SPORT
A Rovatból

Kiesés az Eb-n: megérkezett a realitás – ennyit tud a magyar válogatott

Marco Rossi összeszedte a magyar labdarúgás krémjét, ők pedig arra voltak képesek, hogy legyőzzék a gyengébb ellenfelet. A jobbak ellen esély sem volt. Tíz éve ezért is hálásak lettünk volna, de mára megnőtt az étvágy.


A magyar válogatott kiesett az Európa-bajnokságról. Ebben a mondatban két fontos információ van: először is az, hogy újra, sorozatban már harmadszor eljutott a viadalra, másrészt pedig azt, hogy nem valósult meg az, amit Csányi Sándor, a Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) elnöke a sorsolás után mondott.

„Most a minimális célként azt kell kitűzni, hogy továbbjussunk a csoportból, aztán meglátjuk a továbbiakat”

– fogalmazott akkor Csányi.

A válogatott nem érte el az elnöki minimumot, de igazán nem lehet haragudni a játékosokra, talán csak a Svájc elleni meccs miatt lehet ráncos a homlokunk. Az a mérkőzés, főleg az első félideje, tragikus volt. Akkor váratlanul zavartnak tűnt a csapat, olyanok voltak a játékosok, mint akik nem is tudják, milyen rendezvényen vannak. A második félidő már rendben volt, de 2–0-s hátrányból nem sikerült pontot menteni. A németek elleni találkozó olyan volt, mint az előző Eb-n az összes, vagyis jól játszott, de nem nyert a magyar gárda. Skócia? Csoboth Kevin 100. perces góljára még sokáig emlékezni fogunk, az a találat volt nekünk az Eb csúcsa. Fontos volt ez a találat, hiszen ezzel vasárnap estétől szerdáig élt a remény a továbbjutásra és azt se felejtsük el, hogy 2016 óta nem nyert meccset a magyar csapat Európa-bajnokságon (akkor Ausztriát vertük meg 2–0-ra). Ráadásul a csapatot sorozatban második alkalommal kijuttató Marco Rossi szövetségi kapitánynak ez volt az első sikere nagy tornán.

Ettől kezdve élt a (csalfa, vak) remény, hogy majd a spanyolok, az olaszok, az angolok, a portugálok és a törökök kisegítenek, illetve besegítenek minket a 16 közé. Nem jött be…

Nem indult rosszul, hiszen a spanyolok és az olaszok hozták, amit kellett, de ami utána történt, az már rémálom volt a számunkra. Az angolok rémesen futballozva – tényleg a nézhetetlenség határát súrolva – hoztak össze egy 0–0-t Szlovéniával, a portugálok meg kikaptak Georgiától (2–0) és ezzel kiestünk.

A baj az volt, hogy két, amúgy már továbbjutott válogatottól vártuk a győzelmet, amire lássuk be, nem volt nagy esély.

Mondjuk azért, arra kevesen fogadtak volna, hogy a néhai Grúzia legjobbjai legyőzik a portugál B-csapatot, de a futball tud ilyeneket produkálni. A 2016-os Európa-bajnok amúgy éppen a magyar csapattal játszott volna a tizenhat között, vagyis a kudarccal elkerülték Marco Rossi csapatát.

Érdekességként tegyük hozzá, hogy az angolok Hollandiát kapták volna a magyar továbbjutás esetén, de vélhetően nem szomorúak, hogy végül Szlovákia lett azellenfél.

Foglalkozzunk is inkább magunkkal, a kiesésen már úgysem tudunk segíteni. A kapuban Gulácsi Péter a vereségek ellenére is jól teljesített és jegyezzük meg gyorsan, hogy Dibusz Dénes ugyanilyen jó lett volna, de Marco Rossi a lipcsei kapust választotta, nem döntött rosszul. A védelemben viszont volt baj: a Svájc ellen látott Lang Ádám, Orbán Willi, Szalai Attila trió csúnyán felsült. Lang és Szalai nem is játszott többet, Orbán annak ellenére is a csapatban maradt, hogy az első meccsen többet is hibázott, de nincs nála jobb… Fiola Attila, Dárdai Márton és Botka Endre sokkal jobban teljesített hátul.

A középpálya védekező része, ahogy az várható is volt, problémás volt. Üdítő kivétel mindössze Schäfer András volt, aki kiválóan

futballozott mindhárom találkozón. Bár Marco Rossi azt mondta, hogy nem a rossz forma miatt hagyta ki az utolsó meccsre Nagy Ádámot, azt is megértettük volna, ha a gyenge teljesítménnyel indokolja a váltás, mert az olasz Spezia játékosa nem tündökölt a pályán. Kleinheisler László csak kiegészítő szerepet kapott és Callum Styles sem váltotta meg a világot egyetlen meccsén.

