Sulikezdés az Aldival
A Rovatból

A zökkenőmentes iskolakezdés titkai: 7 praktikus tipp a nyugodt reggelekért

Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány hasznos tanácsot, amelyekkel elkerülhetjük a reggeli rohanást és stresszt.


Az iskolakezdés sok család számára stresszes időszak lehet, különösen, ha reggelente káosz uralkodik otthon. Az idő szorítása, az iskolai felszerelések összekészítése, a reggeli elkészítése, a gyerekek öltöztetése és az esetleges dugók mind hozzájárulhatnak a feszültséghez. A zökkenőmentes reggelek elérése azonban nem lehetetlen feladat, csak egy kis előre tervezés és néhány praktikus tipp szükséges hozzá. Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány hasznos tanácsot, amelyekkel elkerülhetjük a reggeli rohanást és stresszt.

1. Készítsünk elő mindent előző este!

Az egyik leghatékonyabb módszer a reggeli káosz elkerülésére, ha már előző este előkészítjük azokat a dolgokat, amelyekre szükség lesz másnap. Tegyük ki az iskolai ruhákat, készítsük össze az iskolatáskát, és ellenőrizzük, hogy minden szükséges felszerelés megvan-e (tankönyvek, füzetek, tolltartó stb.). Ez nemcsak időt takarít meg reggel, de csökkenti annak az esélyét is, hogy valamit otthon felejtsünk.

2. Alakítsunk ki egy reggeli rutint!

A gyerekek szeretik a rutint, és ez különösen igaz a reggelekre. Ha minden nap ugyanabban a sorrendben végezzük el a teendőket, az segít a gyerekeknek megszokni a menetrendet, és csökkenti a kapkodást. Például először reggelizzenek, utána öltözködjenek, majd mossanak fogat, és végül ellenőrizzük, hogy mindent elpakoltak-e.

3. Készítsünk heti menetrendet!

Egy heti menetrend vagy teendőlista segíthet átlátni a hét reggeleit, különösen, ha minden nap más-más feladatok vannak. A menetrend lehet egyszerűen egy táblázat vagy egy nagyobb fali poszter, ahol a hét minden napjára felírhatjuk a teendőket, a szükséges felszereléseket, valamint az egyéb fontos információkat. Ez segít mind a szülőknek, mind a gyerekeknek abban, hogy felkészüljenek a következő napra.

4. Egészséges reggeli gyorsan és egyszerűen

A reggeli a nap legfontosabb étkezése, de sokszor kihívás lehet időt találni rá. Olyan egyszerű és tápláló reggeli lehetőségeket válasszunk, amelyeket gyorsan el lehet készíteni, például gyümölcsöt, joghurtot, müzlit vagy teljes kiőrlésű kenyeret. Az is jó ötlet, ha előre elkészítjük a reggelit, például smoothie-t vagy egyéb könnyen tárolható ételeket, így reggel már csak elő kell venni őket.

5. Legyünk rugalmasak és tervezzünk tartalékidőt!

Bár a reggeli rutin kialakítása segít a szervezettségben, mindig jó, ha van egy kis tartalékidőnk arra az esetre, ha valami váratlan történne. Ha például 15 perccel korábban állítjuk be az ébresztőt, az ad egy kis rugalmasságot, ha valami nem a terv szerint alakul. Így elkerülhető, hogy a legkisebb akadály is teljesen felborítsa a reggeli menetrendet.

6. Vond be a gyerekeket a feladatokba!

Fontos, hogy a gyerekek is részt vegyenek a reggeli előkészületekben, ezáltal nemcsak a felelősségérzetüket erősítjük, hanem nekünk is kevesebb teendőnk lesz. Az életkoruknak megfelelő feladatokat bízzunk rájuk, például a kisebbek készíthetik elő a saját uzsonnájukat, vagy összeállíthatják az iskolai felszerelésüket, míg a nagyobbak segíthetnek a testvéreiknek is.

7. Csökkentsük a zavaró tényezőket!

Reggelente próbáljuk meg minimalizálni a zavaró tényezőket, mint például a tévénézés vagy a telefonhasználat. Ezek az eszközök könnyen elvonhatják a gyerekek figyelmét, és feleslegesen hosszabbá tehetik az öltözködést vagy a reggelit. Inkább játsszunk nyugtató zenét, amely segíti a koncentrációt és a nyugodt hangulatot.

A cikk támogatója az ALDI.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


Sulikezdés az Aldival
A Rovatból
Az iskolatáska helyes kiválasztása és használata - Hogyan előzzük meg a hátfájást?
A helyes iskolatáska kiválasztása és használata kulcsfontosságú a gyermekek hátfájásának megelőzésében. Cikkünkben most ehhez adunk pár tippet!


Az iskolakezdéskor az egyik legfontosabb feladat a megfelelő iskolatáska kiválasztása. Egy jól megválasztott táska nemcsak kényelmes és praktikus, hanem segít megelőzni a gyerekek körében egyre gyakoribb hátfájást és tartási problémákat is. Sajnos, a hátfájás nemcsak az idősebbek problémája, egyre több iskolás korú gyermek is szenved tőle. Ebben a cikkben megvizsgáljuk, mire kell figyelni az iskolatáska kiválasztásakor, hogyan használjuk helyesen, és milyen további lépésekkel előzhetjük meg a hátfájás kialakulását.

Az iskolatáska helyes kiválasztása

Az iskolatáska kiválasztásánál több tényezőt is figyelembe kell venni, hogy biztosítsuk a gyermek kényelmét és egészségét. Az alábbi szempontok különösen fontosak:

Méret és súly: Az iskolatáska mérete legyen arányos a gyermek testalkatával. Ne legyen túl nagy, és ne lógjon le a hát alsó részéig. Ideális esetben a táska felső része a vállak magasságában, alsó része pedig a derék fölött helyezkedik el. Az iskolatáska üresen ne legyen nehezebb 1 kilogrammnál, mivel a túl nehéz táska már önmagában is megterhelő lehet a gyerek számára.

Ergonomikus kialakítás: A hátfájás megelőzése érdekében a táska hátoldala legyen párnázott és ergonomikus, hogy jól illeszkedjen a gyermek gerincéhez. Az állítható, széles vállpántok segítenek eloszlatni a súlyt a vállakon és a háton. A derékpánt további stabilitást nyújt, és csökkenti a vállakra nehezedő terhet.

Anyag és tartósság: Az iskolatáska anyaga legyen könnyű, de tartós. Az esőálló anyagok különösen hasznosak, mivel megvédik a benne lévő könyveket és eszközöket a nedvességtől. Érdemes olyan táskát választani, amelynek vannak fényvisszaverő részei is, hogy a gyerek sötétben is jól látható legyen.

Több rekesz és zseb: A különböző rekeszek és zsebek segítenek rendszerezni a könyveket, füzeteket, írószereket és egyéb iskolai eszközöket. Ez nemcsak praktikus, hanem segít abban is, hogy a súly egyenletesen oszoljon el a táskában.

Az iskolatáska helyes használata

A helyes iskolatáska-használat ugyanolyan fontos, mint a megfelelő kiválasztás. Néhány egyszerű szabály betartásával jelentősen csökkenthetjük a hátfájás kockázatát:

Mindkét vállpánt használata: Gyakori hiba, hogy a gyerekek csak az egyik vállpántot viselik, ami egyenetlen terhelést okoz a gerincen, és hosszú távon tartási problémákhoz vezethet. Fontos, hogy mindig mindkét vállpántot használják, és állítsák be úgy, hogy a táska szorosan a hátukhoz simuljon.

A táska helyes megpakolása: A nehezebb tárgyakat, például a könyveket a táska hátsó részében, közvetlenül a hát közelében helyezzük el, míg a könnyebb tárgyakat előrébb. Ez segít elkerülni, hogy a táska hátrahúzza a gyerek vállait, ami tartási problémákat okozhat.

A táska súlyának ellenőrzése: Az iskolatáska teljes súlya nem haladhatja meg a gyerek testsúlyának 10-15%-át. Rendszeresen ellenőrizzük a táska súlyát, és ügyeljünk arra, hogy csak a szükséges dolgokat vigye magával a gyerek. A felesleges tárgyakat, könyveket ne cipelje feleslegesen.

Pihenők beiktatása: Ha a gyereknek hosszabb úton kell cipelnie a táskát, érdemes időnként megállni és rövid pihenőket tartani. Ez segít megelőzni a hátizmok túlterhelését.

További lépések a hátfájás megelőzésére

Az iskolatáska helyes kiválasztása és használata mellett számos további lépést is megtehetünk annak érdekében, hogy megelőzzük a hátfájás kialakulását:

Rendszeres mozgás: A rendszeres testmozgás, különösen a hát- és törzsizmokat erősítő gyakorlatok, nagyban hozzájárulhatnak a hátfájás megelőzéséhez. A torna, úszás és a jóga kiválóan erősítik a gerinc körüli izmokat, és javítják a testtartást.

Megfelelő ülőhelyzet: Az iskolában és otthon is fontos a helyes ülőpozíció. A gyerekeknek egyenes háttal, mindkét lábat a talajon tartva kell ülniük. A szék és az asztal magassága legyen megfelelő, hogy a gyerek karjai derékszögben legyenek, amikor ír vagy gépel.

Tartásfigyelés: Már korán fontos, hogy a gyerekek figyeljenek a helyes testtartásra. Ügyeljünk arra, hogy ne görnyedjenek, és ne húzzák fel a vállaikat. Ha szükséges, javasoljuk számukra tartásjavító tornát vagy szakember segítségét.

Rendszeres szünetek az ülésben: Hosszú ideig tartó ülés közben érdemes gyakran felállni, nyújtózkodni, és pár percet mozogni. Ez segít elkerülni az izmok merevségét és a gerinc túlterhelését.

Mikor forduljunk szakemberhez?

Ha a gyerek már panaszkodik hátfájásra, fontos, hogy ezt ne hagyjuk figyelmen kívül. Az állandó vagy visszatérő hátfájás nem normális, és komolyabb problémákra is utalhat. Ilyen esetben érdemes konzultálni egy ortopéd orvossal vagy gyógytornásszal, aki segíthet az okok feltárásában és a megfelelő kezelési módszerek kiválasztásában.

Az iskolatáska kiválasztása és helyes használata kulcsfontosságú a gyerekek egészségének megőrzése szempontjából. A megfelelő táska, a helyes használati szokások, valamint a rendszeres mozgás és a testtartásra való odafigyelés mind hozzájárulnak ahhoz, hogy megelőzzük a hátfájást. A szülők és pedagógusok közös felelőssége, hogy a gyerekeket megfelelően felkészítsék, és támogassák őket ebben a fontos kérdésben. Az egészséges gerinc és a helyes testtartás alapjainak megteremtése már gyermekkorban elkezdődik, és hosszú távon meghatározza a felnőttkori jólétet is.

A cikk támogatója az ALDI.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
Sulikezdés az Aldival
A Rovatból
Mi kerüljön az uzsonnás dobozba? 10 egyszerű és tápláló ötlet iskolakezdéshez
Cikkünkben összegyűjtöttünk pár egészséges uzsonnaötletet, amelyek gyorsan elkészíthetők, és garantáltan feltöltik energiával a gyerekeket a hosszú iskolai napokon.


Az egészséges uzsonna elengedhetetlen része a gyermekek kiegyensúlyozott táplálkozásának, különösen az iskolai napokon, amikor hosszú órákon át szükségük van energiára és koncentrációra. A megfelelően összeállított uzsonna nemcsak feltölti őket energiával, hanem segít elkerülni a délutáni fáradtságot is. Az alábbiakban olyan gyorsan elkészíthető és tápláló uzsonnaötleteket mutatunk be, amelyek könnyedén beilleszthetők a mozgalmas hétköznapokba.

1. Friss gyümölcsök és zöldségek

A gyümölcsök és zöldségek alapvető részei egy egészséges uzsonnának, mivel tele vannak vitaminokkal, ásványi anyagokkal és rostokkal. Emellett természetes cukortartalmuknak köszönhetően gyorsan energiát biztosítanak, miközben elősegítik a gyermekek jóllakottságérzetét is.

Gyümölcs- és zöldségcsíkok: Vágjunk fel friss zöldségeket, mint a sárgarépa, uborka, kaliforniai paprika, vagy gyümölcsöket, például alma, körte, narancs és szőlő. Ezeket kis műanyag dobozokban vagy zsákocskákban könnyen magukkal vihetik a gyerekek. Az alma- és körteszeletek barnulásának elkerülése érdekében pár csepp citromlevet is csepegtethetünk rájuk.

Gyümölcssaláta: Keverjük össze a kedvenc gyümölcsöket, mint például eper, banán, áfonya, és egy kis mézzel vagy joghurttal tálaljuk. Egy kevés aprított dió vagy mandula hozzáadásával még táplálóbbá tehetjük ezt az uzsonnát.

