„Fröcsög a vér. Azt hitted, nem merem megtenni” – hiába hagyta el, volt partnere folyamatosan zaklatja Brigit, és senki nem segít
December 31-én hajnalban a férfi megjelent a lány szüleinek házánál és négy órán át őrjöngött, rugdosta a kaput. Brigiék többször hívták a rendőrséget, egyszer kijött a járőr, beszélt vele, majd a rendőr elment, egy alkalommal a járőrkocsi csak elhajtott a férfi mellett, harmadjára pedig hazavitték.
Január első napjaiban Brigi közzétett néhány üzenetet, amit a férfi írt neki, majd a következő napokban a férfi nevének kitakarása mellett még jó néhányat.
"Elvágom a torkod", "Tönkre foglak tenni", "Könyörögni fogsz, hogy hagyjam abba" – ezek még a leginkább elfogadhatók a rengeteg üzenet között.
Brigi január 6-án minden jogi lépést megtett, távolságtartási végzést kért a férfi ellen, amit meg is kapott, ám hiába.
"Amikor jeleztem a rendőrségnek, hogy továbbra is írogat, sőt, a rokonain keresztül fenyeget, konkrétan azt a választ kaptam, hogy változtassak telefonszámot, töröljem magam a Facebookról" – mondja Brigi, akinek a szakítás óta megváltozott az élete. Sötétedés egyedül nem nagyon mozdul ki otthonról, és nagyjából 160 ezer forintot költött legálisan beszerezhető önvédelmi eszközökre, hogy ha Tamás újra feltűnne, meg tudja védeni magát.
"Én vagyok korlátozva a szabadságomban, én szívok amiatt, hogy a volt barátom zaklat, fenyeget, és a hatóságok nem tesznek semmit" – mondja szomorúan.
"De hogy tudtál vele lenni anno?"
"De hogy tudtál vele lenni anno?" , "Kár volt megismerned!", "Menj el otthonról" - ez csak pár komment Brigi bejegyzése alatt, amelyben röviden elmesélte a történetét. Azt mondja, őt is meglepte, hogy az ő felelősségét firtató kommentek voltak kisebb számban, és hogy milyen sok üzenetet kapott olyan nőktől, akik megosztották vele a saját történetüket. Azt mondja, ő szerencsés, hiszen volt hová mennie, és a szülei és a testvérei is segítenek, ahogy tudnak.
"Mélyszegénységben élő családokon próbálok segíteni a Nekikajándék Alapítvánnyal, és látom, hogy tényleg hatalmas szerencsém van. Egy általunk támogatott családban például az apuka sokat iszik, és veri a feleségét. De az asszony a négy gyerekével, nulla megtakarítással hová tudna menni? Ha nem lennének a szüleim, én hová tudtam volna menekülni?"
– veti fel Brigi, hozzátéve, ő például korábban sem a Patent Egyesületről, sem a NANE Egyesületről nem hallott, egy a bejegyzéséhez érkezett kommentből tudta meg, hogy ezekhez a szervezetekhez is fordulhatnak segítségért a bántalmazott nők.
"Ott az a rengeteg óriásplakát, miért nem az ilyen szervezeteket reklámozzák?!" – jegyzi meg, hozzátéve, a rendőrségbe vetett bizalma is jelentősen megcsappant, úgy érzi, cserben hagyták, hiszen hiába telefonált és kért segítséget, volt, hogy a rendőrség ki sem ment a helyszínre.
Véleménye szerint védett otthonokra lenne szükség, ahová a bántalmazott nők mehetnek, és professzionális segítséget kapnak az újrakezdéshez.
"A főbérlők nem szívesen adják ki a lakást egy kisgyermekes anyukának, pláne, ha nincs biztos munkahelye. Így hogy lehet újrakezdeni? Sehogy!"
– mondja Brigi, aki szerint az is problémás, hogy a szegregátumokban, mélyszegénységben élő bántalmazott nők még a minimális segítséget sem kapják meg ahhoz, hogy kitörhessenek a jelenlegi állapotukból. A legtöbbjüknek fogalma sincs, kihez fordulhatna, fel sem merül bennük, hogy kaphatnának segítséget. Jobb híján a bántalmazóval maradnak, mert így legalább van fedél az ő és a gyerekeik feje fölött.
Mit tehet az, akit zaklat, életveszélyesen fenyeget a volt párja?
"A rendőrség minden állampolgári bejelentésre érdemben reagál, vizsgálja az eset körülményeit, majd a megfelelő eljárást rendeli el. Fontos kiemelni, hogy csak abban az esetben tud a rendőrség intézkedni, ezáltal segítséget nyújtani, ha a jogellenes cselekmény a tudomására jut" – írta az ORFK Kommunikációs Szolgálata a megkeresésünkre.
Arra a kérdésre, mégis milyen lépések jöhetnek szóba, ha valakit folyton zaklat, életveszélyesen fenyeget valaki, azt írták,
ebben a körben felmerülhet az ideiglenes megelőző távoltartás meghozatala, illetve mind szabálysértési, mind büntetőeljárás megindításának lehetősége. Vizsgálandó továbbá az is, hogy a cselekmény milyen további intézkedéseket von maga után, például nem áll-e a bántalmazó vagy a bántalmazott körözés hatálya alatt.
A távoltartó határozat szabályainak megszegésével kapcsolatban közölték, ez esetben a zaklató elzárással is büntethető szabálysértést valósít meg.
"Mindezt az ideiglenes megelőző távoltartó határozat rendelkező részének tartalmaznia kell, a bántalmazó figyelmét erre fel kell hívni. A hatóság ennek megfelelően intézkedik, amikor - jellemzően a bántalmazott (sértett) bejelentése alapján – tudomást szerez a jogsértésről" - tudtuk meg az ORFK-tól.
Arra is kíváncsiak voltunk, hogy ha valaki (például Brigi) értesíti a rendőrséget, hogy valaki (mondjuk a volt élettársa) a ház kapujában őrjöng, kiabál, fenyegetőzik, akkor a kiérkező rendőr mit tehet, milyen jogcímen járhat el, milyen előírást kell követnie. Erre azonban nem válaszoltak. Ahogy arra sem kaptunk kielégítő választ, hogy a rendőrség az online térben történő zaklatás, fenyegetés esetén hogyan intézkedik. Annyit írtak csupán, hogy amennyiben erről tudomást szereznek, történik valamilyen intézkedés.