Öregebb, mint Woodstock – idén 50 éves a SZIN

Tudtad, hogy a SZIN volt a legelső hazai fesztivál? A jubileum apropóján most beültetünk az időgépbe, hogy megnézzük mik történtek az elmúlt félszázad során.


A jubileumi év apropóján Szegeden a Stefánia sétányon nyílt kiállítás összegzi a Szegedi Ifjúsági Napok ötven évét, a kiállítás nyomán pedig mi is bemutatjuk, hogyan is született meg Magyarország legöregebb fesztiválja, miként volt a fiatalok fontos találkozási helye a ’70-es években, hogyan maradt életben a rendszerváltás után és miként éledt fel és vált a nyár legnagyobb egyetemista záróbulijává.

Kép forrása: a Móra Ferenc Múzeum archívuma

Woodstock előtt egy évvel

A SZINes történelemleckét 1968-ban kezdjük, amikor Magyarországot „a legvidámabb barakként” említik. A legelső ifjúsági napokat a KISZ, azaz a Kommunista Ifjúsági Szövetség támogatásával rendezték meg a szegedi városháza előtt. Ekkor még Karneválnak hívták és már az első alkalommal kiderült, hogy egy este és a városháza előtti tér nem elég a több ezer összegyűlt fiatal számára. Az ország legjelentősebb kommunista seregszemléje volt a pártnak, a Tisza-parton összegyűlt több 10 ezer fiatal számára azonban egy olyan hely, ahol kivételesen nem szólnak a trapéznadrág vagy a hosszúhaj miatt, ahol filmvetítések és koncertek várták őket. Akkoriban a zenekarokat három kategória szerint osztályozták: volt tűrt, tiltott és támogatott, itt azonban még a tiltott kategóriába sorolt zenekarok is felléphettek cenzúra nélkül.

Képek forrása: a Móra Ferenc Múzeum archívuma

“A fesztiválra érkező fiatalok ezen a néhány napon elengedhették magukat, önfeledten szórakozhattak, mindenféle retorzió nélkül. Az akkori államhatalom nem véletlenül hagyta ezt, hiszen az év többi napján nem néztek jó szemmel azokra a fiatalokra, akik hosszú hajjal, trapéznadrágban jártak és nyugati zenéket hallgattak.” – emlékszik vissza egy fesztiválozó a kezdeti időkre.

Ekkoriban a SZIN-t a KISZ Szegedi Városi Bizottsága és az Expressz Ifjúsági és Diák Utazási Iroda szervezte. A ma jól ismert Újszegedi Partfürdő helyett a város különféle helyszínein zajlottak a programok, például a Dugonics téren, a Stadionban, az IH-ban vagy éppen az Úttörőházban.

A hetvenes években szinte az összes, akkor népszerű zenekar játszott itt, függetlenül attól, hogy a hatalommal milyen barátságban álltak.

Plakát forrása: Horváth András gyűjteménye

Többek között a Locomotiv GT, a Benkó Dixiland Band, Szécsi Pál, a Syrius, az East vagy éppen a Bergendy is megmozgatta a fesztiválozókat, egy 1990-es plakáton pedig már ott szerepel a Kispál és a Borz és a szegedi származású NYERS is, a két napos belépő pedig pusztán 300 Ft-ba került.

Rendszerváltás után

A rendszerváltás után a fesztivál szervezők nélkül maradt. Mindenki élvezhette a hirtelen jött szabadságot és a SZIN is végre valóban politikamentesen kereste a helyét. Azt, hogy a SZIN túlélte ezt az időszakot Szurdi Zsoltnak köszönhetjük, aki az ország első rockklubját is megalapította Szegeden 1980-ban. Édesanyja énektanárnő volt, így szinte az anyatejjel szívta magába a zene szeretetét, a Szegeden legendássá vált Gőzerő zenekar motorja volt.

