A Kínából vásárolt lélegeztetőgépek egy része nem intenzív terápiára való – állítja egy szegedi aneszteziológus
Mint arról mi is beszámoltunk, lélegeztetőgépek helyett olyan készülékeket kaptak a koronavírusos betegek ellátására hivatott intenzív osztályok, amelyek csak alvásfüggő légzészavarok, és egyéb tüdőbetegségek kezelésére alkalmasak. Ráadásul otthoni körülmények között - értesült nemrégiben a Magyar Hang.
A lap információi szerint országszerte több intézmény is kapott ResMed Lumis 150 típusú készüléket a központi raktárból. A gyártó oldalán azt írják, hogy ez egy úgynevezett CPAP berendezés, amely stabil állapotú, fertőzéses betegségben nem szenvedő páciensek légzésének megkönnyítésére szolgál.
Lovas András, szegedi aneszteziológus szerint a kormány által beszerzett ResMed Lumis 150 típusú készülékkel komoly gondok vannak. Szerinte amire vették, arra nem alkalmas - írja az Index.
A lélegeztetőgépeknek két fajtája van, az egyik az invazív, a másik a non-invazív (NIV). A non-invazív légzéstámogatásra használatos. Ilyenkor a beteg egy maszkot kap az arcára, amit gumipánttal rögzítenek a fejére. Az invazív lélegeztetésnél viszont a légcsőbe kell egy tubuson keresztül lélegeztetni a beteget. Ez leginkább légzéstámogatásként használható.
A koronavírusos betegek lélegeztetése a szakmai ajánlások alapján csak invazív módon javasolt.
Lovas szerint a kínai beszerzésből érkező, ausztrál készülék, amely kb. 250.000 forintos áron szerezhető be, nem az a készülék, amit egy intenzív osztályon, koronavírusos vagy más fertőző légúti betegségben szenvedő páciensek lélegeztetésére lehetne alkalmazni. A készülék leírásában nem szerepel az, hogy a fertőzéses eredetű tüdőbetegségek ellátásra alkalmazható lenne.
Ez a készülék például nem biztosítja a belélegzett oxigénarány állításának lehetőségét, vagy például riasztó sincs hozzá.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) államtitkára az ATV Egyenes beszéd című műsorában a témáról azt mondta, hogy megrendelésre érkeztek a gépek Kínából.
Ezeket a lélegeztetőgépes kezelés előtt és utáni kezelésre használhatják, a légzés megkönnyítésére. „Ezeket a gépeket arra használják, amire valók” – mondta. Szerinte a lélegeztetésre szorulókat eddig is megfelelő géppel lélegeztették, és nem siklott félre az állami beszerzés.
Lovas azt is jelezte, hogy a kapott készülékek csak kínai menüvel rendelkeznek, a termékleírás pedig magyar nyelvű opcióról egyáltalán nem tesz említést. Az orvos szerint a beszerzők minden jóakarata ellenére a ResMed Lumis 150 lélegeztetőgép SARS-CoV-2 vírusfertőzöttek intenzív osztályos, non-invazív lélegeztetésére sem alkalmas - írta az Index.
Fotó: illusztráció, forrása: Pixabay