Hollandiába ment egyetemre, a második évben már saját céget alapított egy magyar diák
Dani a budapesti egyetemet cserélte fel egy hollandra. Bár a testvére sok mindenben segítette, azért a kezdeti nehézségek őt is próbára tették. De gyorsan beilleszkedett, iskola mellett munkába állt, és a második évtől már saját vállalkozása volt, amiben azóta is dolgozik, és új ügyfélkörrel tárgyal.
Jelenleg a mesterképzést végzi. Bár elég sűrűn hazajár, sokkal több minden köti már Hollandiához.
A sikereknek azonban ára van, meg kell dolgozni érte. Dani azt is elmesélte, hogy mire jó felkészülnie annak, aki most tervezi, hogy itt szeretne tanulni, vagy dolgozni a jövőben.

Scheveningen beach - Hága tengerpartja, a turisták és helyiek kedvence

A budapesti egyetem helyett Hollandia
2014 augusztusában költöztem ki Hollandiába. Odahaza a Budapesti Műszaki Egyetem Villamosmérnöki Karára jártam három évig, és nekem nagyon nem jött be, ezért más iskola után néztem. Mivel a holland egyetemi tandíj összemérhető a magyarral, így eldöntöttem, hogy külföldön tanulok tovább. Ráadásnak így nyelvet is tanulok.
A testvérem már tíz éve él Hollandiában, itt is tanult, és azóta letelepedett. Csak pozitív dolgokat hallottam tőle, ezért gondoltam, hogy én is megpróbálom itt.

Erasmus egyetem könyvtára
Felvételi az egyetem
A felvételihez az érettségi bizonyítványom és pár gimnáziumi tantárgy kellett, mellette egy akkreditált nyelvvizsgát csináltam otthon. Elvileg egy külön matek-teszt is lett volna, de mivel a BME-en jó pár emeltszintű matematika tantárgyam volt, azt elfogadták. Kértek még egy motivációs levelet, és ezek összesített eredmény volt a felvételi.
Az iskola kezdetben jóval leterhelőbb volt, mint számítottam rá, főleg úgy, hogy gyakorlatilag az elejétől fogva dolgoztam.
Szerencsére mindenki kedves és barátságos, segítőkész volt, mindig volt, aki segítsen.

Duindorp - Hága másik tengerpartja, főleg a helyiek járnak ide
Az egyetemi évek
Az első egy év minden féle tekintetben sokszor sokkoló volt. A nyelvismeretem - bár azt hittem, hogy bőven elég lesz - nem volt megfelelő, főleg az iskolában. Rajtam kívül mindenki más tökéletesen beszélt legalább 3 nyelvet, és legalább 2-3-4 országban éltek már a diáktársaim. (Az iskolatársak nagy többsége gazdag diplomata családok sarjai, és költöztek országról országra egész életükben.)
Az Erasmus egyetemen csináltam az alapdiplomámat, és most a mestert is itt fogom befejezni rövidesen. Kiváló iskola, az Európai Unióban a 9. legjobb a business szakon. Az elején igen nehéz volt, de idővel belejön az ember.
Nagyon modern az oktatás, sok vendég előadó jön
(Heineken marketing igazgatója pl.), akikre én mindig felnéztem, és jobban elhittem dolgokat, mint egy - csak odaállított - tanártól, hiszen már az életben is bebizonyították, hogy van tudásuk.
Nekem már a második évtől nem nagyon voltak kötelező óráim, így nem nagyon jártam be, főleg azért, mert az iskolám Rotterdamban van, ami kb. 1,5 óra utazás Hágából, ahol élek.
A csalást itt nem tolerálják, a vizsgatermeket bekamerázzák, a telefon-frekvencia spektrumokkal együtt, és az első puskázós kísérletnél kiraknak az iskolából.
Ez egy általános holland hozzáállás, ami nekem nagyon fura volt, mivel a BME-n simán lehetett puskázni. Emiatt is úgy gondolom, hogy aki itt végez, az sokszor több, és valós tudással végez.
Az oktatás fizetős, 2000 Euro körül van egy év. A tanuláshoz egy állami támogatást vettem igénybe, ennek feltétele volt, hogy havi minimum 56 órát dolgozzak. Cserébe ingyen közlekedést adtak az egész országban, és havi kb. 500 eurót. Ezt azóta már megváltoztatták, a pénzt kölcsönként adják, minimális kamattal, úgyhogy sok holland kapásból felveszi, és berakja a bankba, mert a banki kamat több mint a kölcsön kamatja.

Delft – egy nagyon picike és régi város
Munka az első perctől kezdve
Anyagilag - munka nélkül – nagyon megterhelő volt az eleje, talán jobban is, mint gondoltam. A legalapvetőbb dolgok (szolgáltatások, élelmiszer) iszonyú drágák a magyar viszonyokhoz képest. Mivel én 22 évesen költöztem ki, és odahaza már dolgoztam előtte, itt is azonnal dolgozni kezdtem.
A második év óta már a magánvállalkozásomból élek, egy mini IT tanácsadó céget vezetek.
Az egyetemek minőségmanagement szoftverének használatát segítem, tanítom, coacholom. Így a holland fizetéssel viszont már nem megterhelő az itteni élet.
Nagyon kedvesek a helyiek
Az első évben a testvérem segített a legtöbbet, főleg adminisztrációs, berendezkedős dolgokban, hiszen ő már tapasztalt volt, lejárta ezeket a köröket. Egy idő után sikerült nekem is teljesen átlátnom a dolgokat, azóta nem nagyon van szükségem semmiféle segítségre senkitől.
A kezdetektől fogva el vagyok ragadtatva a hollandoktól. A hely, ahol élünk bizonyára nem reprezentatív, és nem általánosítható, de itt nagyon kedvesek. Az összes barátom holland, velük járunk már a Szigetre is harmadik éve, velük bandázunk, holland lakótárssal élek.
Nagyon közvetlenek, segítőkészek, és mivel a holland társadalom rendkívül kevert, ezért nem nagyon számít, hogy ki honnan való.
Hága még itteni viszonylatokban is nagyon nemzetközi, így nem tudom, hogy egy kisebb városban mennyire hasonlóak a tapasztalatok.
A szabadidőmben tanulok, mindennap sportolok. A magyarok közül csak a testvéremmel és a barátnőmmel vagyok kapcsolatban, az összes többi barátom és ismerősöm vagy nemzetközi, vagy holland.

A híres Erasmus-híd Rotterdamban
A beilleszkedéshez kell a holland nyelv is
Az otthon tanult angolról azt hittem, hogy megfelelő. De sajnos a magyar köztudatban lévő JÓ angol, akár egy felsőfokú nyelvvizsgával is, itt egy gyenge közepes szintet jelent, amivel nehéz tanulni, élni. A hollandot nem kell megtanulni, mert még a hivatalos dolgokat is lehet angolul intézni. De ha hosszabb távon akar valaki itt maradni, attól elvárják egy idő után a hollandot is, ennyivel megtisztelve őket.
Azt tapasztalom, hogy a hollandok az átlagosnál nyitottabbak, közvetlenebbek, de csak egy bizonyos pontig. Azon a ponton továbbjutni,
a bizalmukat elnyerni nem annyira könnyű. A kultúrájukba való beilleszkedés nélkül pedig sokszor nehéz.
Ilyen például a nyelv kérdése. Bár mindenki nagyon jól beszél angolul, de elvárják, hogy legalább alap szinten próbáld megtanulni a nyelvüket.
Más az élet
Nagyon más. A holland életszínvonal nagyságrendekkel jobb, mint az otthoni. Tiszta minden város, gyönyörűen karbantartott házakkal, nagyon jó a tömegközlekedés, és az emberek boldogok, gondtalanok, nincs stressz, nincs a holnappal való küszködés.
A kedvenc helyek, programok
Hágában a tengerparton élünk, és ez a környék a kedvencem. Főleg jó időben, olyankor sokat vagyunk a beach-bárokban. Rotterdamban is sok szép park van, ahova nagyon sokan kiülnek, ha kisüt a nap. Hollandoknál „extrém durván” megy a fesztiválozás (Amszterdamban a nyári 2 hónap alatt több mint 300 fesztivál van). Ezek mind elektronikus zenei fesztiválok, mivel
az ország a világ DJ-inek a 90 százalékát termeli ki, ezért mindenhol nagyon jó és híres emberek lépnek fel.
Ha tehetjük, sokat fesztiválozunk a nyár folyamán.

Mysteryland - egyik legnagyobb fesztivál Amszterdamban
Saját lábon
A diákok általában éttermekben, vagy bárokban tudnak dolgozni (a munkához általában kérik a holland nyelvet).
Én az IT hátterem miatt, és régebbi munkatapasztalataim alapján kezdtem el dolgozni.
Jelenleg magánvállalkozó vagyok, és egyetemeknek adok tanácsot egy specifikus szoftverhez,
amit a kurzus kiértékelésekhez és professzor kiértékelésekhez használnak. A szüleim is ezzel foglalkoznak otthon, ezért már gyerekkorom óta ismerem és foglalkoztam vele. Először az egyetemen dolgoztam ezzel, mint diák, ami tökéletes volt a flexibilis munkaidő miatt. Idővel én lettem az egyetemen a rendszergazda, sokat tréningeltem az egyetemi felhasználókat, és minden ezzel járó problémát nekem kellett megoldanom. Aztán folytattam, mint külsős tanácsadó. Idén pedig már más egyetemekkel is kapcsolatba kerültem, és elkezdtünk a közös munkáról tárgyalni, most úgy néz ki, hogy másik két egyetemnek is fogok dolgozni.

Piecepalace – a hágai nemzetközi bíróság
A tapasztalat fontos
A munkáltatók leginkább a tapasztalatot várják el. Ez a legfontosabb. Sajnos, ha valaki egyetem alatt nem kezd el dolgozni, és nem szerez tapasztalatot bármiben, akkor egy diploma miatt senki nem fog kapkodni utána. Ezért szerintem nagyon fontos, hogy az iskola közben is dolgozzanak a diákok, akár csak heti egy napban.
Alapvetően nem számít az, hogy ki honnan érkezett, csak a tudás a fontos.
Ugyanakkor szinte mindenhova kérik a holland nyelvtudást is, ez alól csak pár szakma, például az informatika, vagy a kifejezetten nemzetközi bárok a kivételek. Kedvesek és nyitottak a külföldiekkel, hiszen sokan települtek Hollandiába, és van, akinek már egy-két generációra visszamenően itt él a családja, és persze vannak más nemzetiségű hollandok is.
A tervek
Mikor kijöttem, az eredeti célom az iskola elvégzése volt. Most rövidtávon nem gondolkozom a hazaköltözésben, és már hosszútávon is inkább maradni szeretnék. Több mint négy éve élek Hollandiában, berendezkedtem és élvezem itt az életet.

Amszterdam - Nagy, kiülős park, a Concert Hallal szemben
Kapcsolat az otthoniakkal
Régi gimnáziumi baráti társaságomon kívül (6 ember összesen) nem nagyon tartom szorosan már a kapcsolatot, nehéz a távolság miatt. Az nagyon változó, hogy milyen gyakran tudok hazamenni, a suli és a munka függvénye. Van, hogy egy-két hónap, de van, hogy akár fél év is eltelik két hazamenetel között
Ami szerintem fontos: ezek alapján úgy tűnhet, hogy Hollandia a legjobb hely, és egyből ide kell költözni. Bár ez alapvetően, ha nem is teljesen, de igaz – de biztos rengeteg másik gyönyörű ország is van. A külföldön élés azonban nehéz, megterhelő, és bizony azt látom, hogy több embernek törik bele a bicskája, mint amennyinek nem. Visszahúzódó, félénk személyiséggel nem nagyon van értelme nekivágni, mert nagyon nyitottnak és elfogadónak kell lenni, főleg az elején. A másik országot nagyon tiszteletben kell tartani, mert különben nem fogadnak be soha, az pedig, hogy a családtól, és régi barátoktól messze él az ember, nehéz. Főleg az elején, aztán idővel talál mindenki itt is, ott is barátokat. Ráadásul nekem szerencsém volt, mert a testvérem már itt élt. Rengeteget tudott az elején segíteni, akár csak abban is, hogy tartsa bennem a lelket. Nem vagyok benne biztos, hogy nélküle, egyedül is sikerült volna átvészelnem a nehéz időszakokat.

