SPORT
A Rovatból

Ha továbbjutunk, az a baj, ha nem jutunk tovább, az a baj – kezelhető-e a nyomás, ami a magyar válogatottra nehezedik?

Politika, a focira költött milliárdok, túltolt esélylatolgatások – a nemzeti tizenegynek a pályán kívül is számos dologgal kell megküzdenie. Véleménycikk.


A magyar csapat szereplése az idei EB-n fanyar szájízt eredményezett: a továbbjutás kulcsa pedig nem nálunk és most már nem is az angoloknál, hanem Csehország és Georgia kezében van. Pontosabban, az ő vereségükben bízva számolhatunk továbbjutással. De mi történt eddig ezen az Európa-bajnokságon?

Focilázban égő ország, ide nekünk az oroszlánt is, talán az első olyan kontinenstorna, ahol a „fiaink” nem esélyek nélkül szállnak szembe más csapatokkal, és egy olyan csoport, ahol már-már az első hely gondolatával is erősen kacérkodni lehetett a sajtóban. 3 éve a németeket megizzasztottuk, egyszer nyertünk is ellenük, Svájcot valahogy majd megoldjuk, a skótok elleni győzelem szinte kötelező. A három évvel ezelőtti magyar válogatott Szoboszlai nélkül hozta össze az előző évtizedek talán legkedvesebb hőstetteit, noha a továbbjutás elmaradt. Így szinte borítékolható volt a magyar csapattal szembeni elvárás is: idén biztosan tovább kell jutni.

Beszédesebbek az eredmények

Mire elérkezünk a mai naphoz, 23-a reggel óta 83 cikk jelent meg csak az M4 oldalán a válogatottal kapcsolatban, ez a fajta láz pedig nagyjából az előző egy hónapra is jellemző volt, közel hasonló tempóban cikkeztek végig. Viszonyítási alapként, a tegnap csoportelsőként továbbjutó Ausztria esetében mind az ORF, mind a SkySport tekintetében ugyanez az intervallum közel negyedannyi cikket jelentett az osztrák csapat kapcsán.

Hogy három év alatt mi változott a magyarok háza táján? Annyi, hogy Szoboszlai Dominik lett az ország elsőszámú exportcikke, csoportelsőként kvalifikáltuk magunkat az EB-re, illetve a csapat valóban sokszor bizonyította, hogy bárki ellen lehet esélyünk.

Ezt követően az idei EB-szereplés már sokkal árnyaltabb képet nyújtott: kritikán aluli játék a svájci válogatott ellen, ahol a magunk megverése önmagában csak azért nem tényszerű, mert Svájc tele van tűzdelve óriásokkal – elég csak Xhakát említeni, aki Angliából visszatérve a Leverkusenhez „levezetésként” megnyerte a német bajnokságot.

A németek elleni (papírforma) vereséget követően a skótok legyőzése már-már ünnepelt hőstetté vált. Csoboth Kevin gólja valóban mesébe illő történet, ugyanakkor a 16-ba jutás egy rendkívül soktényezős számolgatás pozitív kimenetelével lehetséges csak.

Véleményválogatott

A válogatott igazi problémája a teljesen (sokszor politikailag is) megosztott hozzáállás, és a sok esetben elviselhetetlen elvárások tömkelege: tényszerű állítás, hogy soha nem volt ilyen jó esélye a csapatnak egy EB-t megelőzően, és az is tény, hogy rengeteg év után a csapatkapitányunk is a topcsapatok topligájában játszik. Ettől függetlenül nem lehet elmenni amellett, hogy a németek összeszedték magukat Nagelsmann alatt, de amellett sem, hogy a rutin, és a topligák „megszokottsága” pedig Svájc mellett szólt. A szinte papírforma eredményeket követően a vereségek mégis valahogy azonnal az elköltött milliárdok felé terelték a kommentelőket, Csoboth Kevin gólját követően pedig már aznap este arról cikkezett a sajtó egy része, hogy szinte biztos, hogy Ronaldoék várnak ránk a 16 között.

Ezzel a teherrel, pedig egész egyszerűen a labdarúgásban nem lehet élni.

Az 1986-ban „megsemmisülő” válogatott akkori edzője, Mezey György is hasonlóan nyilatkozott, az előzmények közel azonosak voltak: a korábbi sikerektől, a sajtó „túlhajtásától” a csapat kicsit elszállt, amit aztán a Szovjetunió elleni 6-0 követett. Természetesen összehasonlítani a két válogatottat nem lehet, ugyanakkor fontos leszögezni, hogy az apró pillanatok, vagy győzelmek az összképen sokszor nem változtatnak.

Magyarországon a válogatott kérdése a politikai csatározások egyik legfontosabb hivatkozási alapja: az egyik oldalról hősöknek, a másik oldalról sok esetben a kórházak és az oktatás fejlesztésének fő hiányának fő kikiáltott játékosoktól egész egyszerűen nem lehet elvárni ilyen és ekkora felelősséget – és nemcsak azért nem, mert a csapat több, mint fele nem a hazai utánpótlásrendszer terméke. Ha továbbjutunk: mindenki hősei a „fiaink”, ha nem jutunk tovább: „sok értelme volt ennyit költeni rá”.

