Elérték a "halálzónát" a magyar hegymászók a Mount Everesten
– írta Klein Dávid a Facebookon. Klein és Suhajda Szilárd most akklimatizációs köröket mennek, hogy a szervezetük szokja az oxigénhiányos állapotot. Ugyanis mindketten oxigénpalack nélkül jutnának fel a Föld legmagasabb pontjára.
Ha innen visszatértek a 6400 méteren lévő C2-es sátraikba, akkor többnapos pihenés következik, amely alatt felkészülnek a csúcstámadásra. A 8848 méter magas csúcsot nem lehet ugyanis bármikor elérni, megfelelő időjárási körülményekre van szükség, egy ún. időjárási ablakra.
Magyar hegymászó soha nem érte még el oxigénpalack nélkül a Mount Everestet.

A hegymászók körében „halálzónának” nevezett magasságban az oxigén nyomása annyira lecsökken, hogy az emberi test nem képes működni. A zóna legalacsonyabb pontját általában 8000 m-re (356 millibar légköri nyomás) teszik.
A magashegyi hegymászók körében bekövetkezett halálesetek nagy részét a halálzónában fellépő tünetek okozzák, vagy közvetlenül (a szervezet nem képes tovább működni) vagy közvetve (a stressz miatt rossz döntéseket hoznak vagy a fizikai gyengeség, rosszullét miatt baleseteket szenvednek).
A halálzónához az emberi szervezet a jelenlegi szerint nem képes alkalmazkodni: a test gyorsabban éli fel oxigéntartalékait, mint ahogyan azt a levegőből pótolni tudja. Huzamosabb tartózkodás a halálzónában kiegészítő oxigénforrás nélkül, a szervezet működésének zavaraihoz, eszméletvesztéshez és végül halálhoz vezet.