Napilapok fotósa volt, ma mentőautót vezet, mert olyan munkát akart, amivel másoknak segíthet
Kecskeméti Dávid 20 évig dolgozott alkalmazott fotográfusként és fotóriporterként – ma pedig mentőautót vezet. A fényképezőgépet nem egyik napról a másikra cserélte le a mentőautó kormánykerekére, de most azt mondja, semmi pénzért nem adná át azt a bizonyos helyet a vezetőülésben.
„Pont egy éve léptem be az Országos Mentőszolgálathoz. Előtte már volt betegszállítóként egy munkahelyem, ez azt a célt is szolgálta, hogy magamban tisztázzam, valóban a betegszállítással foglalkoznék-e hosszabb távon” – meséli Dávid a váltásról. Több okot is felsorol, miért érett meg benne a gondolat, hogy más területen próbálja ki magát, mint a fotográfia: egyrészt a digitális technológia térnyerésével a szakma is átrendeződött.
VIDEÓ: Nézd meg Dáviddal készült kisfilmünket

Fotó: Császár Klaudia
Egy jó fényképezőgép már sokszor helyettesíti a szakembert
„Amikor én elkezdtem fotósként dolgozni, akkor azok tudtak jól érvényesülni, akik a matematikából, fizikából, kémiából jók voltak, és értették, hogy kell jó fényképet készíteni. Ma már ezeket a számolásokat a gép elvégzi helyettünk, sőt, sok helyzetben a fotográfusra sincs feltétlenül szükség.
Kevés olyan terület van ma Magyarországon, ahol épp túlkínálat van a munkaerőből – a fotográfia ilyen.”

Fotó: Bere Mario
Másik fontos indok, ami miatt új utat keresett magának, hogy rengeteg olyan helyzetben találta magát fotóriporterként, amikor úgy érezte, most épp a kamera rossz oldalán áll, inkább végezné úgy a munkáját, hogy segít a bajban lévőknek.
A végső lökéshez az is hozzásegítette, hogy egy korábbi főnöke – aki nála jóval fiatalabb volt – úgy ítélte meg, hogy nincs benne elég szakmai alázat. Ekkor jött szembe vele a Facebookon egy hirdetés, amiben betegszállítókat kerestek a Ferihegyi repülőtérre – azt gondolta, hogy miért ne próbálhatná ki ebben a szerepben. „Ott felkarolt egy bajtársam, tőle sokat tanultam, nagyban hozzájárult ahhoz, hogy ezt a pályát választottam.”
Jelenleg Dávid gépkocsivezetőként dolgozik az Országos Mentőszolgálatnál– de ez nem azt jelenti, hogy pusztán sofőr lenne, mert ugyanúgy részt vesz az ellátásban, csak nem ő hozza a döntéseket, hanem a szakápoló.
Napi 12 órában másoknak segíteni
„Nagyon fontos számomra, hogy nem csak hogy emberekkel foglalkozhatok, de segíteni is tudok rajtuk” – vallja Dávid, majd hozzáteszi: művészeket és értelmiségieket felsorakoztató családjában nem volt könnyű elmagyaráznia, hogy miért hagyja el pályáját és áll be mentősnek, de végül mindenki elfogadta döntését. „A feleségemnek a legnehezebb, neki kell azzal szembesülnie, hogy 12 órákat dolgozom, hogy néha nehéz az autóban hagyni a napi munka során tapasztaltakat és kerülni azokat a mondatokat, amik úgy kezdődnek, hogy ’vittünk egy...’”

Vagy reggel 7-től este 7-ig, vagy este 7-től reggel 7-ig dolgozik, és ahogy mondja, olyan csak a filmekben van, hogy a mentőállomáson a mentősök tévéznek, csocsóznak és főzőcskéznek.
„A valóság ezzel szemben az, hogy átveszed a műszakot, reggel 7-kor kiadják az első címet, és utána csak mész, mész, mész és csinálod.
Szolgálat utánra az ember pedig általában nemigen tervez programot.”
Dávid belekezdett egy szakápolói iskolába is, ahol még hátravan ugyan a záróvizsgája, de ahogy mondja, család és munka mellett sokkal nehezebben megy a tanulás, mint egykoron. Tudja, hogy bármennyire is nehéz beilleszteni a tanulást a napi teendők közé, hosszabb távon megtérül a befektetett idő, energia és pénz. Célja, hogy – ahogy ő fogalmaz – egy jó gépész legyen, nem akar már mentőtisztté avanzsálni. Így is rengeteget tanulhat a napi munka során, a kollégákkal gyakran megbeszélik az eseteket, mert egyértelmű kórképek csak a tankönyvekben vannak.

„Megtörténhet, hogy azt érezzük, a munkánk már nem nyújt elég motivációt ahhoz, hogy reggelente örömmel induljunk dolgozni. Dávid története jól példázza, hogy nem csak egy hivatásunk lehet, sőt, akár valami merőben másban is rátalálhatunk újra önmagunkra. A váltás azonban nem egyszerű, főleg akkor, ha már a család egzisztenciája, tervei is függnek a döntéseinktől. Ezért is fontos, hogy a váltás előtt jól körüljárjuk a lehetőségeinket és ahhoz, hogy a döntésünk ne csak bátor, de megalapozott is legyen, érdemes pénzügyi tervet is készíteni. Ha az első nagy lépés megtétele anyagi befektetéssel is jár, hatékony segítséget jelenthet a személyi kölcsön*, amelyet ma már akár néhány órán belül akár az otthonunkból, online is igényelhetünk. A felmerülő kérdések megválaszolásában pedig az ügyintézőink készségesen segítenek” – mondja Györkei Krisztián, az OTP Bank fogyasztási hitelek termékfejlesztési vezetője.
*THM mértéke: 8,4 - 24,7 %
Az akciós időszak 2019. december 16-tól visszavonásig, de legkésőbb 2020. január 12-ig tart.
Hátborzongató pillanatok, amikért megéri hajtani
A tankönyvekben például nem feltétlen kapnak iránymutatást ahhoz sem, hogy ha gyereket szállítanak, hogyan terelhetik el a kicsi figyelmét. Ami a mentősöknek bevált: a legtöbb mentőautóban utazik egy plüssállat is, nem csak azért, hogy amolyan kabalaként vigyázzon rájuk, hanem mert ha gyermeket kell szállítaniuk, akkor a plüssállatot a kis betegnek ajándékozzák. Dávid lánya rendszeresen kiválogat otthon apukájának olyan plüssállatokat, amiktől már meg tud válni, hogy a mentőautóban mindig legyen utánpótlás.
„Most annyiban könnyebb a helyzetem, hogy ha most megkapom a fizetésemet, akkor nincs más dolgom, minthogy elköltsem. Korábban fotósként mindenféle kiadásokkal is számolnom kellett, eszközöket venni, könyvelőt fizetni, stúdiót bérelni... Ma ha vállalok is még cégeknek fotós munkákat, mindezekre már nincs gondom. Számomra megnyugtatóbb, kiszámíthatóbb egy stabil hátterű intézményhez tartozni, ismerni a lehetőségeket és kereteket” – hasonlítja össze a két munkát Dávid anyagi oldalról.

Nehéz felidéznie egy olyan pillanatot, ami jól igazolja, hogy egy percig sem bánta meg, hogy a mentőzést választotta. De amikor
viszontlátta egy boltban vásárolni azt a nénit, akin pár nappal azelőtt ő hajtott végre újraélesztést,
akkor megborzongott és úgy érezte, hogy a helyén van.