A magyar férfi, aki sterilizáltatta magát, mert soha nem akart gyereket
Rengetegen olvastátok nálunk májusban azt a történetet, amelyben egy fiatal nő írta meg a küzdelmét a művi meddővé tételét. Holly Brockwell 26 évesen döntött úgy, hogy nem akar gyermeket. A fiatal nő négy éven át harcolt a sterilizációért, ám sem az orvosai, sem a környezetében élők nem támogatták ebben. Ehelyett például azt javasolták neki, hogy a barátja végeztessen magán műtétet. Holly Brockwell végül megkapta az engedélyt.
A tudatosan vállalt gyermektelenség nem új jelenség, több évtizede létezik. Számos oka lehet annak, ha egy ember az átgondolt, egyéni döntésen alapuló gyermektelenséget választja. És itthon sem számít kuriózumnak, ha valaki gyermekek nélkül képzeli el az életét.

Holly és a barátja, Zack
– mondja Hegyi József, aki külföldön végeztette el a sterilizációs eljárást a hazai szabályozás szigorúsága miatt.
De miért gondolta úgy, hogy egészen biztosan nem akar gyermeket? "Semmilyen negatív külső behatás nem ért, nem jöttem rossz családból, egyszerűen csak így gondoltam. Gyakorlatilag csak a magyar éremgyűjtők főtitkára nem akart erről lebeszélni, mindenki más igen."
Az angol nyelv különbséget tesz azok között, akiknek nem lehet gyermekük (childless) és azok között, akik nem vállalják, hogy szülők legyenek (childfree).
Lambing Emese, a Nőkért.hu-n közzétett írásában lehetséges alternatívaként vázolja fel a gyermektelenséget, és arra hívja fel a figyelmet, hogy a gyermekvállaláshoz is tudatos döntés kell.


Hegyi József barátainak, ismerőseinek az egyik legfőbb érve az volt, hogy akkor mit fog csinálni, ha a terméketlenné tétele után mégis úgy érzi: gyermeket akar. Ő azonban hajthatatlannak bizonyult.
"Ha egy ilyen országban, ahol ennyire rettegnek az orvostól és a tűtől az emberek, valaki eljut odáig, hogy egy műtétet önként elvégeztessen magán, elmegy orvoshoz, kérelmezi a sterilizációt bármilyen okból is, annak a döntése már bombabiztos.
Éppen ezért felesleges a jelenlegi módon túlszabályozni. Soha nem álltak sorba a férfiak az urológián a vasectomiáért.”
A művi meddővé tétel szabályozása többször is változott Magyarországon. 2006. május 31-ig azok számára volt erre törvényes lehetőség, akiknek 30 évesen már 4 gyermekük volt, vagy 35 évesen 3 gyermekük volt, vagy már betöltötték a negyvenedik életévüket.
2006-ban lazítottak a szabályozáson, az ondóvezeték vagy a petevezeték elköttetéséhez elegendő volt a betöltött 18. életév. Azzal a kitétellel, hogy a 26 év alattiaknak 6 hónapos várakozási idő után írásban meg kellett erősíteniük a szándékukat. Ezután csak újabb 6 hónap elteltével kaptak lehetőséget. A 26 év fölöttiek számára pedig 2x3 hónapos várakozási időt írtak elő.
A 2014. március 15-én életbe lépett rendelkezés szerint csak az sterilizáltathatja magát családtervezési okból, aki már elmúlt 40 éves vagy van 3 vér szerinti gyermeke.

"Mai eszemmel azt mondanám, hogy elég későn, 2015 elején kaptam észbe, akkor határoztam el, hogy elvégeztetem a vasectomiát” - meséli Hegyi József. „Nem vagyok biológus, de mivel sokat tájékozódtam a témáról, tisztában vagyok azzal, hogy a férfi és a női meddővé tétel más. A női nagyobb műtét, valamivel nagyobb kockázattal is jár, mint a férfiaké, amit ambulánsan el lehet végezni.”
Hegyi József megtalálta a jogszabályt, ám ennek ellenére úgy döntött, felkeresi a helyi urológiai szakrendelést és megpróbálja megszerezni az engedélyt a műtéthez. „Előadtam a kérésemet.
A legmeglepőbb az, hogy a szakorvosnak fogalma sem volt arról, hogyan szól pontosan a jogszabály.
Ez persze nem az orvos hibája, csak lehet, hogy az elmúlt öt évben senki nem lépett fel nála ezzel az igénnyel. Azt mondta, írjak egy kérvényt és vigyem be hozzá.”
Megbeszélték az orvossal a következő időpontot, a kérvényben Hegyi József jogilag körülbástyázta magát, leírta, hogy nem áll sem kényszer, sem tudatmódosító szer hatása alatt. Az orvos benyújtotta a kérvényt a megyei szakterületi vezetőhöz. Aztán amikor Hegyi József pár hét elteltével visszament hozzá, azzal fogadta, hogy felejtse el, ez tiltott beavatkozás a jelenlegi feltételekkel.

