Koronavírus: van, ahol már súlyosabb probléma a rasszizmus, mint maga a betegség
A CNN készített egy beszámolót arról, hogy milyen támadások és sértések érik az ázsiai embereket a koronavírus miatt. Az összeállításból kiderül, hogy egyáltalán nem csak kínaiakról van szó.
Az egyik legnagyobb nyilvánosságot kapott eset a New York-i metróban történt, ahol egy színes bőrű férfi egy arcmaszkot viselő ázsiai nőt inzultálni kezdett és "fertőzött kurvának" hívta. A nő le akarta rázni a férfit, aki erre fejbe verte, majd elfutott. A nő azonban utánaeredt, innentől kezdték filmezni az esetet. A támadó végül brutálisan bántalmazta a nőt, amit a kamera nagyrészt rögzített is.
Tony He on Twitter
Chinese woman gets attacked for wearing a mask in nyc. #coronaviruschina #coronavirus #NYC https://t.co/IlaYC9aMjE
Ebben az esetben a rendőrség később intézkedett. A CNN azonban más incidensekről is beszámol.
Az Indiana állambeli Plymouthban a héten egy szállodai dolgozó megtagadta a szoba kiadását két hmong származású vendégnek. (Hmongok Dél-Kínán kívül Vietnámban és Laoszban is nagy számban élnek.)
A férfi arra hivatkozott, hogy minden kínai vendéget karanténba kell helyezni, ez azonban tévedés: csak azokat kell két hétre elszigetelni, akik Hupej tartományból érkeztek.
A motel vezetősége azóta elnézést kért a történtekért.
A CNN kiemeli, hogy az egészségügyi maszk viselése Ázsia több országában általánosan elterjedt szokás, nem köthető szorosan a koronavírus megjelenéséhez.
A Los Angeles-i metróban (szintén egy videó tanúbizonysága szerint) egy középkorú férfi egy egész monológot elmondott az egészségügyi krízisről:
„Minden egyes fertőzés mindig Kínából érkezik. Mert kib...tul undorítóak! Elterjedt, hogy okosak, mert feltaláltak ezt-azt, de közben a s..güket sem tudják kitörölni!”
A nő, aki a videót közzétette, a tévétársaságnak elmondta: nagyon érzékenyen érintette az eset, és megdöbbent, mikor hazaérve az interneten látta, hogy rengeteg hasonló eset van a világban.
Beszéltek olyan kínai étterem tulajdonosok is, akik szerint a visszaesésük a koronavírus miatt óriási: míg korábban 100 asztallal számoltak egy nap, manapság 20-30 is alig jön össze, ami 70-80 százalékos bevételkiesést is jelent. Annak ellenére, hogy üzletük 19 éve folyamatosan működik, ők pedig a közelmúltban egyáltalán nem jártak Kína területén.