266 ezer aláírást adott le a Momentum
Pénteken leadta a Momentum Mozgalom az budapesti olimpia megrendezéséről szóló népszavazáshoz gyűjtött aláírásokat a Fővárosi Választási Irodánál.
Egy csomagtartónyi aláírási ívet vittek a választási irodához a momentumosok, Fekete-Győr András, a mozgalom elnöke szerint az utóbbi egy hónap a magyar demokrácia egyik legfontosabb időszaka volt.
A Momentum közölte: összesen 266 151 aláírást gyűjtöttek össze az aktivisták.


Ez lényegesen több, mint a népszavazás kiírásához szükséges 138 ezer aláírás. A Fővárosi Választási Bizottságnak 45 napja van ellenőrizni, hogy hány aláírás hiteles. Az ellenőrzésnél a Momentum képviselője is jelen lehet.
Ezután még meg lehet támadni különböző jogi fórumokon az eredményt, így leghamarabb május végén jöhet a szavazás. Ha fellebbezések lesznek, és minden határidőt a végsőkig kihúznak, októberig is elhúzódhat az ügy. Viszont a Nemzetközi Olimpiai Bizottság már szeptember 13-án dönt az olimpia rendezéséről.

"Azt szeretnénk üzenni a Fidesznek, Orbán Viktornak és Tarlós Istvánnak, hogy az, hogy nem kérdezték meg az embereket, arról, hogy legyen-e olimpia Magyarországon, az egy hatalmas és óriási mulasztás volt a részükről" - mondta Fekete-Győr András, hozzátéve, hogy ezt megtette helyettük a Momentum.
A mozgalom vezetője felszólította Orbán Viktort és Tarlós Istvánt is, hogy ne lehetetlenítsék el a népszavazást, ez ugyanis gyávaság lenne a részükről, valamint elárulnák azokat, akik egyébként támogatják az olimpia ügyét. Szerinte az is gyávaság lenne, ha a népszavazás kiírása előtt visszavonnák a pályázatot.
Fekete-Győr András az aláírásgyűjtés időszakáról azt mondta, hogy az elmúlt 30 nap a budapesti demokrácia történetének egyik legfelemelőbb és leginkább magával ragadó időszaka volt.
"Több mint negyedmillió aláírás gyűlt össze azért, hogy olimpia helyett modern kórházakra és sikeres, jól felszerelt iskolákra költsük ezt a pénzt".
Sajtótájékoztatóján köszönetet mondott az aláíró budapestieknek és külön az 1800 aktivistájuknak, akik hóban, fagyban, latyakban "belefektettek a magyar demokráciába". "Úgy látjuk, hogy ideje befejezni a rendszerváltást, az elmúlt 27 évben sajnos nem sikerült lebontani azt a falat, amit 40 év szocializmus alatt körénk építettek" - mondta. Szerint ha ez sikerült volna, a Momentum Mozgalom ma nem létezne. Új kezdetet hirdetnek és "sikeres népszavazási kezdeményezésünk az első kiütött tégla ebből a falból".
Mint mondta, olyan országban élünk, amiben az emberek félnek véleményt nyilvánítani, nagyon sok ember félelemből nem tudta aláírni az íveket, akiket ugyan megértenek, de az aláírásgyűjtés legfőbb üzenete az volt, hogy nem szabad félni.

Az ívek átadásáról készült videót ITT nézheted meg.
A 2013. évi népszavazásról szóló törvény értelmében az aláírások ellenőrzését az aláírásgyűjtő ívek benyújtásától számított negyvenöt napon belül kell lefolytatni. Fekete-Győr András azt mondta, hogy élni fognak azzal a lehetőséggel, hogy az aláírások érvényességének ellenőrzésekor jelen lehessenek.
Az aláírások hitelességéről azt mondta, hogy nem tudják leellenőrizni, hogy ki hol ír alá, erre nem voltak szoftvereik, egyéb programjaik, viszont csaknem 130 ezer aláírással többet gyűjtöttek, mint amennyire szükség volt. Általában a szavazatok 20-25 százaléka szokott érvénytelen lenni a népszavazási aláírások közül, de mivel ők nagyon figyeltek arra, hogy minden nevet pontosan írjanak le, arra számítanak, hogy a leadott aláírásoknak csak a 10-15 százaléka lesz érvénytelen.




Közölte: "ha már eldőlt, hogy a budapestiek kellő számban aláírták, hogy népszavazást akarnak, akkor (...) erősen el fogok gondolkodni azon, hogy nem kéne-e visszavonni a pályázatot". Bár szerinte a népszavazással korábban kellett volna előállni. Úgy gondolja, hogy ha valaki egyszer letette a voksát és megegyezett az Országgyűlésben, hogy támogatni fogja az olimpiát, annak másfél évvel később nem illik így viselkedni, mert ez nem tisztességes.
Tarlós azt mondta, hogy az ügyben konzultál majd Orbán Viktor miniszterelnökkel. Az esetleges népszavazásról azt nyilatkozta: "nem fogom a népet se becsapni, se kijátszani".

Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője a hvg.hu-nak azt mondta, a pályázatot Budapest adta be, így sem a kormánynak, sem a Fidesz frakciónak nincs ráhatása a dologra. "Az ellenzék megmagyarázhatatlan hátraarcával mindenesetre mindenkit átvert: a fővárost, az embereket és az olimpiai bizottságot is." - fogalmazott.
A Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) szerint az ellenzéki pártok meggyengítették Budapest esélyeit, gyengítik Magyarország pályázatát. Ezek után a Fővárosi Önkormányzat jogosultsága, hogy Budapest fenntartja-e szándékát a hazai rendezésű olimpia megrendezésére. A MOB pénteki közleményében Borkai Zsolt elnök úgy fogalmazott: a MOB mint a pályázat egyik benyújtója, a szakmai oldalt képviseli ebben a témában.
"Pontosan emlékszem arra a napra, amikor a Magyar Olimpiai Bizottság székházában valamennyi politikai párt vezetői konszenzusban voltak az olimpiarendezést illetően, mindannyian pártpolitikától függetlenül támogatták a budapesti pályázatot. Az ellenzéki pártok azonban sajnálatosan kivonultak az olimpiarendezés támogatása mögül, és elkezdték a magyar társadalmat is megosztani" - mondta Borkai Zsolt.
Volner János, a Jobbik frakcióvezetője szerint az olimpiai pályázattal Orbán Viktor politikai kudarcot szenvedett. "Egy eleve óriási társadalmi támogatottságnak örvendő nyertes ügyet vesztes üggyé tett azzal, hogy az egész ország attól tart, hogy az olimpiát szét fogják lopni a Fidesz-közeli vállalkozók, és ilyen módon óriási anyagi veszteség éri az országot" - mondta. Bár a Jobbik alapvetően olimpiapárti, de a jelenlegi helyzetben érdemes lenne megfontolni, hogy a kormány és a főváros vonja vissza az olimpiára vonatkozó pályázatot, mert Magyarország népe láthatóan erősen megosztott ebben a kérdésben.
Az MSZP-s Horváth Csaba szerint "Tarlós István hazudik", amikor azt állítja, az ellenzéki politikusok többsége "kihátrált" a 2024-es olimpia magyarországi megrendezése mögül. Mint mondta, jegyzőkönyv tanúskodik arról, hogy bár az olimpia elvi támogatását felvállalta az ellenzék, "kérdőjelként" vetette fel egyebek mellett az egészségügy és a szociális ellátórendszer helyzetét. Minden olyan kezdeményezés felkarolandó, amely figyelmet irányíthat a fővárosra, ugyanakkor vannak kockázatok és veszélyek is.
Az Együtt közösségi oldalán gratulált a Momentum Mozgalomnak a több mint 260 000 leadott aláíráshoz. Mint írták, a kezdetektől fogva ellenezték a budapesti olimpiát, hiszen minden egyes erre költött forintnak jobb helye lenne az oktatásban és az egészségügyben.
A 2024-es ötkarikás játékokért Budapest, Párizs és Los Angeles verseng, a győztest szeptember 13-án hirdetik ki Limában.