Az amerikai egyetemen barátságosak, de rengeteg házi feladatot adnak – egy magyar diák élményei
Érettségi után egy évvel vágott neki a nagy kalandnak Lőrinc. Tanulni indult Amerikába. Bár ma már sok fiatal jut ki külföldi egyetemekre, azért ilyen messzire nem sokan mennek el. Ráadásul a távolság is tetemes, sokkal nehezebb a kapcsolattartás az itthoniakkal, és szinte azonnal bele kell illeszkedni egy teljesen más életformába, más világba.
Az ő élete annyival volt könnyebb, hogy ismerősökhöz ment, és már járt kint előzőleg kamaszként. De így sem volt egyszerű, és – lássuk be – egy fiatalnak komoly kihívást jelenthet a hirtelen felnőtt lét, kezdve az adminisztrációs ügyintézéstől az egyik napról a másikra nyakába szakadó önállóságig.
Miért döntött úgy, hogy belevág, mik voltak a buktatók és mit adott neki az amerikai élet, erről kérdeztük a mára már diplomás Lőrincet.

Hogy lehet kijutni az egyetemre?
Magyarországon egy kisvárosban éltem, de gimnazistaként kétszer is voltam kint Massachusetts államban, ahol rokonaink élnek. Azonnal megtetszett a táj, az emberek közvetlensége, a nyugodt életstílus.
Érettségi környékén már foglalkoztatott a gondolat, hogy kint folytatnám a tanulmányaimat. Ezért el kezdtem utánajárni a dolgoknak. A papírmunka mellett a TOEFL (Test Of English as a Foreign Language) nyelvi tesztet is el kellett végeznem Budapesten. Az amerikai egyetem ennek az eredményét kérte, valamint a középiskolai és érettségi bizonyítványt, és egy motivációs levelet, persze hivatalosan, angolul. Mindezt kiértékelték, és visszajeleztek, hogy felvettek a Bridgewater State University-re gazdálkodás és menedzsment szakra – ahol lediplomáztam. Ezek után az amerikai nagykövetségen diák vízumot (F-1 student visa) kellett igényelni, amit öt évre adnak ki.

Közben egy évet jártam Magyarországon egyetemre. Amennyire érzékeltem, az alapképzés valamennyivel könnyebb volt Amerikában, az én szakomon. Nincsenek szóbeli vizsgák, a tanév május közepén ér véget egy egyhetes vizsgaidőszak után. Ami viszont furcsa, hogy
sok házifeladatot adnak, minden napra van valami. Olyan, mint annak idején a gimnáziumban. És napról napra meg kellett csinálni, vagy papíron, vagy online, különben kiraktak volna az egyetemről egy bizonyos átlag alatt.
Így a 3-4-5 órás otthoni tanulás szinte mindennapos volt. Ugyanakkor talán ennek is köszönhető, hogy elég hamar átállt az agyam a kinti angolra.
Az itt szerzett diplomát Európában is elfogadják. Ezen az egyetemen az alapképzés a nemzetközi diákok számára fizetős, de jó tanulmányi eredmény esetén (meghatározott százalék felett) adnak ösztöndíjat. Nekem is ez lett. A mesterképzésen már könnyebb ösztöndíjhoz jutni.


Meglepő a közlekedés
A helyzetem annyival volt könnyebb, hogy rokonaimnál lakhattam Bostontól egy órányira, az egyetemtől 20 percnyire. Ez dél-kelet Massachusetts-ban egy Lakeville nevű kertváros. A távolságok és a közlekedés miatt az első dolog egy autó vásárlása volt.
Itt 17 éves koruktól már minden diák autóval jár iskolába a nagy távolságok miatt.
Az is érdekes, hogy arrafelé nem volt tömegközlekedés sem, az csak a nagyobb városok vonzáskörzetében van, illetve a helyi óvodáknak és iskoláknak van olyan sárga busza, mint amit a filmeken látni, ezekkel hordják a gyerekeket reggel és délután.
Mivel négy éven át autóval jártam az egyetemre (az alapképzés a legtöbb szakon négy éves), így elég sokat autóztam a környéken. Az elején furcsa volt, hogy menyire másképp vezetnek.
Nyugodtak a városban és az autópályán is, semmi idegeskedés, semmi dudálás, villogás, és ráadásul mindig beengedtek maguk elé, nem kellett erőszakosan vezetni.
Magyarországon azért ez máshogy volt…
Az üzemanyag árai feltűnően alacsonyak a hazaihoz képest. Nem véltetlen, hogy az amerikaiak fele nagy teljesítményű autókkal jár, mert a fenntartásuk nem okoz gondot.

Angol nyelvtanulás a hétköznapokban
Amikor kikerültem, nekem középfokú angol nyelvvizsgám volt, és emellett pár évig külön tanárhoz jártam a nyelvet tanulni.
De amikor beültem az egyetemre, bizony szinte mindent elölről kellett kezdenem.
Az elején nagyon sok volt a szakmai kifejezés, amivel korábban nem találkoztam. Az első pár hónap nagyon keményen szótárazgatással telt.
Szerencsére bekerültem az egyetem focicsapatába (nem amerikai foci), ez megkönnyítette valamennyire a beilleszkedésemet. Az emberek – diákok, professzorok, de még ismeretlenek is – nagyon nyitottak voltak felém az elejétől kezdve és ez sokat segített a kezdeti nehézségeket átvészelni.
Aztán kialakult egy baráti társaság, akikkel mindent együtt csináltunk, együtt mentünk mindenhová. Bár voltak közöttünk nemzetközi diákok is, de a többség amerikai volt. Aztán ahogy teltek a napok, hetek, hónapok, úgy ragadtak rám az újabb és újabb szavak, szófordulatok.
És egyszer csak észrevettem, hogy már nem kell azon gondolkodnom, hogy hogyan fejezzem ki magam.


