Hamarosan itt az olimpia, de egyelőre botrányoktól hangos a magyar sport
Úgy kanyarodtunk rá a nyárra, hogy kezdett mindenki megnyugodni a magyar sportban, hiszen kiderült, hogy Milák Kristóf még mindig tud úszni és úgy tűnt, hogy nem elérhetetlen a címvédés Párizsban. Aztán június végére kiderült, hogy mégsem olyan jó a helyzet, de ez egy másik történet. Aztán elkezdődött a kellemetlen ügyek sorozata…
Ha van olyan szakág a sportágban, amelynek csapatától mindenképpen aranyat várunk, de legalábbis dobogós helyezést várunk, akkor az a kardcsapat. Az együttes a Szilágyi Áron, Szathmári András, Gémesi Csanád, Decsi Tamás összeállításban szerepelt az elmúlt években és júniusban ebben az összetételben lett Európa-bajnok, de korábban világbajnoki címet és olimpiai harmadik helyet is szerzett. A sikerekben nagy szerepe volt Decsi András edzőnek is, aki nem mellékesen a vívó Tamás testvére is.
Néhány nappal az Eb elsőség után a szövetségi kapitány, Boczkó Gábor javaslatára a vívószövetség elnöksége úgy döntött, hogy Decsi Tamás nem mehet az olimpiára, helyette Rabb Krisztián vív majd. A döntés védhető, hiszen Rabb jobb egyéni eredményeket ért el, mint a kihagyott sporttársa, de akkor is furcsa, hogy egy sikercsapatot megbontottak egy hónappal a párizsi rajt előtt.
Közben a kajakosoknál is áll a bál, amelynek a végén Kozák Danuta, a hatszoros olimpiai bajnok húzta a rövidebbet. A világsztár május végén állt elő azzal, hogy Csipes Ferenc szövetségi kapitány verbálisan abuzálta az egyik edzés után. A szakembert első lépésben felfüggesztette a szövetség, majd az egykori kajakos nyilvánosan bocsánatot kért – és ment minden tovább, ahogy korábban. Illetve csak majdnem, ugyanis Kozák Danuta végül nem mehet az olimpiára, pedig korábban éppen Csipes Tamara társa volt a kettesek mezőnyében.
Azonban
Ha nem emeli fel a hangját az abúzus ellen, akkor talán most készülhetne az újabb sikerekre.
Teljesen váratlan volt az is, hogy lemondott az asztaliteniszezők szövetségi kapitánya, de Lindner Ádám távozásának is köze van az olimpiához. A szakember így nyilatkozott a lemondásával kapcsolatban a Nemzeti Sportnak:
„Amióta októberben átvettem a válogatottat, az olimpiai kvalifikációra esélyes Ecseki Nándor, Madarász Dóra vegyes párost is én vittem. Májusban kiderült, megvan a párizsi kvóta, s Fülöp István sportigazgató többször is megerősítette, a párossal én megyek az olimpiára. Ehhez képest nemrégiben megtudtam, hogy Harczi Zsolt Ausztriából hazatér, július elejétől újra itthon dolgozik, s a szövetség őt jelölte a vegyes páros mellé a párizsi olimpiára. Ezek után úgy döntöttem, inkább átadom a helyem.”
Furcsa sztori, kívülálló nem is értheti. Nem látni be a kulisszák mögé, de úgy fest a sztori, hogy valaki hirtelen előkerült és ezért lényegében eldobták a sikeres szakembert. Érthetetlen.
Majdnem annyira, mint ami az öttusázóknál történt. A női mezőnyben Guzi Blanka mellett Gulyás Michelle képviseli majd hazánkat Párizsban.
A közelmúltban rendezett világbajnokságon Guzi a második, Erdős pedig a harmadik helyen végzett, igaz korábban Gulyás is olimpiai kvótát szerzett az Európa Játékokon elért hetedik helyével. A szövetség eddig egy objektív, a versenyek eredményét figyelembevévő rendszert alkalmazott arra, hogy eldöntsék ki mehet az olimpiára. Igenám, de jött egy új vezetés, és Balog Gábor elnök vezérletével felülírták a régi szabályokat, így utólag (!) módosítva a rendszeren döntötték el, hogy ki mehet Párizsba.
Ennek itta meg a levét Erdős Rita, aki amúgy az eredmények alapján azt gondolhatta, hogy helye van a keretben. Nincs, mert a szövetség elnöksége – a szakmai bizottság nem tudott dönteni – titkos szavazással úgy határozott, hogy Gulyás Michelle-é az indulási jog.
„Úgy éreztem, hogy most nagyon megérdemeltem volna ezt a kvótát. Ott álltam a kapujában, és elveszik tőlem, ez most másodszor fordul elő” – ezt már Székely Zója tornász nyilatkozta az M1-nek. A sportoló arról is beszélt, hogy nem tudta, vár még rá egy válogatóverseny, mint mondta két héttel előtte jelezték neki, hogy lesz egy verseny, amelyen döntés születik arról, hogy ki képviseli hazánkat a nem névre szóló kvótával az olimpián.
Ezek a friss ügyek – és akkor arról még nem is beszéltünk, hogy Hosszú Katinka volt edzője és férje éppen perre készül az állam ellen, hogy hozzájusson a szerinte őt megillető oilimpiai életjáradékhoz –, az olimpia július 26-án kezdődik. Reméljük immár a sikerekről szólnak a hírek.