A legnagyobb ellenfél a nyomás

Ezeket követően ki lehet jelenteni, hogy a magyar csapat egyik legnagyobb ellenfele (milliárdok ide vagy oda) az az elviselhetetlen nyomás, ahol a mindennapi emberek egy része egy feltételrendszeren keresztül várja a saját boldogságát: a mindenkori kommentelő sajátjának érzi a hőstetteket, a lehetetlen gólokat, a feltámadásokat.

Az a győzelem, amit a válogatott kiharcol, az övé, az a sikersztori, ami tényleg lehetetlen, szintén kicsit az ő érdeme is. Ellenben az a vereség, ami akár egy papírformát is jelent (ha csak objektíven a fogadóirodákra hagyatkozunk, a Svájc ellen is), az már elutasítható, ott az átlag néző fel van jogosítva, hogy megvesse, határozott véleménnyel éljen róla.

A kétirányú radikalizálódást pedig sportpszichológus legyen a talpán, aki akár a 23 éves csúcsjátékos számára kezelhetővé varázsolja.

Több külföldi lapot, annak kommentszekcióját átbogarászva is arra a következtetésre kell jutni, hogy egyfajta hungarikum feljebbvalónak tekinteni a válogatottat, mint ami. A horvátok kiesését követően nem a politikai háttéret, hanem Zlatko Dalić személyét kérdőjelezte meg a legtöbb kommentelő, ami valahol egészségesnek mondható. Még ennél is kedvesebben álltak az albán kommentelők a saját csapatukhoz a közösségi média felületein, pedig ott biztos kieső csapatokról beszélünk.

A mai nap folyamán eldől, hogy a válogatott folytathatja-e a kontinensviadalt, ami jelen esetben már nem rajtunk múlik: egy ország szurkol úgy a törököknek, mintha mindig is szerettük volna őket, és ugyanígy szorít Portugáliának, akiket a kedvező körülmények után a pontosan következő mérkőzésen borítékolhatóan fognak szidni ugyanígy.

Egy viszont biztos lesz a közvélemény nagy részének: ha továbbjutunk, az baj, viszont ha nem jutunk tovább – szintén baj.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SPORT
A Rovatból
Lucz Dóra kitálalt: „Ez csak a jéghegy csúcsa” – Kozák Danuta vádjai után újabb részletek derültek ki Csipes Ferencről
Egy újabb kajakos szólalt meg az ügyben. Lucz nem érti, hogy lehet, hogy egy ilyen ügyet 2024-ben így eltussolnak mindenféle következmények nélkül.


Lucz Dóra, a háromszoros Európa-bajnok kajakos, csütörtök reggel megosztotta Kozák Danuta májusi Facebook-bejegyzését, amelyben a hatszoros olimpiai bajnoknő azzal vádolta meg Csipes Ferencet, hogy verbálisan molesztálta őt, miután ittas állapotba került. Lucz most arról írt, hogy ez a történet csak a jéghegy csúcsa.

Mint ismert, május 23-án Kozák Danuta terjedelmes Facebook-posztban számolt be arról, hogy a Budapesti Honvéd SE és a válogatott edzője, Csipes Ferenc az egyik tréning után a masszőrszobában verbálisan molesztálta őt. Az edző, aki maga is olimpiai bajnok, később tagadta a vádakat, és azt mondta, hogy szó sem volt molesztálásról.

„Beszélgetésbe elegyedtünk, amiből aztán szakmai vita kerekedett. Úgy éreztem, Danuta provokál engem. Szó szót követett, a vita lezárásaként kétségtelenül vállalhatatlan sértést vágtam Danuta fejéhez, amiért most a nyilvánosság előtt is elnézést kérek. Minden egyéb viszont csúsztatás, szemtanúk is igazolhatják, hogy szó sem volt molesztálásról, pláne nem abúzusról. Aki ismer, pontosan tudja, hogy nem ilyen vagyok”

– nyilatkozta korábban Csipes a Magyar Nemzetnek.

Lucz Dóra, aki 27 évesen visszavonult a kajakozástól, szintén megszólalt az ügyben. Az egykori sportoló megosztotta Kozák bejegyzését, de hozzáfűzte a saját véleményét is.

„És a szövetség továbbra is ennek az edzőnek teljesíti az akaratát. Hogy lehet, hogy egy ilyen ügyet 2024-ben így eltussolnak mindenféle következmények nélkül – mármint a bántalmazóra nézve, mert az áldozathibáztatás megy. És ez csak a jéghegy csúcsa…”

- áll a bejegyzésben.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

SPORT
A Rovatból
Marco Rossi: „Egyetlen pillanatát sem tudtam élvezni a mostani Eb-nek”
Sokat gondolkodott azon, mit kellett volna másként csinálnia, akár a felkészülésben, akár a személyi döntésekben, de ezek a gondolatok mindig a Svájc elleni meccs körül forogtak. Szerinte a legjobb játékosokat hívta meg a keretbe.


A magyar labdarúgó-válogatott szerda este véget ért az idei foci Eb. Ezek után Marco Rossi szövetségi kapitány csütörtök délelőtt tartott sajtótájékoztatót a válogatott bázisán, még a hazautazás előtt.

„Még mindig próbálom feldolgozni a történteket. Egyetlen pillanatát sem tudtam élvezni ennek a mostani Eb-nek, mert nagyon rosszul kezdtünk a Svájc elleni vereséggel. Az első félidőben nem voltunk önmagunk, utána talpra álltunk, és már jobban játszottunk. Bennünk volt a jobb teljesítmény, de mindenkinek meg kell értenie, hogy ha nem kezded jól a tornát, utána minden bonyolulttá válik. Az első meccs kulcskérdés. Próbálni kell nyerni, de a legfontosabb, hogy ne veszíts. Nekünk ezt nem sikerült elérni”

– idézte a sportal.hu a magyar kapitány szavait.

A legszebb pillanat az volt, amikor a skótok ellen a játékvezető lefújta a mérkőzést a 101. percben, de Rossi ismét hangsúlyozta, hogy nem tudta élvezni a tornát.

Sokat gondolkodott azon, mit kellett volna másként csinálnia, akár a felkészülésben, akár a személyi döntésekben, de ezek a gondolatok mindig a Svájc elleni meccs körül forogtak. A legjobb játékosokat hívta meg a keretbe, és bár mindig lehet kritizálni, Rossi szerint ha újrakezdhetné, akkor sem tudna mást tenni.

„A mi csapatunk akkor igazán erős, ha mindenki száz százalékot nyújt, és taktikailag szinte hibátlan meccset játszottunk. Mint ahogy Grúzia játszott Portugália ellen, vagy ahogy Szlovénia döntetlent játszott Anglia ellen”

– magyarázta Rossi.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


SPORT
A Rovatból
Több milliárd forintot keresett a magyar válogatott a Eb-n úgy is, hogy nem jutott tovább a csoportkörből
A válogatott már a kijutásért kb. 3,7 milliárdot kapott, a pénz 30 százaléka a játékosoké. Volt, aki már fel is ajánlotta jótékony célra.


A magyar válogatott vasárnapi skótok elleni győzelme után a továbbjutásunk sorsa a matematikán múlott. Hétfőn az olaszok baráti döntetlent játszottak a horvátokkal, de Anglia nem tudott mit kezdeni a szlovénokkal, így kedden vált véglegessé a helyzetünk. Bár a törökök lenyomták a cseheket, az Eb legnagyobb szenzációját a grúzok szolgáltatták azzal, hogy legyőzték Portugáliát. Ezzel végleg eldőlt, hogy a magyar csapat búcsút int az Eb-nek.

Szoboszlaiék azonban így is tetemes összeget kaszáltak, köszönhetően a kijutásnak – írja a 444.hu. Az UEFA idén több mint 300 millió eurót oszt szét a résztvevő csapatok között teljesítményarányosan, amelyből a szövetségeknek utalt pénz 30 százalékát a játékosok, 15 százalékát pedig a stábtagok kapják meg.

A magyar válogatott már az Eb-re való kijutással 9,5 millió eurót, azaz jelenlegi árfolyamon 3,7 milliárd forintot keresett. A három csoportmeccsből csak a skótok ellen sikerült győzni, ami további 1 millió eurót, vagyis 396 millió forintot jelentett. A döntetlenért egyébként 500 ezer eurót adott volna az UEFA.

Összesen a magyar csapat 4,1 milliárd forintot keresett a németországi Eb-n. Ha továbbjutottunk volna a nyolcaddöntőbe, az még 1,5 millió eurót, azaz további 594 millió forintot hozott volna.

Gulácsi Péter, a magyar válogatott és az RB Leipzig kapusa, még az Eb előtt a német Bildnek nyilatkozta, hogy szokásához híven az ő prémiumát jótékony célokra fogja fordítani.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SPORT
A Rovatból
Négymilliárd forint jutalmat adott a válogatott tagjainak Grúzia leggazdagabb embere, miután legyőzték Portugáliát
Bidzina Ivanisvili szerint a szerdai győzelem történelmi jelentőségű volt. Ha válogatott a spanyolok ellen is nyer, akkor újabb mesés jutalom jár majd a csapatnak.


Mesés jutalmat ajánlott fel Grúzia leggazdagabb embere a válogatottnak, miután szerdán meglepetésre 2-0-ra legyőzték Portugáliát az Eb-n. Ezzel pedig továbbjutottak a kieséses szakaszba.

Bidzina Ivanisvili milliárdos, és a Grúziai Álom kormánypárt alapítója, másnap közölte, hogy

30 millió larit, vagyis átszámítva 3,97 milliárd forintot oszt szét a játékosok között.

Szerinte ugyanis a portugálok felett aratott győzelem történelmi jelentőségű volt.

Ivanisvili ráadásul további 30 millió larit helyezett kilátásba, ha a csapat vasárnap a nyolcaddöntőben a spanyolokat is legyőzi.

Grúzia történetében először jutott ki az Eb-re, és ez a csapat az egyetlen újonc az idei mezőnyben.

via BBC

Link másolása
KÖVESS MINKET: