Követtük a Momentum embereit: az aláírások utolsó perceitől a választási irodáig
Péntek délelőtt fél 11, Nyugati aluljáró. A Nolimpia feliratú, jó néhány emberrel körülvett standhoz közelítünk. Épp csak a kabátokra aggatott kitűzők fürkészésébe kezdek bele, hogy beazonosítsam: ki aktivista és ki nem az, de már oda is fordul hozzám egy fiatal momentumos srác és egy lány: segíthetünk?

Elmagyarázom nekik, hogy szeretnénk végigkísérni az útjukat egészen a választási irodáig, amire rögtön felelnek: semmi probléma. Közben, ha nem is tolongva, de gyakorlatilag szünet nélkül érkeznek az utolsó aláírók. A közelben két rendőr sétál el mellettünk, az egyik aktivista mondja: beszélt is velük, nyugodtabb így, hogy ők itt vannak. Kérdezem, mennyi atrocitás érte őket az elmúlt hetekben. Őket személy szerint egy sem, de szinte minden órában jött egy "hazaárulót" kiáltó ember, meg persze érkeztek olyanok is, akik dühösen szidták őket és széttépték a papírt.

Tizenegy órakor az a fiatal srác, aki érkezésemkor megszólított, utolsóként írja alá az ívet. Társa hangosan visszaszámol 10-től 1-ig, majd jókedvű tapsolást követően nyugodt, de lendületes pakolásba kezd a csapat. Ekkor is jó néhány bámészkodó figyeli őket, közelebbről, távolabbról egyaránt.
A rendőrök nincsenek sehol, nem látom közvetlen hatósági ellenőrzését annak, hogy valóban befejezik-e pontban 11-kor az aláírásgyűjtést. De befejezik.
Odalép hozzám egy úr, kérdi, mennyi aláírás jött össze? Annyit olvastam ma reggel, hogy 200 ezer felett tartanak, felelem neki. Közben az utolsó órákban összegyűlt papírokkal és az összehajtogatott állvánnyal, ami egy nagy, fekete táskába kerül, megindulunk a mozgalom Rózsa utcai irodája felé. A villamoson kötetlenül beszélgetnek a momentumosok.
Egyikük meséli: volt olyan aláíró, aki akarja, hogy legyen olimpia. Azt mondta: ő mellette áll, csak beszéljük meg!
Ránézek arra, aki az állványt hozza, érdeklődöm, fáradt-e. Nem kifejezetten. Kérdem, mennyit dolgozott az elmúlt hónapban? Úgy kétszáz órát.
A mozgalom irodája, a papírok gyűjtőhelye egy pincehelyiségben van. Még az oda vezető út is kanyargós, igazi titkos bázis-hangulata van. A hosszú teremben vagy húsz sürgő-forgó fiatalt pillantunk meg, akik minket meglátva barátságosan köszönnek és bemutatkoznak. Mindenütt papírok, dobozok, kabátok, táskák. Néhány plakát és nassolni való - igazi "belakott" hely.

A 20-30 éves aktivisták munkához látnak: különböző stócokba rendezik az újonnan érkezett papírokat. Megkérdezem egyiküket, mi alapján megy a csoportosítás? Aszerint, hogy az íven hány aláírás van. Amelyiken tíz van, azokat ide kell tenni. Amelyiken kilenc, azokat oda. És így tovább.
Befut egy úr a Kétfarkú kutya párttól kilenc szavazattal. És hozott még egyet külön lapon, amit egy lelkes külföldi írt alá. Nevetnek, megígérik, hogy bekeretezik és kiteszik a falra.

Folytatják a csoportosítást. Többen bent vagyunk sajtósok, fényképezünk, kamerázunk.
Fél 1-ig megy ez így.
A társaság sokkal inkább tűnik jó kedélyűnek, mint feszültnek. Pedig biztosan feszültek, de mégis, egy kicsit olyan érzésem van, mintha egy egyetemi kolesz közösségi helyiségében lennék.
Nekünk indulnunk kell: az autóba, amivel a bedobozolt íveket hozzák, nem férünk be. Elsétálunk a Városház utcába, a Fővárosi Választási Irodához. Amikor megérkezünk, még csak egy-két sajtós várakozik a bejárat előtt, aztán szinte egyszerre érkezik meg a sokaság. Kamerák, mikrofonok, jegyzetfüzetek, na és persze okostelefonok. Mindenki itt várakozik, amikor - bepillantva az aulán keresztül a belső udvarra - látjuk, hogy a Momentum tagjai már ott ácsorognak. Fogjuk magunkat és átmegyünk.
Elsőként pillantjuk meg a piros kocsi csomagtartójában a lila stócokat. Megszámolom: 34 van. Persze nem mindegyikben ugyanannyi aláírás. Hirtelen odagyűlik mindenki, és a tömeg valósággal pezsegni kezd, amikor felnyitják a csomagtartót, hogy kihordják a lila papírba csomagolt kötegeket. Mindenki körülállja a momentumosokat. Mindenki látni akarja a papírhegyet.



Mert az lett belőle: papírhegy. Az aulában összerendezik és láthatóan elégedett arckifejezéssel várnak, hogy mindenki megvizsgálhassa. Mindnyájan találgatunk belül: vajon mennyi az annyi? És mennyi lesz az érvényes annyi?
Fekete-Győr András feláll a lépcsőre a papírkötegek mögött, és belekezd beszédébe. Nem játszik az idegeinkkel, hamar elárulja a számot: 266 ezer 151 aláírás gyűlt össze. Tapsvihar és ujjongás kíséri a mondatot.
A mozgalom vezetője köszönetet mond mindenkinek, aki aláírta az ívet, és az 1800 aktivistának, akik "hóban, fagyban, latyakban belefektettek a magyar demokráciába”. Jelzi: a Fidesz, Orbán Viktor és Tarlós István részéről hatalmas tévedés volt, hogy nem akarták megkérdezni az embereket arról, legyen-e olimpia Magyarországon. De a Momentum most megtette helyettük.
Azt, ha Orbán vagy Tarlós el akarná lehetetleníteni a népszavazást, gyávaságnak titulálta. De azt is, ha a népszavazás kiírása előtt visszavonnák az olimpiai pályázatot.
Hangsúlyozta: ez a több mint negyedmillió aláírás azért gyűlt össze, hogy olimpia helyett modern kórházakra és sikeres, jól felszerelt iskolákra költsünk.
Az érdeklődés még akkor is lankadatlan, amikor András beszéde és az egyéni interjúk végeztével egy kocsira pakolják a papírokat és betolják azokat a hivatal egyik irodájába. Itt többen fogadják a momentumosokat, és pár mondatban tájékoztatják őket a továbbiakról. Az aláírások érvényességét számítógépek segítségével ellenőrzik, pár órán belül náluk is meglesz az eredmény arról, hány érkezett pontosan. András megköszöni a választási iroda munkatársának az együttműködést.
Pártatlan bólintást kap válaszul.
Lassan leeresztjük a kamerákat, fényképezőgépeket. Az épületből kifelé indulva a Momentum aktivistái magabiztosnak és nyugodtnak tűnnek. Ma este biztos, hogy mindannyian ünnepelnek.

Oszd meg a cikket!