Szurdi és pár barátja „őrizte a lángot”, a kitartásuknak és állhatatos munkájuknak hála a rendszerváltás után is életben tudták tartani a fesztivált és annak szellemiségét. A SZIN ekkoriban sokat költözködött: megjárta a Vidámparkot, a Lapost, a Regős Bendegúzt és a Városi Rock Klubot is.

SZINezd újra

2002-re egyre több fesztivál került fel a hazai térképre és a szegedi városvezetés is úgy gondolta, ideje, hogy az EFOTT, a Hegyalja és a VOLT Fesztivál mellé a SZIN is felkerüljön. Ekkor talált új otthonra is a fesztivál az Újszegedi Partfürdőn és ekkor kérte fel a városvezetés a Szegedi Ifjúsági Házat is szervezőként – akik egyébként kis kitérőtől eltekintve a mai napig szervezik a fesztivált. A nyár közepéről is ekkor került át a fesztivál augusztus végére és vált a vakáció tökéletes záróakkordjává.

2003-ban már egy teljesen megújult SZIN köszöntötte az egyetemistákat és szépen lassan a hazai kedvencek mellett feltűntek a színpadokon a világsztárok is.

Az Újszegedi Partfürdő ideális helyszínnek bizonyult, hiszen közel van a belvároshoz, mégis egy saját kis birodalom a Tisza mellett, közel a természethez. A szervezők a marketingben is ráerősítettek. 2006-ban választották meg elsőként a SZIN arcát, aki a közönség szavazatai alapján a szegedi születésű Jáksó László lett. A vele promotált fesztivál minden addigi rekordot megdöntött, míg 2007-ben itt dőlt meg egy új rekord: Badár Sándor 7 óra 26 percen keresztül stand upolt a közönségnek, felállítva ezzel a dumarekordot. Ebben az évben született meg a SZIN himnusza is, a Magna Cum Laude SZINezd újra című száma egész nyáron pörgött a rádiókban is.

A SZIN az évek során arra is ügyelt, hogy ne csak diákbarát, de környezetbarát is maradjon.

A szervezők ilyesfajta törekvését 2009-ben Greener-díjjal is jutalmazták, ami azoknak a fesztiváloknak jár, akik a szórakoztatás mellett arra is figyelnek, hogy minél kisebb ökológiai lábnyomot hagyjanak a négy napos rendezvény után. Éppen ezért itt nem szokatlan, hogy a re-poháron túl van komposzt wc és hulladékmentesen üzemelő rekocsma is, ahol szolgáltak fel levest ehető kanállal, az italokat pedig szalma szívószállal is lehetett kérni. A SZIN a mai napig a Greener-díj egyetlen hazai tulajdonosa és nem mellesleg a Glastonbury-vel egyidőben kapták meg ezt az elismerést.

Szabadság, szerelem, zene – szól évtizedek óta a fesztivál szlogenje, ami 2018-ban is a nemzetközi és a hazai porondról válogatva hozza el a kedvenc előadóinkat és ami még fontosabb, hogy egy igazán szerethető, négynapos búcsúbulival teszik fel a koronát minden egyes nyárra.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEGED
A Rovatból
Szeged adventi díszben pompázik: megannyi látványosság, kedves, visszatérő figurák, fényfüggöny és varázslatos hangulat
A Tisza-parti város télen, az ünnepi időszakban egészen más arcát mutatja. Mint egy mese elvarázsolt díszlete, olyan a belváros és környéke.
Fotók: Papdi Balázs - szmo.hu
2024. december 21.



Az egyik leghangulatosabb adventi dekorációt Szegeden láthatjuk. Évek óta visszatérő látványosságok mellett mindig vannak újdonságok is. A belváros, a Kárász utca, a Dóm környéke, a Széchenyi tér ilyenkor fénypompában úszik. A csodaszarvas és a fényvillamos is évről-évre láthatók, és sokak kedvencei.

Idén is káprázatos lett a Tisza-parti város, amit a sejtelmes köd is még meséssebbé varázsolt.

Képgaléria: Szeged adventi fényekben (A fotókért kattints a képre)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
SZEGED
A Rovatból
Szeged, ahogyan még nem ismered
Adunk néhány tippet, hogy mit nézz meg, ha legközelebb Szegeden jársz!


A dél-magyarországi Szegedet nem véletlenül nevezik a „napfény városának”! A szerb határhoz közeli nagyváros mindig is fontos gazdasági, közlekedési és kulturális csomópontja volt az ország ezen felének. A turisták is kedvelik, hiszen számtalan izgalmas látnivalóval büszkélkedhet és itt mindig van néhány olyan program is, ami miatt érdemes ellátogatni ide!

Most mi is adunk néhány tippet, hogy mit nézz meg, ha legközelebb Szegeden jársz!

Szegedi Vadaspark

A város jóideje már egy saját vadasparkkal is büszkélkedhet, amit akár állatkertnek sem túlzás nevezni! Itt ugyanis a világ minden tájáról találhatók állatok! Van itt tankméretű orrszarvú, cuki bébivíziló, több zsiráf, rozsomák, teve és persze néhány elefánt is! A hazánkban őshonos állatok közül is jónéhányat megcsodálhatunk itt! Figyelem! A zoo csemegét kunyeráló kecskék elég szemtelenek!

Bővebb információ ide kattintva!

A Holt-Maros

A Maros egykori kanyarulatából, a folyószabályozások során, 1860-ban választották le ez a több, mint 4 km hosszú, 10-15 méter széles ágat. A holtágat örökzöldek, nádasok, virágok, csend és nyugalom veszi körbe. Ha szeretjük a madarakat megfigyelni, akkor ez nekünk való hely, mivel száznegyvenhárom madárfaj, többek között törpegém, nádi rigó, poszáta továbbá mocsári teknősök és kétféle védett bogárfaj egyedei élnek errefelé. De ha horgászni szeretünk inkább, akkor is érdemes pár órára kijönni ide: a vízmélység 1-2 m között változik és több, mint tízféle hal él benne. És ha már itt vagyunk, akkor nézzünk el a Pajori elemi népiskola emlékhelyhez is!

Bővebb információ ide kattintva!

Szegedi paprika kiállítás

Ha már Szeged, akkor mindenkinek eszébe jut a halászlé, a világhírű szalámi és persze a piros paprika! Naná, hogy ennek is van egy kiállítása! Igaz, nem éppen Szegeden, hanem pár kilométerrel arrébb, Ópusztaszeren. Szeged környékén feltehetően a ferencesek kezdték el termeszteni a paprikát, majd innen terjedt el a környékbeli tanyavilágban. Szeged környéke kiválóan alkalmas a paprika termesztésére, mivel magas a napsütéses órák száma, jók a talaj adottságai, de a szegediek tapasztalatai és kísérletező kedve mind hozzájárultak a paprika sikeréhez, formálták a világhírű szegedi paprika színét, ízét, aromáját.

Bővebb információ ide kattintva!

Molnár Tibi, művésznevén Trap Kapitány is Szegeden nőtt fel, majd miután országosan is ismert lett a 2014-es X-Faktornak köszönhetően, a fővárosba költözött. Az elmúlt 10 évet gyakorlatilag minimális pihenéssel dolgozta végig, aminek következtében sajnos szívproblémái és alvászavarai lettek. Orvosi tanácsra ezért aztán úgy döntött pár hónappal ezelőtt, hogy hazaköltözik a napfény városába, gyermekkora helyszínére.

Tibi mostanság már sokkal jobban megfontolja milyen felkéréseket, munkákat vállal el és ennek a túlpörgetett korszaknak záróakkordjaként elkészítette a „TRAP KAPITÁNY – DUHOS LP”-t.

Tibi jóformán nyaralni sem volt az elmúlt tíz évben, így kifejezetten örült a felkérésnek, hogy legyen ő AZ ÉV HOTELE egyik szállodatesztelője a műsor idei évadában. A háromnapos utazásra egyik legjobb barátját, a SzkiTon Produkció egyik alapítóját, Haintz Olivért hívta el, mivel biztos volt abban, hogy így igazán vidám lesz az utazás!

Ha lemaradtál volna AZ ÉV HOTELE legutóbbi adásáról, akkor azt megnézheted most az RTL+-on!

A zenészek először egy szegedi hotelt teszteltek, így Tibinek nem is kellett messzire utaznia a lakásától.

Safari Hotel***, Szeged

Az új, háromcsillagos szálloda - a napfény városának is nevezett - Szeged belvárosától néhány perces autóútra, a helyi Vadaspark bejáratától csupán 150 méterre, csendes környezetben található. A szálloda a fővárosból az M5-ös autópályán körülbelül 2 óra alatt érhető el. A szálloda épületének eklektikus, egyedi körfolyosós hangulatát a tulajdonos Egyesült Államokban szerzett utazási élményei inspirálták.

A háromszintes szállodát gondozott, pálma és olajfás kert veszi körbe. Az épület mellett sorompóval védett zárt parkoló is található. A hotelben két- és háromágyas standard, összenyitható két- és egyágyas, valamint akadálymentesített szobák is foglalhatók, reggelis ellátással. Meleg időben a reggeli akár a teraszon is elfogyasztható. A szálloda remek kiindulópont lehet Szeged és környékének felfedezéséhez.

További információ ide kattintva!

Levendula Hotel***superior, Algyő

A háromcsillagos superior Levendula Hotel Szegedtől 10 kilométerre, Budapesttől körülbelül 2 órányi autózásra található. A tradíciók és a modernitás házasságából született, letisztult épület modern szobákat rejt, ugyanakkor a díszítő elemek és a kiegészítők a régi korokat idézik. A hotel családi pihenésre, esküvőkre vagy más eseményekre, de akár céges rendezvényekre is alkalmas. A Levendula Hotel 18 kétágyas szobával - ebből egy mozgáskorlátozottak fogadására is alkalmas – valamint két családi lakosztállyal rendelkezik. Minden szoba klímával, széffel, minibárral, és síkképernyős televízióval felszerelt. A szállodában szaunázni és jacuzzizni is lehet. A hotel udvarán zárt parkoló található. A 120 főt befogadó étteremben elsősorban a magyar konyha népszerű ételeit kóstolhatjuk meg. A séf nagy hangsúlyt fektet a minőségi és környékben termelt alapanyagokra.

További információ ide kattintva!

Szavazz és nyerj szállodai ajándékutálványt minden héten!

Szavazatodat AZ ÉV HOTELE Facebook oldalán adhatod le, az adásban bemutatott szálláshelyek valamelyikére vasárnap délelőtt 11 óráig. Ha voksolsz, nyerhetsz is egy-egy szállodai ajándékutalványt oda, ahová a szavazatodat leadtad.

Ha hétről-hétre megteszed ezt, akkor nő az esélyed arra, hogy elvidd a havi, majd pedig az évvégi főnyereményt, ami egy teljes hetet jelent AZ ÉV HOTELE-ben!

Jövő héten vasárnap folytatódik AZ ÉV HOTELE idei évada!

A következő adásban újra megmutatjuk azokat a szálláshelyeket, melyek az alföldi régióból neveztek AZ ÉV HOTELE versenyre.

Mondd meg Te, melyik legyen AZ ÉV HOTELE

Az RTL-en futó, AZ ÉV HOTELE verseny lehetővé teszi, hogy szavazatukkal a nézők válasszák meg az egyes magyarországi régiók legjobb szálláshelyét, majd az AZ ÉV HOTELE végső győztesét. Idén is érdemes hetente voksolni, mert minden egyes szavazattal nő az esély az év végi főnyereményre, azaz egy teljes hétre AZ ÉV HOTELE-ben. A szavazatokat a műsor facebook oldalán lehet leadni.

AZ ÉV HOTELE közönségszavazáshoz kapcsolódó televízió műsor az utazók szemszögéből, személyes élményeiken keresztül mutatja be a címért versenybe szálló szálláshelyeket. Minden adásban egy-egy ismert embert és kísérőjének kalandjait láthatjuk, akik elutaznak egy hétvégére két magyarországi szálláshelyre, hogy kipróbálják azokat.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEGED
A Rovatból
Mindenki elsétált az ájult idős nő mellett, egy 5 éves kislány mentette meg az életét
Senki sem törődött az idős nővel, aki egy buszmegállóban rosszul lett. Végül nem várt helyről érkezett a segítség.


„A felnőttek elmentek mellette, az 5 éves Léna sietett a beteg segítségére” – ezzel kezdődik az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) hétfői Facebook-posztja. Egy idős nőről írnak, aki egy csongrádi buszmegállóban lett rosszul.

„Az eszméletlen beteg mellett többen elmentek, anélkül, hogy segítséget nyújtottak volna neki, mire egy autóban utazó kislány észrevette őt”

– részletezi a poszt. Léna szólt apukájának, aki félreállt, hogy megnézzék, jól van-e a nő.

„Miután nem tudták felébreszteni a beteget, a férfi a mentők segítségét kérte”

– írják. A mentők végül Léna segítőkészségének hála stabil állapotban tudták kórházba vinni a nőt. A mentők posztja végül ezzel ér véget:

„A kislányt később vendégül látták a Szegedi Mentőállomáson, ahol sokat beszélgetett az életmentőkkel. Bár Léna még csak most készül iskolába, a mentőhívás és az elsősegélynyújtás területén igen tájékozott, amit be is mutatott a bajtársaknak és amiről sok felnőtt is példát vehetne.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEGED
Michelangelo-, Van Gogh- és anime-stílusban alkotta újra a mesterséges intelligencia az Ásító inast Szegeden
A kiállításon több, mint 70 MI által generált képet láthatnak az érdeklődők. Az Ásító inas megjelenik barlangrajzokon, egyiptomi és ókori görög alkotásként is.


A mesterséges intelligencia értelmezte újra Munkácsy Ásító inas című festményét többféle művészeti stílusban. A szegedi Móra Ferenc Múzeum ezekből az MI által készített alkotásokból nyitott kiállítást a Munkácsy-tárlathoz kapcsolódóan.

Egy újszerű kamarakiállítással jelentkezik a Móra Ferenc Múzeum a jelenleg látható Munkácsy-kiállítás kapcsán. Munkácsy Mihály ikonikus alkotását, az Ásító inast gondoltatták újra a mesterséges intelligenciával különböző művészeti stílusokban. A tárlat létrehozásának célja az volt, hogy megmutassák, milyen egyedi módon használható az MI a hagyományos kiállítások kapcsán.

A projektet a múzeum grafikusa, Magyar Milán bonyolította le, aki az egyik képalkotásra létrehozott mesterséges intelligencia programot „kérte meg” arra, hogy az Ásító inast alkossa újra különböző parancsok alapján.

A feladat nem bizonyult könnyűnek: noha pontos utasításokat kapott az MI, mégsem született olyan kép, mely az eredeti festmény minden elemét pontosan megjelenítette volna.

A kiállításon több, mint 70 MI által generált képet láthatnak az érdeklődők. Az Ásító inas megjelenik barlangrajzokon, egyiptomi és ókori görög alkotásként, Michelangelo, Klimt vagy éppen Van Gogh stílusában. Továbbá találkozhatunk pop art, cyberpunk-, graffiti- és anime- újraértelmezésekkel is. Mindemellett a tárlaton ismertetik a projekt menetét, kihívásait és nehézségeit.

„Az Ásító inas, én és MI” című kiállítás 2024. november 17-ig látható a Móra Ferenc Múzeumban.


Link másolása
KÖVESS MINKET: