Megszokott divattrendek, amiknek meglepő háttértörténete van
Feltűnt már, hogy a női és a férfi ingeken ellentétes oldalon vannak a gombok? Tudod, miért nem hordanak már magassarkú cipőt a férfiak?
Ezeknek is van magyarázata, mint minden más divattrendnek, amelyek a modern világunkban már evidensnek számítanak.
Miért borotválják le a lábukat a nők?
Ugye mondanunk sem kell, hogy ez nem mindig volt bevett szokás. Sőt, I. Erzsébet királynő uralkodása alatt egyáltalán nem is kellett semmilyen szőrzettől megszabadulniuk a nőknek, csupán a szemöldöküket és a homlokukon lévő hajat távolították el, hogy hosszabbnak tűnjön az arcuk.
A lábszőr borotválása csak a második világháború után vált divattá, amikor az Egyesült Államokban a nejlont a harisnyák helyett ejtőernyők készítésére használták fel. Ez azt jelentette, hogy a nőknek meztelen lábbal kellett a nyilvánosság előtt mutatkozniuk, ráadásul a háború után már rövidebb szoknyákat is hordtak, így célszerű volt leborotválni a lábakat.
Miért a lányok színe a rózsaszín, a fiúké a kék?

A babák születésük után általában nemükhöz passzoló színű ruhákat, játékokat, bútorokat kapnak, szokás szerint a lányok rózsaszínűt, a fiúk kéket. Évszázadokkal ezelőtt azonban a 6 éves kor alatti gyerekek laza, fehér ruhákban jártak, mert a fehér pamutot könnyen lehetett fehéríteni.
Az 1900-as években kezdték el külön színnel jelölni a nemeket, ám akkor még a rózsaszín tartozott a fiúkhoz, a kék a lányokhoz. Ennek oka egy 1918-as cikk szerint az volt, hogy, „a rózsaszín erőteljesebb szín, ami jobban passzol a fiúkhoz, míg a kék lágyabb és jobban áll a lányoknak.
Mindez 1985 környékén változott meg, amikor már a terhesség idején meg lehetett állapítani a születendő gyerek nemét. A szülők ezután ennek megfelelően kezdtek el babaruhákat vásárolni, ami arra késztette a kereskedőket, hogy külön ruházatot gyártsanak fiúknak és lányoknak.
Miért vannak ellentétes oldalon a gombok a férfi és női ingeken?

A férfiak általában jobb oldalon találják a gombokat, míg a nők a bal oldalon. Ez is egy érdekes történelmi okra vezethető vissza, egészen a 13. századig. Akkoriban találták fel a gombokat, amelyek újdonságként nagyon drágák voltak.
A gazdag nőket szobalányaik öltöztették és mivel a legtöbb ember jobbkezes volt, könnyebb volt begombolni úgy a ruhát, ha velük szemben álltak. A férfiingek esetében az volt a fő szempont, hogy minél könnyebben a fegyverhez lehessen nyúlni, amit a számukra domináns, vagyis jobb oldalukra helyeztek el.
Miért nem hordanak már a férfiak magassarkú cipőt?

A magassarkú ma már a nők szépségét hivatott kiemelni, korábban azonban elengedhetetlen része volt a férfiak öltözködésének is. Évszázadokon át hordták lovaglás közben, ugyanis amikor a katona felállt a kengyelben, a magas sarok segített szilárdan tartani a lábát, így hatékonyabban tudott lőni az íjával. A 15. század környékén az európai arisztokraták a gazdagság jelképeként használták ezt a lábbelit.
A felvilágosodás korában azonban már nem volt túl praktikus, ezért lassan elkezdtek lemondani róla. A nők pedig hiába hordták, ekkor még nem igazán vették őket emberszámba – ez lehet az oka annak, hogy ma már a magassarkú a nők kívánatosságát szimbolizálja.
Miért lakkozzák a nők a körmeiket?

Gondoltad volna, hogy a világ legidősebb manikűrkészlete, amit Krisztus előtt 3200-ból származó szilárd aranyból készítettek, több mint 5000 éves? Az ősi babilóniak ugyanis szerették ápolni a körmüket. A Ming-dinasztia elit tagjai is a festett körmök rajongói voltak: tojásfehérje, zselatin és gumi keverékét használták a bíbor és fekete színekhez. I. Erzsébet királynőt kora divatikonjaként csodálták ápolt kezei és körmei miatt. A trendek változtak, az 1920-as és 30-as években a francia manikűr vált divattá, 1960-tól azonban már a természetességet kedvelték és ritkán lakkozták körmeiket.
Miért vannak oda a nők a hosszú hajért?

A frizuradivat is folyamatosan változik, egy valami azonban úgy tűnik állandó: a nők vágynak a hosszú hajra. Pál korinthusiakhoz írt levelében úgy fogalmazott, „ha egy nőnek hosszú haja van, dicsőség számára”. Kurt Stenn, egy korábbi egyetemi professzor szerint a haj beszédes, mert megmutatja az illető szexualitását, vallását, hitét és erejét, a hosszú haj pedig egészséget és jólétet sugároz.
Miért lóg egyeseken a nadrág?

Az Egyesült Államok egyes részein már jogszabályok tiltják a nadrágok szokásosnál lazább, derékvonal alatti viseletét, a szabályszegők pedig 500 dollár pénzbírsággal vagy akár hat hónap börtönbüntetéssel is számolhatnak. Ezt a rendeletet valószínűleg azért vezették be, mert a hanyagul hordott nadrágok az önbecsülés hiányát és a bandakultúrák iránti szimpátiát jelzik, az erkölcsi hanyatlás szimbóluma. Arra nincs pontos magyarázat, hogy honnan jöttek a lógó nadrágok.
Az egyik felfogás szerint a fogvatartottak nem hordhattak övet, ezért az egyenruhájuk lecsúszott róluk, ezt a stílust pedig hazavitték magukkal a szabadulás után. Egy másik elmélet viszont arra utal, hogy az alacsonyan lógó nadrágok annak a jele volt, hogy az elítéltek szexuálisan elérhetőek a többiek számára.
Miért a bal kezünkön hordjuk az eljegyzési gyűrűt?

Ez a szokás egészen a rómaiak koráig vezethető vissza. Ők azt hitték, hogy egy ér a szívből közvetlenül a gyűrűsujjunkhoz vezet – vena amorisnak, azaz „a szerelem vénájának” nevezték. Ennélfogva természetesen úgy gondolták, hogy nem is kerülhet máshová az eljegyzési gyűrű. A modern tudomány azóta bizonyította, hogy minden ujjunkban van egy ér, ami a szívünkhöz kapcsolódik.
Miért hordanak a férfiak nyakkendőt?

A nyakkendő a harmincéves háború idején született meg az 1600-as években, amikor XIII. Lajos király horvát zsoldosokat alkalmazott, akik rongyot viseltek a nyakuk körül. Róluk nevezte el a nyakkendőt (franciául cravate), és kötelezővé tette a hivatalos összejöveteleken. Azóta Horvátország minden év október 18-án megünnepli a nemzeti Nyakkendő Napot.
Miért borotválják a nők a hónaljukat?

A férfiaknak és a nőknek évtizedeken át szőrös hónaljjal éltek, amíg 1915-ben megjelent egy Harper’s Bazaar reklám. Ebben egy fiatal nő szerepelt ujjatlan ruhában, karját a feje fölé tartotta, így látszódott, hogy hónalja sima, szőrtelen volt. Néhány év múlva már kínossá vált, ha valaki nem borotválta le, sőt undorítónak tartották a hónaljszőrt.
Egy nemrégiben megjelent felmérés szerint azonban minden negyedik 21. századi nő nem szőrtelenít ezeken a területeken.