Egymillió dollárt gyűjtöttek a Facebookon egy iskolának
Az egész a magyar bácsit is bemutató Humans of New York Facebook-oldallal kezdődött. Négy évvel ezelőtt Brandon Stanton New York-i fotós úgy gondolta, egy gyűjteményben bemutatja, tulajdonképpen katalogizálja a metropolis lakosságának sokszínűségét. Naphosszat járta a várost, beszédbe elegyedett a számára érdekesnek tűnő emberekkel, kérdezgette őket, és minden nap posztolt a blogjára, illetve az ahhoz kapcsolódó Facebook-oldalra (Humans of New York) két-három képet, az emberekkel folytatott beszélgetés egy-egy inspiráló részletével.
Az oldal hamarosan hatalmas népszerűségre tett szert (ma már 12 millió rajongója van világszerte), a képekből született könyv is listavezető lett a New York Times-nál
A képek alatt mindig érdekes beszélgetések alakulnak ki, trolloktól mentesen, és gyönyörű történetek bontakoznak ki az összefogásról, egymás segítéséről. Tavaly hajléktalanoknak vittek takarót, volt, akinek munkát szereztek, egy utcai könyvárus új asztalt és antikvár könyveket kapott, valamint pár óra alatt összegyűlt a pénz egy tűzoltónak és feleségének az örökbefogadáshoz. Ami viszont az idén januárban történt, minden eddigit felülmúlt.
Ezzel a képpel kezdődött:
- Ki volt rád a legnagyobb hatással az életben?
- Az igazgatónőm, Ms. Lopez.
- Mivel hatott rád?
Amikor valami bajt csinálunk, nem függeszt fel az iskolába járás alól. Behív az irodájába, és elmagyarázza, hogyan működik a társadalom itt nálunk.
Egyszer azt is megcsinálta, hogy mindenkit felállított, minden egyes tanulóhoz odament, és a szemébe mondta, hogy ő is fontos.
A kép Brownsville-ben készült, Brooklyn keleti részén. Ez New York legszegényebb negyede, magas bűnügyi statisztikákkal. (Mike Tyson is itt nőtt fel.) Drogok, prostitúció, bandaháborúk – az itteni gyerekeknek nem sok esélyük van a normális életre.
A fiú fotóját több mint egy egymillióan lájkolták, és szinte minden hozzászóló többet akart tudni erről a Ms. Lopezről. Brandon tehát felkereste.

“Néhány napja egy fiatalember képét posztoltam, aki Ms. Lopezt, az igazgatónőjét nevezte meg, mint azt a személyt, aki a leginkább hatott rá. Tegnap volt szerencsém találkozni Ms. Lopezzel a Mott Hall Bridges Academy iskolában.
- Ezen a környéken nem feltétlenül várnak sokat a gyerekeinktől, így mi a Mott Hall Bridges iskolában magasra tettük a lécet. A gyerekeket nem tanulóknak, hanem tudósoknak hívjuk. A színünk bíbor. A tudósok és a tanárok is bíborban járnak. Mert a bíbor a királyok színe.
Az őseik találták fel a csillagászatot és a matematikát. A történelem sokszor rossz lapot osztott nekik, mégis győzni tudtak. Amikor valakinek azt mondod, hogy Brownsville-ben élsz, azonnal pofákat vágnak rád. De itt olyan gyerekek vannak, akik tudják, elvárjuk tőlük a sikert. “
Másnap Brandon egy újabb képet posztolt:

A tegnapi napot Ms. Lopezzel és a programigazgatójával, Ms. Achuval töltöttem, azt próbáltuk kitalálni, hogyan segíthetne a HONY (Humans of New York) közösség, hogy a Mott Hall Bridges Academy teljesíthesse küldetését. Sok mindenről szó volt, de állandóan visszatértünk egy problémához: a hátrányos helyzetű fiatalok nem képesek tovább látni a körülményeiknél. Ms. Lopez iskolájának környéke New York legmagasabb bűnügyi statisztikáival "jeleskedhet", a tudósok mobilitása igen csekély. Többen teljesen a környéken ragadnak. És sokuk nem látott New Yorkon kívül más várost.
– magyarázta Mrs. Lopez.
Így hármunknak eszünkbe jutott valami. (Na jó, Ms. Achunak jutott eszébe.) Létre akarunk hozni egy alapot, amelyből a Mott Hall Bridges Academy minden hatodikosa osztálykirándulásra mehet. Mégpedig a Harvard Egyetemre.
– Azt akarom, hogy az iskolámba járó minden gyerek érezze, hogy bárhová eljuthat, és hogy bárhol megtalálhatja a helyét – mondta Ms. Lopez.
Csináljuk meg! Segítsünk ennek a széles látókörű pedagógusnak, hogy a diákjai életét tartalmasabbá tehesse!
A Humans of New York oldal szinte felrobbant! Brandon 100.000 dollárral indította az adománygyűjtést (ez három évre biztosította volna az osztálykirándulások költségét), ezt az összeget a HONY-rajongók néhány óra alatt összegyűjtötték, de az adományozási kedv nem állt meg. Háromszázezer dollár után (ami tíz év kirándulása) Brandon felvetette, hogy a beérkező összegekből szervezzenek a gyerekeknek nyári iskolát, hiszen az Academy egyik legnagyobb problémája, hogy nyáron a gyerekek céltalanul tengenek-lengenek, így könnyen betagozódnak különböző bűnbandákba. Ms. Lopez szerint gyakorlatilag minden szeptemberben elölről kell kezdeni a munkát.
Tíz évre való nyári iskola költsége is összejött három nap alatt a 20-200 dolláros adományokból, de a pénz a mai napig érkezik.
A cikk születésének pillanatában 38883 adakozó 1.164.269 dollárt adott össze. Mivel a harvardi kirándulás és a nyári iskola költsége 10 évre csak hétszázezer dollár, a maradék pénzből egy ösztöndíjat is alapítottak, amelyből az iskola végzősei az egyetemi, főiskolai tanulmányaikat finanszírozhatják.
Az ösztöndíjat arról a kisfiúról nevezték el, akit Brandon először megfotózott: Vidal Ösztöndíj Alap. Ő lesz az első, aki a tanulmányaira szánt összeget megkapja. Egyelőre szakács szeretne lenni.
Forrás: Humans of New York
Ha szerinted is megérdemlik a támogatást, nyomj egy lájkot!