A támadó régióban Sallai Roland volt a legjobb – sőt az egész csapatból is kiemelkedett –, ráadásul a skótok elleni győzelem alkalmával ő adta a gólpasszt Csoboth Kevinnek. Varga Barnabás a sérüléséig veszélyes volt, reméljük mielőbb felépül.

És akkor elértünk Szoboszlai Dominikig… Nem kérdés: magasan a legjobb magyar futballista, a Liverpool legdrágább játékosa. És az sem lehet vita tárgya, hogy csalódást okozott a teljesítménye.

A skótok elleni meccs lefújásáig csak találgattuk, hogy sérült-e, de vasárnap este „lebukott”. Jókora kötéssel a jobb combján baktatott az öltöző felé, vagyis korántsem volt egészséges az Eb alatt. A nagy kérdés Rossi számára az lehetett, hogy szerepeljen-e Szoboszlai, aki mondjuk 60 százalékos állapotban lépett pályára, vagy kihagyja a legjobbat és próbálja valahogy pótolni. A kapitány az előbbit választotta – sosem tudjuk meg, mi lett volna fordított esetben.

Annyit talán megjegyezhetünk, hogy jó lenne, ha Szoboszlai újra csak a focival foglalkozna. Szerepelt két világcég reklámjában, egy magyar sorozatban is, szóval jöhet ismét az a szerep, amiben a legjobban szeretjük.

Érdekes felvetés, hogy mi lesz most a csapattal és a kapitánnyal, miután nem valósult meg a fentebb említett – utóbb kiderült, nem teljesen reális – terv, vagyis elúszott a továbbjutás. Nem kérdés: Marco Rossinak maradnia kell, még akkor is, ha a kiesés utáni nyilatkozatában bizonytalannak nevezte a jövőt. Nagy kérdés, hogy lehet-e játékosokat cserélni a keretben úgy, hogy esély legyen a világbajnoki- selejtezőkön és a Nemzetek Ligájában.

Marco Rossi ugyanis összeszedte a magyar labdarúgás krémjét, a legjobb honi játékosokat. Ők pedig arra voltak képesek, hogy legyőzzék a gyengébb ellenfelet, a jobbak ellen esély sem volt.

Tíz éve ezért is hálásak lettünk volna, de mára megnőtt az étvágy.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SPORT
A Rovatból
Lehülyézte az őt kérdező újságírót a belga csapatkapitány, miután öngóllal kapott ki a csapata
De Bruyne rosszul fogadta, hogy emlékeztették rá: „Aranygenerációnak” szokták nevezni az övét. Videó is készült a kínos sajtótájékoztatóról.


Miután öngóllal kapott ki a belga válogatott a franciáktól az Európa-bajnokság hétfői nyolcaddöntőjében, Belgium kapitánya, Kevin De Bruyne egy sajtótájékoztatón válaszolt az újságírók kérdéseire. Eközben De Bruyne kissé feszült volt, legalábbis a @JS_Gron nevű X-fiókon megosztott videó alapján.

A sajtótájékoztató ugyanis azzal ért véget, hogy a focista lehülyézett egy riportert.

Kettejük párbeszéde így hangzott:

– Nehéz, hogy az „Aranygeneráció” nem jutott el a döntőig?

– Mi az az Aranygeneráció?

– Az öné.

– Az öné? És Franciaország, Anglia, Spanyolország és Németország nem Aranygeneráció? Rendben, köszönöm – De Bruyne itt már elindult, de még elég közel volt a mikrofonhoz, hogy mindenki hallja, amikor hozzáteszi – Hülye.

A belga válogatottat egyébként gyakran nevezik „Aranygenerációnak”. Mint a Talk Sport felidézi, 2015 novemberétől 2016 márciusáig, majd 2018 szeptemberétől 2022 márciusáig a FIFA ranglista első helyén álltak. Csak egy a baj: hosszú ideje egyetlen nagy tornán sem jutottak még el a döntőig.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

SPORT
A Rovatból
Rémesen gyenge szóviccel szállt bele páros lábbal a BBC Cristiano Ronaldóba
John Terry, a Chelsea-vel Bajnokok Ligáját és Európa-ligát nyerő focista a 24 órán át elérhető Instagram-sztorijában reagált a BBC vicceskedésére. Nem tetszett neki.


A 39 évesen pályára lépő csatár a Portugália-Szlovénia meccs hosszabbításában szerezhette volna meg a vezetést, de büntetőjét Jan Oblak kapus kiütötte, így nem változott a 0-0-s eredmény.

A Telex szúrta ki, hogy a BBC stúdiójában a büntető visszajátszásakor a Misstiano Penaldo felirat került, ami egyrészt rímel Cristiano Ronaldo nevére, másrészt megidézi a kihagyott büntető (missed penalty) kifejezést is.

Ezt a szóviccet sokan elítélték a közösségi médiában, és nem hitték el, hogy egyáltalán ilyen megtörténhetett.

John Terry, a Chelsea-vel Bajnokok Ligáját és Európa-ligát nyerő focista például Instagram-sztorijában a BBC vicceskedésére csak annyit írt, hogy

„Ez szégyen!”

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SPORT
A Rovatból
A portugálok tizenegyesekkel tudták csak megverni Szlovéniát, már 3 negyeddöntő párosítása megvan
A portugálok pénteken Hamburgban a 2018-ban világbajnok, 2022-ben vb-ezüstérmes franciákkal játszanak a negyeddöntőben.


A portugál labdarúgó-válogatott a gól nélküli döntetlennel zárult rendes játékidő és hosszabbítás után tizenegyesekkel 3-0-ra legyőzte Szlovéniát a németországi Európa-bajnokság hétfő esti nyolcaddöntőjében.

A portugálok pénteken Hamburgban a 2018-ban világbajnok, 2022-ben vb-ezüstérmes franciákkal játszanak a negyeddöntőben.

Nyolcaddöntő:

Portugália-Szlovénia 0-0, tizenegyesekkel 3-0

A három negyeddöntő:

július 5., péntek:

Spanyolország - Németország, 18.00

Portugália - Franciaország, 21.00

július 6., szombat:

Anglia - Svájc, 18.00

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SPORT
A Rovatból
A franciák a hajrában egy öngóllal győztek, így Belgium kiesett
A 85. percben egy francia támadás hozta meg végül a továbbjutást. Bár nem saját játékosról ment a kapuba a labda, de végül ez is elég volt a győzelemhez.


A világbajnoki ezüstérmes francia labdarúgó-válogatott 1-0-ra legyőzte a belga csapatot a németországi Európa-bajnokság hétfői nyolcaddöntőjében, Düsseldorfban.

Az első félidőben meddő volt a franciák mezőfölénye, hiába kísérleteztek sokkal többet, veszélyt sem ők, sem a belgák nem jelentettek ellenfelük kapujára. A fordulást követően már mindkét fél előtt adódtak nagyobb lehetőségek,

a gallok végül egy szerencsés - a jegyzőkönyvbe hivatalosan öngólként bekerült - találattal, a hajrában szerezték meg a vezetést.

A francia együttes pénteken a 21 órakor kezdődő Portugália-Szlovénia párharc továbbjutójával találkozik Hamburgban a nyolc között.

Gólszerző: Vertonghen (85., öngól)

A 85. percben a francia támadás hozta meg végül a továbbjutást. A belga tizenhatosról kijátszott labdát Kanté passzolta vissza, a csereként beállt Kolo Muani pedig a tizenegyesponttól kissé jobbra fordulásból "eltörte" a labdát, amely Vertonghenen irányt változtatva a bal kapufa mellé pörgött.

A 2018-ban világbajnok, 2022-ben vb-ezüstérmes francia válogatott és a belga együttes 76. alkalommal találkozott egymással, először 1904 májusában mérkőztek. Az örökmérleg enyhe belga fölényt mutatott a találkozó előtt: 30 győzelem, 19 döntetlen és 26 francia siker, de nagy tornán mind a négy meccsüket Franciaország nyerte. Legutóbb 2021 októberében játszottak egymással: a Nemzetek Ligája torinói elődöntőjében 3-2-re a franciák győztek.

Ezúttal kevés helyzettel és francia mezőnyfölénnyel indult az összecsapás, mivel egyik fél sem vállalt felesleges kockázatot, sokszor szinte állóháborúvá dermedt a játék. Az első fél óra nem is hozott jelentős lehetőségeket, a szünet előtti negyedórában viszont egyre több volt a jó francia támadás, még ha nagy helyzet ekkor sem alakult ki a gallok előtt. A belgáknak viszont több ízben is csupán felszabadításra futotta az erejükből, többnyire az ő térfelükön zajlott a játék.

A pihenő után már veszélyes helyzetig jutott Didier Deschamps szövetségi kapitány együttese, ám nem tudott élni azzal, hogy a belgák feljebb tolták védekezésüket. Hetven perc után a támadásait addig rendre rossz átadásokkal elrontó belga együttes is kialakított lehetőséget. A hajrában végül szerencsés találattal szereztek vezetést a franciák, az öngóllal pedig tovább is jutottak. A mérkőzés képét és a francia fölényt jól mutatja, hogy húsz kísérletükkel szemben a belgák mindössze ötször próbálkoztak, a kaput egy francia és két belga lövés találta el.

Belgium 2015 júniusa óta nem tudja legyőzni riválisát.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk