Hernádi Zsolt: Kell a „jóárasított” orosz cucc, de erről kussolni kell, mert ha kiderül otthon, nem választanak meg újra miniszterelnöknek
Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója a Mandineren véleménycikkben fejtette ki a gondolatait az orosz energiahordozók vásárlásáról – szemlézi a Telex. Szerinte a nyugati országok hivatalosan azt hangoztatják, hogy az orosz-ukrán háború miatt nem vásárolnak semmit Oroszországtól, de a valóság ennél jóval árnyaltabb.
– írta Hernádi.
Hernádi felidézte, hogy 2002-ben a Mol egy joint venture típusú szerződést kötött az oroszokkal, amihez nem volt orosz állami garancia. „Az általános európai elemzői vélemény az volt: ezek megőrültek”, írta, majd hozzátette, hogy néhány év múlva „a legnagyobb cégek sorbaálltak, hogy minél hamarabb és nagyobb közös, joint venture alapú üzleteket tudjanak kötni” az oroszokkal.
Szerinte az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban
Úgy látja, most egy „nagy pr- és politikai nekiröffenés” zajlik, amely azt sugallja, hogy „morálisan nem oké üzletet kötni az agresszorral”, de közben mindenki ezt teszi.
– írta.
Példaként említi, hogy „Spanyolország gázimportjának harmada oroszországi; a G7-országok 2024-ben eddig több mint 2 milliárd dollárért vásároltak orosz kőolajból finomított török dízelolajat; csak a múlt héten az orosz olaj és üzemanyag 4,5 milliárd eurónyi exportjából 1,62 milliárd eurónyi ment olyan hajókon, amelyeket európai országok biztosítói fedeztek, segítve ezzel az oroszok globális kereskedelmét és harcát Ukrajna ellen”.
Hernádi szerint a valóság egyszerű:
Az elnök-vezérigazgató cikkében kitért arra is, hogy „konkrét üzletek mentek a kukába azzal az indoklással, hogy »bár jó az ajánlatotok, nem tudjuk vállalni a politikai kockázatot veletek, mivel az orosszal üzleteltek«”.
Hernádi végül egy figyelmeztetéssel zárta gondolatait: „A megfelelési kényszer szkülláját és kharübdiszét kövesse, mert a végén ha nem is a sziklákon, de a Truman Show-ban kötünk ki, ahol már az sem igaz, ha jó napottal köszönnek.”