Újra hódít a Trapper Farmer
Sokan emlékszünk még a hetvenes évek végére, nyolcvanas évek elejére, amikor több sikeres, saját ruházati márkánk is volt: Tisza cipő, Trapper, S Modell, Méta, Senior. Volt, amelyik nem élte túl a rendszerváltást, volt, amelyik fennmaradt ugyan, de a kilencvenes évektől nemhogy trendet diktáló, de még trendeket követő sem volt. Azután jött a 2000-es évek retró láza, szemfüles vállalkozók új életet leheltek a Tiszába, újra felfedeztették velünk a régi modelleket. A Trapper pedig poraiból éledt újjá.
Az ország, és egyben a világ egyetlen Trapper márkaboltja egy szerény külsejű üzlet Budapesten, az első kerületben, a Fő utca 92. szám alatt. Tulajdonosa, Nádasi Sándor régi motoros a farmerszakmában. Szívesen mesél a hőskorszakról, és arról, miért érezte ennyire fontosnak, hogy feltámassza a márkát.
- Hogyan kezdődött a Trapper sztori?
- Az 1970-es években egy farmerboltot vezettem a Népköztársaság útja (ma Andrássy út) 7. szám alatt. Ez volt egyébként akkor az egyetlen farmerüzlet Budapesten. Többféle import farmert árultunk, de olyan nagy volt a kereslet a farmerek iránt, hogy valamit lépni kellett. Egy kirakatrendezőmnek a férje a Lenfonó- és Szövőipari Vállalatnál (a BUDA-FLAX-nál) dolgozott. Ő hozott össze a Lenfonó vezetőségével, én vettem rá őket, hogy kezdjenek el szőni indigó szövetet, a farmer alapanyagát. Olaszországba szállították a fonalat, festve hozták vissza. Így született az első méter.
- Beváltak a számításaik?
- Hogyne! Kétféle szövet készült, a Trapper 1 és a Trapper 2. Az elején a Trapper 1-el dolgoztunk – hasonló volt a Wrangler alapanyagához. Az első tételeket az EKISZ ruházati szövetkezet varrta a farmerboltunknak.
ezért több szövetkezetnek is kiadták bérmunkába a varrást. Mi zömmel az EKISZ-ben készült darabokkal dolgoztunk.
- Mi volt a Trapper sikerének titka?
- Egy Bob márkanevű svájci farmerről másolták le a szabásmintát, jól sikerült darab lett. Aztán az EKISZ el is csábított, átmentem dolgozni a szövetkezethez, és ott kaptam 5 db üzletet Budapesten, szerte a városban, a Széna tértől a Rákóczi útig. Szépen felfuttattuk a szövetkezetet is, az árbevételét megdupláztuk.
1978-ban nyilvános pályázatot írtak ki az új márka nevére, a fődíj 500 forint volt. Az országból bárki beküldhette az ötleteit. A Trapper név nyert. Az angol szó jelentése "prémvadász".

Ez volt az emblematikus Trapper reklám, amire mindenki emlékszik

Tele voltak a lapok Trapper hirdetésekkel

Az üzletben látható eredeti hirdetőtábla a grafikus ajándéka
- A Trapper 1 és a Trapper 2 között mi a különbség?
- Ezen a muzeális értékű darabon, amit 1978 óta őrzök, jól látható. Eredeti, mosatlan Trapper farmer. Itt belül cikkcakk szövés látható, ez volt a Trapper 1. A Trapper 2 pedig a nadrág anyaga: diagonál szövésű. Ha ezt most kimosnánk, a címkéje úgy menne össze, mint a rágógumi.
- Emlékszem, voltak gyermekeknek készült darabok is. Még reklámfilm is készült hozzá.
- Az adózási szabályok miatt nagyon olcsón lehetett előállítani gyerekruhákat, mivel nem terhelte adó. Ezért egészen 16-os méretig gyártottunk gyereknadrágot. A 16-os méret ugyanis fedte az első-második férfiméretet. Kamaszok, fiatal felnőttek is tudták vásárolni. Akkoriban egyébként is vékonyabb volt a férfiak testalkata. A 16-os méretből adtuk el a legtöbbet.

Eredeti darab 1978-ból

A két szövet, a Trapper 1 és a Trapper2 közti különbség
- Ha ilyen hatalmas sikere volt a Trappernak, akkor miért tűnt el a boltokból?
- Ebből a hazai indigószövetből kezdték itthon varrni a Lee Coopert és a Wranglert is. Mivel sokan a külföldi márkákat keresték, a Trapper, bár ugyanabból az alapanyagból készült, kezdett feledésbe merülni. 1985 körül már el sem kezdték varrni a Trappert, csak a Wranglert és a Lee Coopert. Egy ideig ebből szépen profitált a BUDA-FLAX, de aztán a kilencvenes évek elejére ez a tendencia megfordult. Már csak úgy szőttek anyagot, ha az, aki megrendelte az árut, előre kifizette a fonal árát. Az 1990-es ével elején pedig csődöt jelentettek, a csődeljárás hosszú ideig tartott. Mivel lejárt a jogdíj, 1994 decemberében benyújtottam a kérelmemet a Trapper védjegyre. Két évtizedbe került megszerezni.
- Mióta gyártják újra a Trappert?
- 2005 óta. Az EKISZ-szel együtt találtuk ki a jelenlegi fazonokat, hetekig kísérleteztünk vele, mire megszületett a használható változat. Az indigószövetet a farmerekhez Brazíliából és Olaszországból hozzák. A kordbársony nadrágok cseh dukát kordból készülnek. Ez az egyik legjobb minőségű anyag, ugyanolyan márkanév a Dukát, mint nálunk a Trapper.
- Mi különbözteti meg a mai Trappert más márkáktól?
- Például a súlya.
Terméknevet most nem akarok mondani, de összehasonlítottuk más márkákkal is, és a mi Trapperünk körülbelül 15 dekával nehezebb.


- Évtizedekig nem volt Magyarországon Trapper. Kik vásárolják egyáltalán?
- Külföldről is vannak vevőink. Moszkvától Ausztráliáig sok helyről jártak már nálunk. Volt, aki régen ismerte a Trapper farmert, és most felfedezte az üzletet. Bejött például egy orosz csoport a tolmáccsal, elmondták, hogy a hetvenes évek végén, nyolcvanas évek elején tucatszám vitték ki Moszkvába a Trappert, többet adtak érte, mint más márkákért. Örültek, hogy újra gyártjuk a terméket.
Zömében azok vásárolnak, akik régen ismerték a márkát, akik ma is ismerik, és az ő gyerekeik. A fiatalok is kezdenek rájönni arra, hogy gazdaságosabb olyan nadrágokat vásárolni, amelyek több évet kibírnak. Látják, hogy az apjuk, anyjuk Trappert vásárol, ők is itt kötnek ki. Tetőtől talpig felöltözhet valaki Trapperba, én is azt hordom: inget, mellényt, nadrágot. Sőt, most, hogy a kerékpározás ennyire elterjedt, a biciklisek is kezdik felfedezni az üzletet a répa fazonú nadrágok miatt – annak a szára ugyanis nem fog beleakadni a küllők közé.
- Minden divatos fazont megtalálni?
- Trapézt, kőkoptatott, gyűrött és egyéb fazont nem gyártunk. Csak klasszikus egyenes szárú és répa fazonú van. Készítünk viszont nyers, mosatlan farmerszövetből szabott nadrágokat is, Néhány vevő ugyanis kifejezetten kérte, hogy nyers maradjon a nadrág szövete, mert ő szeretné koptatni. Nálunk nem kell órákig próbálni ahhoz, hogy eltaláljuk a méretet, negyven éves gyakorlattal szabad szemmel meg tudom mondani, kinek hányas póló, nadrág kell. Azt szoktam mondani, hogy

Kordbársony

Mosatlan, nyers szövetből varrt nadrág

Nem csak a Kisvakondos és a Tranabtot ábrázoló pólók népszerűek ma is
- Mi a szakma nehézsége?
- Ömlenek be a Távol-Keletről a ruházati cikkek az országba, olyan árért, amennyiért én a méterárumat nem tudom megvenni! Ezzel a tucatáruval árasztják el az üzleteket, és hiába silányabb a minősége, ha sokkal olcsóbb. Ezzel nem lehet versenyezni. Mi is választhattuk volna a könnyebbik utat, de én elvből nem vásárolok kínai és távol-keleti szövetet. Én nem akarom, hogy a vásárlóim pár hónap múlva visszahozzák a nadrágot azzal, hogy szétszakadt a szára.
- És mi a szépsége?
Az, ahogy valamit terveztem, létrehoztam, olyat, ami eladható és szeretik a vevőink.
Ha te is kedveled a Trapper farmert, nyomj egy lájkot!