukkal és az ő ügyeikkel. Ez után pár héttel várható a DailyOne alkalmazás megjelenése, amihez tárt karokkal várnak minden civil szervezetet, alapítványt, ami úgy gondolja, hogy a céljai elérését egy ilyen gyűjtéssel elősegítheti.
Minden egy matraccal kezdődött
És hogy hogyan is indult? András története szerint néhány évvel ezelőtt egy számára már szükségtelen ágymatracot tett fel az internetre hirdetésként. Hamar lett rá jelentkező, eladta, de a vevő nem jött érte, így miután hosszú ideig csak kerülgette a lakásban, levitte az aluljáróba a hontalanoknak.

Az applikáció honlapján is elmesélik, mit indított el a matrac
Ők nagyon szívesen vették a matracot és arról meséltek, hogy miként kerültek utcára. András itt elmondja, borzasztó érzés volt számára azzal szembesülni, hogy mindegyikük diplomás, értelmes ember volt és nem önszántukból, hanem az élet kegyetlenségéből kerültek az utcára. Akkor és ott úgy érezte, hogy száz forint megoldást jelentene sok mindenre, ráadásul ennyit talán adományoznának is az emberek, ha pontosan nyomon követhetnék, mire is költik az adományozott száz forintot. Az ötlete akkor energia és idő hiányában a fiók aljára került.
A papír évekkel később előkerült
Andrist egy régi barátja kereste meg az SOS Gyermekfalvak Alapítványtól, hogy egy kávé mellett segítsen ötletelni nekik, mivel lehetne hatékonyabbá tenni az adakozást. Előkerült a papír és hamar megszületett a fent már leírt koncepció. "A beszélgetést egy prezentáció, a prezentációt megvalósítási ütemterv követte és néhány héttel később belevághattunk a kivitelezésbe. Nagyobb munka volt, mint gondoltuk, mindent összevetve egy évvel ezelőtt történt a fenti kávézás" - írja András.

Mindössze egy évvel később tehát testet ölthet az az ötlet, ami mindössze száz forint adománnyal életeket változtathat meg, sorsokat fordíthat meg. Az applikáció azért igazán 21. századi, azért formabontó, mert némi szórakozást is biztosít annak, aki használja: a képen látható módon az adakozó nyomon követheti az általa támogatott projekt százalékos állapotát, reggelente pedig a megvalósult ügyekről értesítést kapnak felhasználók, hogy minden nap egy pozitív hírrel induljon a napjuk.
Friss hír az is, hogy a DailyOne egyike volt azoknak a szerencsés start upoknak, amik bekerültek az SAP SE Germany által szponzorált, Social Impact acclerator programba. Ez annyit jelent, hogy az applikáció készítői egy hónapot tölthetnek a Berlini központban és a többi sikeres vállalkozóval együtt, intenzív mentorálást, valamint 5000 euró (körülbelül másfél millió forint) szabadon felhasználható támogatást kapnak, hogy az ötlet valóban naggyá tudjon válni.
Ez talán jelzi azt is, hogy az ötlet nem csak Magyarországon, hanem külföldön is piacra lelhet és ahogy András blogbejegyzésében is írja, ez nem csupán egy lehetőség, de a céljuk is egyben.
Az alkalmazásra egyébként már "elő lehet regisztrálni" az alkalmazás hivatalos honlapján, amit ide kattintva érhettek el. Erre honlapra kattintva több információt is kaphattok a projektről.
Korunk okostelefon-használatát nem kell ecsetelni és talán azt sem, hogy akkor, amikor egyetlen érintéssel pizzát rendelhetünk, befizethetjük a számláinkat vagy taxit hívhatunk, az egyetlen igazán hatékony módja az emberek elérésének ez lehet.
A mobilos applikáción való adakozást remélhetőleg mindenki olyan kényelmesnek találja majd, hogy jelentősen emelkedik az alapítványok bevétele - ennek köszönhetően pedig sorsok fordulnak majd meg. Reméljük, sokan gondolkodnak el azon, hogy "Nekik mit ér egy százas?"
Ha neked is tetszik a projekt, oszd meg barátaiddal!