„Kicsit felhúztam magam, de a Google-lal továbbra is jó barátságban maradtam, így kiszúrtam, hogy az egyik pécsi magánklinika vállalja a műtétet.” Ám Hegyi József az előzetes levelezés után ott sem járt sikerrel. A magánklinika szakorvosa elmagyarázta neki, hogy a törvény nem csak TB-finanszírozott, hanem fizetős szolgáltatásként sem teszi lehetővé a sterilizációt, ha nem töltötte be a 40. életévét, vagy nincsen három saját gyermeke, mivel a törvénynek területi hatálya van. Egész Magyarországon érvényes.
„Úgy éreztem, bezárult a kör. Valaki azt tanácsolta, hogy fizessek egy orvosnak, hogy mégis végezze el a műtétet. De én a hálapénzt és az orvosok megvásárlását az alaptermészetemmel és a gondolkodásommal összeegyeztethetetlennek tartom.”
Ezek után belépett egy tudatos gyermektelenséget hirdető online csoportba, és ott javasolta valaki azt, hogy próbálkozzon Szlovákiában egy magánklinikán, hiszen a szomszédban csupán a 18. betöltött életév és 30 napos várakozási idő kell a sterilizációs eljáráshoz.

A kérelme beérkezése után 10-15 nappal válaszoltak is Hegyi Józsefnek a szlovákiai magánklinikán, és felajánlottak néhány időpontot a műtétre. „November 24-én hajnalban felkerekedtem, és a tőlünk 160 kilométerre lévő városba autóztam. A műtét elvileg 15-20 perc, nekem mégis egy óra volt. A helyi érzéstelenítést választottam az altatás helyett, a szer azonban nem hatott. Újabb adagot adtak, rosszul lettem tőle, és amikor a műtétet elkezdték, még mindig nem volt teljesen érzéketlen a jobb oldalam.”
A műtét után várnia kellett 15 percet, azután a műtétet végző orvos adott kontrollra is időpontot. Hegyi József hazavezetett, és mire megérkezett, már olyan fájdalmai voltak, hogy alig bírt kiszállni az autóból. Ennek ellenére nem bánta meg a döntését.
Ami igazán zavarja, az, hogy a jogi akadályokon túl a társadalmi előítéletekkel is meg kell küzdeniük azoknak, akik felvállalják: soha nem akarnak gyereket.

Ismerkedéskor a nők általában döbbenettel és értetlenül fogadják a hírt, hogy Józsefnek vasectomiája volt.
Azt kérdezik tőle: „Nem fogod később megbánni?" „Mi van, ha jön valaki, akivel majd gyereket akarsz?"
Volt, aki arról érdeklődött, hogy a fogamzásgátlást nem lehetne-e másképp megoldani.
Egy nő azt mondta neki: „Ezentúl nem tudok rád férfiként tekinteni”. Más pedig kapásból rávágta: „Akkor mi nem egymást keressük”.
"Az emberek egyáltalán nem elfogadóak azokkal szemben sem, akik például azért nem akarnak gyermeket, mert úgy érzik, hogy rossz szülők lennének. Ugyanakkor felelőtlenül viselkedő embereknek is lehet gyermekük. És olyanok is elítélnek vagy kritizálnak, akikről tudom, hogy a számukra a családalapítás csak annyi volt, hogy csináltak pár gyereket. Pedig a sterilizáció mennyivel tisztább, humánusabb dolog, mint az abortusz. Nem azok ellen beszélek, akik ezen átmentek, de a művi meddővé tétel kevesebb lelki fájdalommal jár”.

Gyermektelen hírességek
Azzal az érveléssel ugyan még nem találkozott, hogy más bezzeg vagyonokat költ arra, hogy akár egy gyermeke is legyen, de azért volt, hogy elképesztő indokokat hoztak fel az ismerősei a gyermektelenség ellen.
A legbizarrabb módon egy nőismerőse érvelt. „Azt mondta, miért félek annyira a gyermekvállalástól, csak meg kell csinálni, a többi meg amúgy is a nő dolga.”
Amikor azt kérdezem, hogy a párkeresésben akadályozza-e a terméketlensége, azt válaszolja, hogy ez semmilyen problémát nem okoz, mivel nyílt lapokkal játszik. Ismerkedéskor már az elején tisztázza a helyzetet, hogy a leendő párja úgy menjen bele a kapcsolatba, hogy tudja: Józsefnek vasectomiája volt. „Úgy gondolom, ha ez a másiknak is megfelel, akkor ismerkedhetünk tovább. Ha viszont már az első rostán kiesek, akkor jobb is így, mert hónapokkal később úgyis szakítanánk. Ha pedig azt mondja valaki, hogy megbánom még a döntésemet, majd meglátom, csak azt tudom válaszolni: én ezt már lerendeztem magamban.”