2. Teljes kiőrlésű gabonafélék

A teljes kiőrlésű gabonafélék fontos szerepet játszanak az energiaszint fenntartásában, mivel lassan felszívódó szénhidrátokat tartalmaznak, amelyek stabilan tartják a vércukorszintet.

Házi készítésű müzliszelet: Keverjük össze a zabpelyhet, mézet, mogyoróvajat és kedvenc magvakat (pl. napraforgómag, tökmag), majd süssük meg a sütőben. A kész szeleteket légmentesen záródó dobozban tárolhatjuk, így több napra elegendő uzsonnát készíthetünk előre.

Teljes kiőrlésű szendvics: Készítsünk szendvicset teljes kiőrlésű kenyérből, amelyet megkenhetünk hummusszal, vagy avokádókrémmel, majd tehetünk bele szeletelt csirkemellet, sajtot, salátát és paradicsomot. Ez a szendvics nemcsak laktató, hanem rostban gazdag is.

3. Fehérjében gazdag uzsonnák

A fehérjében gazdag ételek segítenek a gyermekek energiaszintjének fenntartásában, miközben elősegítik az izomzat fejlődését és a jóllakottság érzetét is növelik.

Tojásos muffin: Keverjünk össze felvert tojásokat, apróra vágott zöldségeket (pl. spenót, paprika, hagyma), és sajtot, majd öntsük a keveréket muffinformákba, és süssük meg. Ezeket a tojásos muffineket előre is elkészíthetjük, és könnyen csomagolhatók az iskolába.

Görög joghurt dióval és mézzel: A görög joghurt magas fehérjetartalmú, és kiváló alapja lehet egy gyors uzsonnának. Adjunk hozzá egy kevés mézet, diót vagy mogyorót, valamint néhány friss gyümölcsöt, például bogyós gyümölcsöket vagy banánt.

4. Magvak és olajos magvak

A magvak és olajos magvak koncentrált energiaforrást jelentenek, tele vannak egészséges zsírokkal, fehérjékkel és rostokkal.

Magkeverék: Készítsünk házi magkeveréket dióból, mandulából, tökmagból, napraforgómagból, és adjunk hozzá egy kevés aszalt gyümölcsöt, például mazsolát vagy áfonyát. Ez a keverék könnyen csomagolható, és kiválóan alkalmas uzsonnára.

Energialabdák: Keverjük össze a zabpelyhet, mogyoróvajat, mézet és aprított magvakat, majd formázzunk belőlük kis golyókat. Ezek az energialabdák tökéletes uzsonnák lehetnek, mivel könnyen elkészíthetők és táplálóak.

5. Egészséges italok

A megfelelő hidratálás is kulcsfontosságú az iskolai napokon, de nem mindegy, hogy a gyerekek mit isznak.

Víz és ízesített víz: A legegyszerűbb és legjobb választás a víz. Az ízesített víz, amelybe friss gyümölcsöket, például citromot, narancsot vagy bogyós gyümölcsöket adunk, izgalmasabbá teheti a gyerekek számára az ivást.

Smoothiek: Készítsünk friss gyümölcsökből és zöldségekből smoothiet, amely tele van vitaminokkal és ásványi anyagokkal. Használhatunk banánt, spenótot, almát, bogyós gyümölcsöket és joghurtot, hogy egy tápláló, könnyen iható uzsonnát kapjunk.

6. Egészséges édességek

Néha minden gyerek vágyik valami édesre, de ez nem jelenti azt, hogy le kellene mondanunk az egészségről.

Banános zabpehely süti: Keverjük össze a banánt, zabpelyhet és egy kis fahéjat, majd süssük meg őket kis korongok formájában. Ez a süti természetesen édes és tele van rostokkal.

Gyümölcsös joghurtfagylalt: Fagyasszuk le a görög joghurtot és friss gyümölcsöket kis formákban, hogy egy frissítő és egészséges fagylaltot kapjunk, amely tökéletes uzsonna a melegebb napokon.

Az egészséges uzsonna összeállítása nem kell, hogy bonyolult vagy időigényes legyen. Néhány egyszerű hozzávalóval és egy kis kreativitással könnyedén készíthetünk olyan tápláló ételeket, amelyek nemcsak a gyerekek energiaszintjét tartják fenn, hanem hozzájárulnak az egészséges étkezési szokások kialakításához is. Ezek a könnyen elkészíthető uzsonnák segítenek abban, hogy a gyerekek minden nap frissen és energikusan térjenek vissza az iskolába, készen állva az újabb kihívásokra.

A cikk támogatója az ALDI.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


Sulikezdés az Aldival
A Rovatból
Hogyan készüljünk fel az iskolakezdésre? Tippek a stresszmentes visszatéréshez
Az iskolakezdés izgalmas, de egyben stresszes időszak is lehet a családok számára. A megfelelő felkészüléssel, a napi rutin kialakításával, az alvási szokások beállításával könnyedén megteremthetjük a stresszmentes visszatérés feltételeit.


Az iskolakezdés mindig izgalmas és egyben stresszes időszak lehet mind a diákok, mind a szülők számára. Az új tanév új kihívásokat hoz, de egy kis előkészülettel könnyen kezelhetővé válik ez az átmenet. A következő tippek segítenek abban, hogy a szeptemberi visszatérés az iskolapadba minél stresszmentesebb legyen.

1. Napi rutin kialakítása

Az egyik legfontosabb lépés az iskolakezdés előtti időszakban a napi rutin fokozatos kialakítása. Nyáron gyakran elcsúsznak az alvási és ébredési idők, ezért érdemes már a tanév kezdete előtt egy-két héttel elkezdeni visszaállni az iskolai napirendre.

Alvás és ébredés: Kezdjétek el fokozatosan előrébb hozni a lefekvési időt. Ez lehetővé teszi, hogy a gyerekek szervezete hozzászokjon a korai keléshez, így az iskolai napokon kevésbé lesznek fáradtak. Javasolt az elektronikus eszközök használatát is korlátozni a lefekvés előtt egy órával, mivel ezek zavarhatják az alvás minőségét.

Étkezési rend: Fontos, hogy a reggeli és ebéd időpontok is igazodjanak az iskolai menetrendhez. A rendszeres étkezés segít fenntartani az energiaszintet és elősegíti a koncentrációt a tanórákon.

Iskolai előkészületek: Vezessetek be egy esti rutint, amelynek során előkészítitek a másnapi iskolai felszerelést, ruhákat és uzsonnát. Ez reggelente sok időt és stresszt spórolhat meg.

2. Alvási szokások beállítása

Az alvás az egyik legfontosabb tényező a diákok jóllétének és teljesítményének fenntartásában. Egy gyermeknek általában 9-11 óra alvásra van szüksége éjszakánként ahhoz, hogy teljes mértékben kipihenje magát és készen álljon a másnapi kihívásokra.

Alvási környezet: Gondoskodjatok arról, hogy a gyerekszoba megfelelő alvási környezetet biztosítson. Ez magában foglalja a kényelmes ágyat, megfelelő hőmérsékletet és csendes környezetet. A sötétítő függönyök vagy szemmaszkok segíthetnek a korai napfény kizárásában, különösen akkor, ha a gyerekek még a nyár utolsó heteiben próbálnak visszaállni az iskolai alvási rendbe.

Relaxációs technikák: Lefekvés előtt hasznos lehet relaxációs technikák alkalmazása, mint például egy meleg fürdő, olvasás vagy meditáció. Ezek segíthetnek az elalvásban és az alvás minőségének javításában.

Alvási szokások rögzítése: Tartsátok fenn az alvási rutint a hétvégeken is. Bár csábító lehet tovább aludni szombaton és vasárnap, a következetesség segíti a biológiai óra beállítását és fenntartását.

3. Iskolai felszerelések beszerzése

Az iskolakezdés előtt érdemes időt szánni az iskolai felszerelések beszerzésére. Ez nemcsak abban segít, hogy a gyerekek felkészültek legyenek, hanem egyfajta izgalmat is kelthet bennük a tanév kezdete iránt.

Bevásárlólista készítése: Készítsetek egy részletes bevásárlólistát az iskolai felszerelésekről, amely tartalmazza a szükséges tanszereket, ruházatot és egyéb kiegészítőket. Érdemes felülvizsgálni a már meglévő eszközöket is, így csak azt kell megvásárolni, amire valóban szükség van.

Környezettudatos választások: Fontos szempont lehet a fenntarthatóság is. Kereshettek újrahasznosított anyagokból készült füzeteket, tollakat vagy hátizsákokat. Ez nemcsak a környezetet védi, de jó példát is mutat a gyerekeknek a felelős fogyasztásról.

Személyre szabott eszközök: A gyermekek bevonása a választási folyamatba növelheti a lelkesedésüket az iskolakezdés iránt. Lehetőséget ad nekik, hogy kiválasszák a számukra leginkább tetsző tanszereket, amelyek egyben ösztönzőleg is hatnak majd a tanulásra.

4. Mentális felkészülés

Az iskolakezdés nemcsak fizikailag, hanem mentálisan is kihívást jelenthet, különösen azoknak a gyerekeknek, akik új osztályba vagy iskolába kerülnek.

Beszélgetés az iskolakezdésről: Érdemes beszélgetni a gyerekekkel az iskolakezdésről, az esetleges félelmekről és várakozásokról. Fontos, hogy megnyugtassátok őket, és pozitív képet fessetek a tanév kezdetéről.

Célok kitűzése: Segítsetek a gyerekeknek reális és elérhető célokat kitűzni az új tanévre. Ezek lehetnek tanulmányi célok, sporttevékenységek, vagy akár új barátságok kialakítása. A célok kitűzése és megvalósítása segít növelni az önbizalmat és motiváltságot.

Pozitív visszajelzés: Ne feledkezzetek meg arról, hogy dicsérjétek a gyerekeket a kisebb eredményekért is. A pozitív visszajelzés erősíti a belső motivációt és elősegíti a folyamatos fejlődést.

5. Kommunikáció a tanárokkal

A tanév elején fontos, hogy a szülők és a tanárok közötti kommunikáció gördülékeny legyen. Ez segíti a gyermekek beilleszkedését és biztosítja, hogy a szülők időben értesüljenek az iskolai eseményekről és elvárásokról.

Iskolai találkozók: Vegyetek részt az iskolai nyílt napokon, szülői értekezleteken és találkozókon. Ezek alkalmat adnak arra, hogy megismerjétek a tanárokat, és képet kapjatok az iskolai elvárásokról.

Rendszeres kommunikáció: Tartsatok fenn rendszeres kapcsolatot a tanárokkal, különösen akkor, ha bármilyen aggodalom merül fel a gyermekek teljesítményével vagy viselkedésével kapcsolatban. A nyitott és támogató kommunikáció segít a problémák gyors megoldásában.

Az iskolakezdés előtti felkészülés nemcsak a gyerekeknek, hanem a szülőknek is kulcsfontosságú. A napi rutin kialakítása, az alvási szokások beállítása, az iskolai felszerelések beszerzése és a mentális felkészülés mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a tanévkezdés stresszmentes és sikeres legyen. Ha időt szánunk ezekre az előkészületekre, az segít abban, hogy a gyerekek magabiztosan és motiváltan vágjanak neki az új tanévnek.

A cikk támogatója az ALDI.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


Sulikezdés az Aldival
A Rovatból
Pénztárcabarát tippek szülőknek: Így kerüld el a szeptemberi túlköltekezést
A szeptemberi iskolakezdés gyakran komoly anyagi terhet ró a szülőkre, de néhány okos tippel könnyedén elkerülheted a túlköltekezést. Ebben a cikkben megmutatjuk, hogyan készülhetsz fel költséghatékonyan az új tanévre, hogy a családi kassza se lássa kárát.


Szülőként mindannyian úgy érezzük, hogy a szeptember a hulló levelek mellett a messzire szálló tízezresek, húszezresek hava is. Tény, hogy vannak dolgok, amiket muszáj megvenni, de ha hajlandó vagy egy kicsivel több időt rááldozni a felkészülésre, spórolhatsz néhány ezret.

1. Készítsd elő a költségvetést

Mielőtt bármilyen vásárlásba kezdenénk, érdemes előre megtervezni a költségeket. Írjunk listát az összes szükséges eszközről, ruháról és egyéb kiegészítőről, majd határozzuk meg, hogy mennyit tudunk költeni ezekre. A költségvetés segít abban, hogy elkerüljük a felesleges kiadásokat, és csak a valóban szükséges dolgokra koncentráljunk.

2. Ellenőrizd, hogy mi van!

Ez különösen hasznos lehet, ha több gyermeked van, és tovább tudod adni a tárgyakat. A ruhák válogatásakor hozz létre kupacokat a jó állapotú, a javításra szoruló és a menthetetlen darabokból. Végezz egy teljes auditot, hogy lásd, milyen ruhák, írószerek, uzsonnás dobozok és vizespalackok vannak már. Lehet, hogy a szekrény mélyén találsz még mindig érintetlen állapotban lévő, nem használt tárgyakat, vagy olyan darabokat, amelyek még egy második vagy harmadik tanévet kibírnak.

3. Hozz létre egy „eladó" kupacot!

Ha a gyereked kinőtte a ruhái egy részét, add el azokat a Facebook Marketplace-en, és a kapott pénzt használd fel új darabok vásárlására. A Vinted-et is érdemes kipróbálni.

4. Legyen listád!

A legtöbb iskola listát küld a beszerzendő tanszerekről, könyvekről. Ez jó kiindulóalap arra, hogy saját bevásárlólistát írj. Jól gondold át, hogy mire van szüksége a gyerekednek, és a boltban ne vásárolj több terméket annál, mint amennyit a listádra írtál. Ha nagyon alapos szeretnél lenni, akkor előre írd fel a várható kiadásokat.

5. Ne vegyél meg mindent előre!

Megértjük, ha egy nap alatt le akarod tudni az iskolai nagybevásárlást, de nem biztos, hogy megéri. Amellett, hogy folyamatosan érdemes figyelmed az akciókat, nem árt, ha megvárod, mit mondanak a tanárok az iskolában. Persze, az alapvető tanszereket - mint amilyen a tolltartó, a ceruzák, a színesek, a radír, a táska - vedd meg, de a többit nyugodtan hagyd az első tanítási nap utáni időszakra, sok tanárnak vannak kérései, kikötései.

6. Állj össze a szülőkkel a „nagybevásárláshoz"!

Néhány multipack ára nagyszerű ajánlatnak tűnhet, de lehet, hogy nincs szükséged négy darabra, ezért fogj össze egy szülő-társaddal, hogy megosszátok a költségeket.

7. Érdemes egyszerűbb darabokat vásárolni

A hátizsákok, tolltartók és kulacsok tengerében nagyon könnyű elveszni, különösen akkor, ha van egy kedvenc mesehőse a gyerekeknek. Ez idővel megváltozhat, így ha például bevásárolsz mindent, ami Jégvarázsos, azt később lehet, hogy idő előtt le kell cserélni. Érdemes minőségi, de egyszerűbb darabokat választani azokból az eszközökből, amiket évekig is tudnak használni a gyerekek. Ha megunják, de még jó állapotban van, akkor inkább dobd fel valamilyen módon!

Egy táskát például kitűzőkkel és felvarrókkal is feldobhatsz, de akár egy kulcstartót is tehetsz a cipzárra. Ugyanígy dekorálhatod a tolltartót is, ha textilből készült. Az is szuper, ha üveges italok vásárlása helyett választotok egy kulacsot, amit bármivel meg tudsz tölteni.

8. Vásárolj minőségi terméket!

Bár elsőre drágábbnak tűnhet, a minőségi termékek hosszú távon jobban megérik a befektetést. A jó minőségű iskolaszerek és ruhák tartósabbak, így kevesebb alkalommal kell őket cserélni. Így hosszabb távon kevesebb pénzt költünk, mintha olcsó, de gyorsan elhasználódó termékeket vennénk. Ez különösen fontos az iskolatáska kiválasztásánál, hiszen ha rosszul választasz, hát-, derék-, illetve vállfájdalom valamint hosszútávon (akár visszafordíthatatlan) tartásproblémák alakulhatnak ki.

9. Használd ki az iskolai támogatásokat!

Sok iskola és önkormányzat kínál támogatásokat a rászoruló családok számára. Érdemes érdeklődni ezekről a lehetőségekről, és ha jogosultak vagyunk rá, igénybe venni őket. Az iskolai támogatások segíthetnek a könyvek, iskolaszerek és egyéb szükséges dolgok beszerzésében.

10. Kövesd a költségeidet!

Vezessünk naplót a kiadásainkról, hogy pontosan lássuk, mire mennyit költöttünk. Ez segít abban, hogy tudatosabban kezeljük a pénzügyeinket, és időben észrevegyük, ha túl sokat költöttünk valamire. A költségnapló vezetése ráadásul motivációt is adhat a további spórolásra.

A cikk támogatója az ALDI.


Link másolása
KÖVESS MINKET: