SZEGED

Mindig tud újat mutatni a város - interjú az egyik "legszegedibb" fotóssal

Nem túlzás, hogy Papdi Balázs valóságos szimbiózisban él és alkot kedves városával. Mesélt a kezdetekről, Szegedhez fűződő kapcsolatáról, és arról is, mit tanácsolna a fiatal, pályakezdő fotósoknak.


Egy átlagos, tavaszi nap valahogy így néz ki Szeged főterén, a Széchenyi téren. Nyugdíjasokból álló, sisegő turistacsoport ácsorog a tér közepén, a nagy platánfák árnyékában. Fő jellemzőjük az unokától kapott baseballsapka, a méregzöld színű esőkabát (nehogy essen az eső) és a mini fényképezőgép, amivel kanttingatnak összevissza. Egy idegenvezető hölgy magyaráz: ez itt a városháza, előtte a híres magnóliafák, Szent István szobra, a Posta Palota, amott a fűben Papdi Balázs guggol és egy pitypangot fotóz. A népszerű fotóst, aki a Szeretlek Magyarországnak is dolgozik, kedves városáról, küldetéséről és jövőbeni terveiről is megkérdeztük.

Milyen érzés immár „városképi jelentőségűnek” lenni a napfény városában?

- Igazán megtisztelő a titulus, de azért ezt még erős túlzásnak tartom. (mosolyog) Meg kell vallani, hogy elmosolyodtam, mikor a fenti életkép leírását először olvastam, mert tényleg volt már ehhez egészen hasonló jelenet a szegedi belvárosban, nem is egyszer. Külön jól esett, hogy fotózás közben többször is megszólítottak már, én vagyok-e a Papdi Balázs. Bár tény, hogy mostanra már valóban meglehetősen sok helyen jelentek meg fotóim. Innen szemlélve nem is meglepő, hogy egyre többen találkoznak a nevemmel, illetve a fotóimmal.

b3Papdi Balázs

Pár éve részt vettem egy előadáson, ahol elhangzott: Magyarországon már annyira fásult mindenki, hogy nem veszik észre a jót és a szépet. Pedig ez egy áldás. Egy adottság, amit meg kell tanulni. Hogy néha állj meg és nézz szét: vedd észre a kismadarat a fa tetején, vedd észre a percről percre erősödő és növekedő rügyet a bokron, vagy az épület érdekes homlokzatát, ablakának veretes ívét, ami mellett elhaladsz. Te hogyan tanultad meg ennyire látni a részleteket? Mikor döntöttél úgy, hogy át is adod az embereknek ezt a látásmódot a fotóidon keresztül?

- Nagyon egyetértek ezzel a megállapítással. Azt persze nem tudom, hogy ez mennyire Magyarország-specifikus, de tény, hogy errefelé hajlamosabbak az emberek folyton a negatívabb dolgokat hangoztatni és kiemelni. Habár tősgyökeres szegedi vagyok, és kezdetektől fogva erősen lokálpatrióta beállítottságú, de még így is folyamatosan tud újdonságokat mutatni a város, főleg amióta komolyabban foglalkozom a fotózással és ezekkel a témákkal. Az általad is említett homlokzat-téma is egy egészen jó és aktuális példa, érdemes gyakrabban feltekinteni az épületekre, hihetetlen mennyi érdekes részlet van a belvárosi homlokzatokon. Az külön öröm, hogy számtalan olyan visszajelzést kaptam már a fotóimhoz, akár kommentben, akár privát üzenetben, ami pont erről szól.

"
Tősgyökeres szegediek írták, hogy a fotóim kapcsán kezdték el jobban figyelni Szeged részleteit, és így fedezték fel a rejtett szépségeket.p4Papdi Balázs fotói

- Mindig is érdekelt a lakóhelyem története, építészete, a műemlékvédelem, ez nagyban hozzájárult ahhoz, amiket most fotózok. Büszke vagyok rá, hogy mostanra már számtalan turisztikai kiadványban, Szegedet népszerűsítő anyagokban, weboldalakon szerepeltek illetve szerepelnek a képeim, és ezzel én is hozzá tudok járulni, hogy minél többen látogassanak el szeretett városomba. De az is igaz, hogy gyakran megkaptam a - jó értelemben vett - "jókor jó helyen" kommentet, ami pedig sokszor nem egészen helytálló. Most már évek óta figyelem például azt, hogy melyik évszakban, illetve napszakban esnek érdekes fények vagy árnyak egy-egy épület homlokzatára, vagy egy-egy adott utcarészletre. Szóval gyakran több tudatosság van egy-egy kép mögött, mint azt első látásra gondolná a néző.

A legelső fotóid hogyan és hol készültek?

- Régebben nagyon foglalkoztatott a vasút és a vonatok világa, az első fotóim is ebben a témakörben készültek. Akkoriban kezdtek szélesebb körben is elterjedni a digitális fényképezőgépek, és elsőre elég izgalmas volt, hogy a filmes fényképzőgépekkel szemben gyakorlatilag annyit lehetett kattintgatni, amennyit csak akart az ember. Ballagási pénzből plusz saját gyűjtésből vettem meg ebben az időben az első kis digitális fényképezőgépemet, kb. 20 éve.

Milyen terveid vannak az idei évre? Min dolgozol jelenleg?

- Folytatom a megkezdett sorozatokat, ilyen például a kedvenc stílusomnak, a szecessziónak a részletes bemutatása, épületrészletekkel, belső fotókkal is. Első körben alapvetően Szegeden, hiszen szerencsére városunk a hazai szecesszió egyik fővárosa, aztán szeretném ezt kiterjeszteni országosan is. Emellett jönnek a már jól megszokott dolgok is. Immár 5. alkalommal fog Szeged naptár megjelenni a képeimmel az év végén, ismét lehet majd rendelni. Illetve egy nagyobb újdonság is tervben van, ha minden jól megy, még az idén meg fog jelenni egy könyvem, pontosabban egy fotóalbumom Szegedről. A pontos formája és tematikája még kidolgozás alatt áll.

Főleg Szegeden fotózol: meddig kiaknázható még ez a város? Soha nem érezted, hogy elindulj valamerre, és akár a fővárosban, akár a világ távolabbi szegleteiben telepedj le?

- Nem, sehol máshol nem szeretnék élni, ide kötődöm, szűkebb értelemben Szegedhez, tágabban pedig az alföldi, illetve a magyar tájhoz. Ez az otthonom, illetve a hazám. (mosolyog) Azt hiszem, nagyon meglepődnének a követőim is, ha hirtelen az eddig megszokott témák helyett mondjuk tengerparti pálmafás képeket kezdenék el posztolni folyamatosan, gyanítom, hogy gyorsan csökkenne is a számuk. (nevet)

p2p5
p1

Tudom, sokaknak vagy a példaképe. Aki ma úgy dönt, a saját közegében ő is egy kicsit Papdi Balázs szeretne lenni, hogyan kezdjen bele? Te mit tanácsolsz a jövő fotósainak?

- Ahogy erre már korábban is utaltam, én úgy gondolom, az a legfontosabb, hogy legyen valami plusz érzelmi kötődés ahhoz a témához, amiben el akarunk merülni.

"
Mindegy, hogy épületekről, városképekről, természetről, emberekről van-e szó, az a lényeg, hogy a fotósnak legyen valami különös érzelmi kötődése az adott témához.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEGED
A Rovatból
Szeged adventi díszben pompázik: megannyi látványosság, kedves, visszatérő figurák, fényfüggöny és varázslatos hangulat
A Tisza-parti város télen, az ünnepi időszakban egészen más arcát mutatja. Mint egy mese elvarázsolt díszlete, olyan a belváros és környéke.
Fotók: Papdi Balázs - szmo.hu
2024. december 21.



Az egyik leghangulatosabb adventi dekorációt Szegeden láthatjuk. Évek óta visszatérő látványosságok mellett mindig vannak újdonságok is. A belváros, a Kárász utca, a Dóm környéke, a Széchenyi tér ilyenkor fénypompában úszik. A csodaszarvas és a fényvillamos is évről-évre láthatók, és sokak kedvencei.

Idén is káprázatos lett a Tisza-parti város, amit a sejtelmes köd is még meséssebbé varázsolt.

Képgaléria: Szeged adventi fényekben (A fotókért kattints a képre)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

SZEGED
A Rovatból
Szeged, ahogyan még nem ismered
Adunk néhány tippet, hogy mit nézz meg, ha legközelebb Szegeden jársz!


A dél-magyarországi Szegedet nem véletlenül nevezik a „napfény városának”! A szerb határhoz közeli nagyváros mindig is fontos gazdasági, közlekedési és kulturális csomópontja volt az ország ezen felének. A turisták is kedvelik, hiszen számtalan izgalmas látnivalóval büszkélkedhet és itt mindig van néhány olyan program is, ami miatt érdemes ellátogatni ide!

Most mi is adunk néhány tippet, hogy mit nézz meg, ha legközelebb Szegeden jársz!

Szegedi Vadaspark

A város jóideje már egy saját vadasparkkal is büszkélkedhet, amit akár állatkertnek sem túlzás nevezni! Itt ugyanis a világ minden tájáról találhatók állatok! Van itt tankméretű orrszarvú, cuki bébivíziló, több zsiráf, rozsomák, teve és persze néhány elefánt is! A hazánkban őshonos állatok közül is jónéhányat megcsodálhatunk itt! Figyelem! A zoo csemegét kunyeráló kecskék elég szemtelenek!

Bővebb információ ide kattintva!

A Holt-Maros

A Maros egykori kanyarulatából, a folyószabályozások során, 1860-ban választották le ez a több, mint 4 km hosszú, 10-15 méter széles ágat. A holtágat örökzöldek, nádasok, virágok, csend és nyugalom veszi körbe. Ha szeretjük a madarakat megfigyelni, akkor ez nekünk való hely, mivel száznegyvenhárom madárfaj, többek között törpegém, nádi rigó, poszáta továbbá mocsári teknősök és kétféle védett bogárfaj egyedei élnek errefelé. De ha horgászni szeretünk inkább, akkor is érdemes pár órára kijönni ide: a vízmélység 1-2 m között változik és több, mint tízféle hal él benne. És ha már itt vagyunk, akkor nézzünk el a Pajori elemi népiskola emlékhelyhez is!

Bővebb információ ide kattintva!

Szegedi paprika kiállítás

Ha már Szeged, akkor mindenkinek eszébe jut a halászlé, a világhírű szalámi és persze a piros paprika! Naná, hogy ennek is van egy kiállítása! Igaz, nem éppen Szegeden, hanem pár kilométerrel arrébb, Ópusztaszeren. Szeged környékén feltehetően a ferencesek kezdték el termeszteni a paprikát, majd innen terjedt el a környékbeli tanyavilágban. Szeged környéke kiválóan alkalmas a paprika termesztésére, mivel magas a napsütéses órák száma, jók a talaj adottságai, de a szegediek tapasztalatai és kísérletező kedve mind hozzájárultak a paprika sikeréhez, formálták a világhírű szegedi paprika színét, ízét, aromáját.

Bővebb információ ide kattintva!

Molnár Tibi, művésznevén Trap Kapitány is Szegeden nőtt fel, majd miután országosan is ismert lett a 2014-es X-Faktornak köszönhetően, a fővárosba költözött. Az elmúlt 10 évet gyakorlatilag minimális pihenéssel dolgozta végig, aminek következtében sajnos szívproblémái és alvászavarai lettek. Orvosi tanácsra ezért aztán úgy döntött pár hónappal ezelőtt, hogy hazaköltözik a napfény városába, gyermekkora helyszínére.

Tibi mostanság már sokkal jobban megfontolja milyen felkéréseket, munkákat vállal el és ennek a túlpörgetett korszaknak záróakkordjaként elkészítette a „TRAP KAPITÁNY – DUHOS LP”-t.

Tibi jóformán nyaralni sem volt az elmúlt tíz évben, így kifejezetten örült a felkérésnek, hogy legyen ő AZ ÉV HOTELE egyik szállodatesztelője a műsor idei évadában. A háromnapos utazásra egyik legjobb barátját, a SzkiTon Produkció egyik alapítóját, Haintz Olivért hívta el, mivel biztos volt abban, hogy így igazán vidám lesz az utazás!

Ha lemaradtál volna AZ ÉV HOTELE legutóbbi adásáról, akkor azt megnézheted most az RTL+-on!

A zenészek először egy szegedi hotelt teszteltek, így Tibinek nem is kellett messzire utaznia a lakásától.

Safari Hotel***, Szeged

Az új, háromcsillagos szálloda - a napfény városának is nevezett - Szeged belvárosától néhány perces autóútra, a helyi Vadaspark bejáratától csupán 150 méterre, csendes környezetben található. A szálloda a fővárosból az M5-ös autópályán körülbelül 2 óra alatt érhető el. A szálloda épületének eklektikus, egyedi körfolyosós hangulatát a tulajdonos Egyesült Államokban szerzett utazási élményei inspirálták.

A háromszintes szállodát gondozott, pálma és olajfás kert veszi körbe. Az épület mellett sorompóval védett zárt parkoló is található. A hotelben két- és háromágyas standard, összenyitható két- és egyágyas, valamint akadálymentesített szobák is foglalhatók, reggelis ellátással. Meleg időben a reggeli akár a teraszon is elfogyasztható. A szálloda remek kiindulópont lehet Szeged és környékének felfedezéséhez.

További információ ide kattintva!

Levendula Hotel***superior, Algyő

A háromcsillagos superior Levendula Hotel Szegedtől 10 kilométerre, Budapesttől körülbelül 2 órányi autózásra található. A tradíciók és a modernitás házasságából született, letisztult épület modern szobákat rejt, ugyanakkor a díszítő elemek és a kiegészítők a régi korokat idézik. A hotel családi pihenésre, esküvőkre vagy más eseményekre, de akár céges rendezvényekre is alkalmas. A Levendula Hotel 18 kétágyas szobával - ebből egy mozgáskorlátozottak fogadására is alkalmas – valamint két családi lakosztállyal rendelkezik. Minden szoba klímával, széffel, minibárral, és síkképernyős televízióval felszerelt. A szállodában szaunázni és jacuzzizni is lehet. A hotel udvarán zárt parkoló található. A 120 főt befogadó étteremben elsősorban a magyar konyha népszerű ételeit kóstolhatjuk meg. A séf nagy hangsúlyt fektet a minőségi és környékben termelt alapanyagokra.

További információ ide kattintva!

Szavazz és nyerj szállodai ajándékutálványt minden héten!

Szavazatodat AZ ÉV HOTELE Facebook oldalán adhatod le, az adásban bemutatott szálláshelyek valamelyikére vasárnap délelőtt 11 óráig. Ha voksolsz, nyerhetsz is egy-egy szállodai ajándékutalványt oda, ahová a szavazatodat leadtad.

Ha hétről-hétre megteszed ezt, akkor nő az esélyed arra, hogy elvidd a havi, majd pedig az évvégi főnyereményt, ami egy teljes hetet jelent AZ ÉV HOTELE-ben!

Jövő héten vasárnap folytatódik AZ ÉV HOTELE idei évada!

A következő adásban újra megmutatjuk azokat a szálláshelyeket, melyek az alföldi régióból neveztek AZ ÉV HOTELE versenyre.

Mondd meg Te, melyik legyen AZ ÉV HOTELE

Az RTL-en futó, AZ ÉV HOTELE verseny lehetővé teszi, hogy szavazatukkal a nézők válasszák meg az egyes magyarországi régiók legjobb szálláshelyét, majd az AZ ÉV HOTELE végső győztesét. Idén is érdemes hetente voksolni, mert minden egyes szavazattal nő az esély az év végi főnyereményre, azaz egy teljes hétre AZ ÉV HOTELE-ben. A szavazatokat a műsor facebook oldalán lehet leadni.

AZ ÉV HOTELE közönségszavazáshoz kapcsolódó televízió műsor az utazók szemszögéből, személyes élményeiken keresztül mutatja be a címért versenybe szálló szálláshelyeket. Minden adásban egy-egy ismert embert és kísérőjének kalandjait láthatjuk, akik elutaznak egy hétvégére két magyarországi szálláshelyre, hogy kipróbálják azokat.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEGED
A Rovatból
Mindenki elsétált az ájult idős nő mellett, egy 5 éves kislány mentette meg az életét
Senki sem törődött az idős nővel, aki egy buszmegállóban rosszul lett. Végül nem várt helyről érkezett a segítség.


„A felnőttek elmentek mellette, az 5 éves Léna sietett a beteg segítségére” – ezzel kezdődik az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) hétfői Facebook-posztja. Egy idős nőről írnak, aki egy csongrádi buszmegállóban lett rosszul.

„Az eszméletlen beteg mellett többen elmentek, anélkül, hogy segítséget nyújtottak volna neki, mire egy autóban utazó kislány észrevette őt”

– részletezi a poszt. Léna szólt apukájának, aki félreállt, hogy megnézzék, jól van-e a nő.

„Miután nem tudták felébreszteni a beteget, a férfi a mentők segítségét kérte”

– írják. A mentők végül Léna segítőkészségének hála stabil állapotban tudták kórházba vinni a nőt. A mentők posztja végül ezzel ér véget:

„A kislányt később vendégül látták a Szegedi Mentőállomáson, ahol sokat beszélgetett az életmentőkkel. Bár Léna még csak most készül iskolába, a mentőhívás és az elsősegélynyújtás területén igen tájékozott, amit be is mutatott a bajtársaknak és amiről sok felnőtt is példát vehetne.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEGED
Michelangelo-, Van Gogh- és anime-stílusban alkotta újra a mesterséges intelligencia az Ásító inast Szegeden
A kiállításon több, mint 70 MI által generált képet láthatnak az érdeklődők. Az Ásító inas megjelenik barlangrajzokon, egyiptomi és ókori görög alkotásként is.


A mesterséges intelligencia értelmezte újra Munkácsy Ásító inas című festményét többféle művészeti stílusban. A szegedi Móra Ferenc Múzeum ezekből az MI által készített alkotásokból nyitott kiállítást a Munkácsy-tárlathoz kapcsolódóan.

Egy újszerű kamarakiállítással jelentkezik a Móra Ferenc Múzeum a jelenleg látható Munkácsy-kiállítás kapcsán. Munkácsy Mihály ikonikus alkotását, az Ásító inast gondoltatták újra a mesterséges intelligenciával különböző művészeti stílusokban. A tárlat létrehozásának célja az volt, hogy megmutassák, milyen egyedi módon használható az MI a hagyományos kiállítások kapcsán.

A projektet a múzeum grafikusa, Magyar Milán bonyolította le, aki az egyik képalkotásra létrehozott mesterséges intelligencia programot „kérte meg” arra, hogy az Ásító inast alkossa újra különböző parancsok alapján.

A feladat nem bizonyult könnyűnek: noha pontos utasításokat kapott az MI, mégsem született olyan kép, mely az eredeti festmény minden elemét pontosan megjelenítette volna.

A kiállításon több, mint 70 MI által generált képet láthatnak az érdeklődők. Az Ásító inas megjelenik barlangrajzokon, egyiptomi és ókori görög alkotásként, Michelangelo, Klimt vagy éppen Van Gogh stílusában. Továbbá találkozhatunk pop art, cyberpunk-, graffiti- és anime- újraértelmezésekkel is. Mindemellett a tárlaton ismertetik a projekt menetét, kihívásait és nehézségeit.

„Az Ásító inas, én és MI” című kiállítás 2024. november 17-ig látható a Móra Ferenc Múzeumban.


Link másolása
KÖVESS MINKET: