Hábetler András: Ne a kapcsolatrendszerein múljon, hogy valaki túlél-e, vagy sem – Saját példáját mesélte el
Hábetler András orvos, operaénekes több háziorvosi rendelőben is helyettesít Budapesten, mert kevés az orvos, emellett egy hajléktalanokat ellátó intézményben is dolgozik. Korábban operaénekesként tevékenykedett, de húsz év után, a Covid-19 járvány idején visszatért az orvosi hivatáshoz.
A személyes élményei is nagy hatással voltak rá.
– mondta.
Azt is hozzátette, hogy a gyógyulása nem kizárólag a szerencsén múlt. „Bevallottam magamnak, hogy ez nem egyszerű szerencse volt, hanem kapcsolataim voltak. Ennek a kapcsolatrendszernek volt az köszönhető, hogy megműtöttek, és most itt vagyok.” Úgy gondolja, ha nem lett volna ilyen háttérrel, sokkal nehezebben jutott volna el a műtétig, és talán nem is időben.
Szerinte nem szabadna, hogy egy beteg sorsa az ismeretségi körén múljon.
– jelentette ki.
Az egészségügyi rendszer problémáiról is határozott véleménye van. „A rendszer nem a kiszolgáltatottság ellen hat, hanem pont ellenkezőleg” – mondta. Úgy látja, a betegeknek sokszor nemcsak a betegséggel, hanem az emberi méltóságuk elvesztésével is meg kell küzdeniük a kórházakban.
A politikusokat is arra ösztönözné, hogy személyesen tapasztalják meg a helyzetet.
– mondta. Szerinte ha ezt átélnék, a költségvetési prioritásaik is megváltoznának. „Kit érdekel a repülőtér, a stadion? Ha ez már működik, akkor ide nekünk az oroszlánt is” – tette hozzá.
A szakdolgozók helyzetére is felhívta a figyelmet. Úgy gondolja, az orvosoknak felelősségük van velük szemben. „Ezt az adósságot pedig ki kell fizetni” – mondta az alacsony bérezésükre utalva.
Hábetler András szerint a jelenlegi helyzet harc, amelyben az orvosok folyamatosan küzdenek a betegségekkel és a halállal. „Magyarország harcban áll. Nem Magyarország, a szabadon választott kormánya” – fogalmazott. A politikusokat arra kérte, hogy ebben a harcban álljanak az orvosok mellé.
(via Telex)