Pazarlóak
Ami a legmegdöbbentőbb, a mérhetetlen fogyasztás, ételben, kávéban is. A társadalom nagyon pazarló ebben a tekintetben.
Az idegenekkel szívesen szóba állnak
Szembetűnő volt, hogy
bárhová mentem, boltban, szórakozóhelyen, könyvtárban, az emberek barátságosak, az idegenekkel szóba állnak és elbeszélgetnek.
Velem is sokszor megtörtént, hogy köszönés után megkérdezték, honnan érkeztem, és elindult egy baráti társalgás. Érdekes volt, hogy többször is azt hitték, hogy az USA valamelyik déli államából, Texasból, vagy Mississippiből való vagyok.
Fontos okmányok
Ami nélkülözhetetlen, az a társadalombiztosítási kis kártya (social security). Ez kell gyakorlatilag mindenhez, a munkavállaláshoz, az adózáshoz, más okmányok beszerzéséhez. Nekem az egyetem segített ebben.
A helyi jogosítvány is egy idő után fontos lesz. Kiérkezésemkor nemzetközi papírom volt, ami két évig érvényes az USA-ban. Én egy év után megcsináltattam a kinti igazolványt, amit egyébként elég könnyű megszerezni. Ráadásul – legnagyobb meglepetésemre –
van olyan opció is, hogy a vizsgázó saját anyanyelvén csinálhatja meg a kinti KRESZ-t.
Vicces, hogy egy amerikai okmányirodában (ahol legtöbbször azt sem tudják, hogy hol van Magyarország és mi a hivatalos nyelve) lehet így nyelvet választani. Én nem éltem ezzel a lehetőséggel, de egyszerű volt a vizsga.
A másik érdekesség a biztosítás. Gyakorlatilag minden arról szól, hogy van-e biztosításod. Külön van életbiztosítás, fogorvos, szemész stb… hosszan lehetne sorolni. Nekem is egyből az egyetem megkezdésekor választanom kellett egy céget a sok közül, amit az iskola felkínált.
A tévében is bármilyen műsort vetítetnek, legyen az sport, sorozat, vagy film, a reklámokban szinte csak ez a téma, és a reklámidő gyakran hosszabb, mint a műsor, amit nézel.
Fontos a sport
A sport fontos része volt az egyetemi éveknek. Én is fociztam az iskolai csapatban, de a barátaimmal sokat mentünk az Atlanti-óceán partjára, meg kirándulni a környező hegyekbe vagy a tavakhoz. Rengeteg sportpálya is van, baseball, kosárlabda, amerikai foci, tenisz, skate park, ezekre is gyakran jártunk.


Emellett minden általános iskolának, középiskolának, egyetemnek és sok óvodának is van külön sportpályája, ami a helyi adottságok, a tágas terek miatt nem gond.
New England lakói nagy sportrajongók. Van is okuk rá, hiszen Massachusetts állam mind a négy nagy amerikai sportágban (kosárlabda, baseball, amerikai foci, hoki) szerepel a ligákban. Én is nagy focirajongó vagyok, így beszippantott a kinti sportkultúra.

Az egyik legnagyobb hatást rám az amerikai foci csapatuk tette. A New England Patriots meccseit már Magyarországról is követtem. Most viszont tőlem 25 percnyire volt a stadionjuk. Mikor kilátogattam a 67 ezres pályájukra, ami tele volt helyi fanatikusokkal, hát az a hangulat egészen elképesztő volt.
Szeretnek ünnepelni
Furcsa volt, hogy minden iskolai eseményen, legyen az sport, zene, vagy tánc, mindig az amerikai himnusszal kezdenek. De így van ez a nagyobb sporteseményeken is. A hazafiság szelleme ott él az emberekben, ami meglátszik például abban is, hogy a veterán katonákat milyen tisztelet és elismerés veszi körül.
Érdekes volt megtapasztalni az amerikaiak ünnepi „átszellemülését” is. Már november közepétől minden és mindenki karácsonyi lázban ég. A házak, udvarok, boltok, kirakatok karácsonyi díszben pompáznak.
Újdonság volt nekem a Hálaadás ünnepe, az elmaradhatatlan hatalmas pulykával, a sok-sok körettel, és desszerttel.
A Halloween szintén furcsa élmény volt, az utcákat ellepték a szuperhősök, boszorkák, a kicsik nagy kosarakkal, zacskókkal járták a házakat.

A július 4-e olyan, mint nekünk az augusztus 20. Az egész ország parádézik, van tűzijáték, napközben autós felvonulást tartanak, a platókon figurákkal, virágkreációkkal. Közben szórják a cukorkát, szól a zene, mindenhol zászlók lobognak, és persze az arcok is kifestve, és látványos ruhákba öltöznek az emberek.
Sokszínű ország
Ez az ország tényleg igen sokszínű, ha a kultúrát nézzük. New Englandben sok a portugál, a közép-amerikai, ír, görög, olasz, brazil, indiai és kelet-ázsiai. Az utcák tele vannak a kifőzdéikkel, boltjaikkal. Jó volt megtapasztalni mindezt, találkozni velük, ízelítőt kapni az életmódjukból.


Fotók: Lőrinctől, az egyetem, Boston és a környék