Jégtáncos olimpikonból a különleges borok szakértője lett
Ha valaki élsportolóként vág neki a nagy betűs életnek, akkor előbb-utóbb eljön az életében a pillanat, amikor váltania kell, mert a versenyzés már nem lehet a fő foglalkozása. Így volt ez Tóth Attila esetében is, aki jégtáncosként ért el emlékezetes sikereket Engi Klárival párban: voltak többszörös magyar bajnokok, Európa-bajnokságon és világbajnokságon 4. helyezettek, szerepeltek három olimpián.
„1992-ben Albertville-ben versenyeztünk utoljára az olimpián, és mi sikertelennek tartottuk a szereplésünket, jobb helyre vártuk magunkat” – meséli a sportolói pályafutásának befejezéséről Attila. – „Az amatőr sportpályafutást egy rövid profi karrier követte, mintegy egy évig különböző profi versenyeken, jégrevükben léptünk fel.”
NÉZZÉTEK MEG AZ ATTILÁVAL KÉSZÜLT KISFILMET!

Ebben a sorozatunkban olyan embereket mutatunk be, akik mertek valami újba kezdeni, karriert váltani, befektetni a jövőjükbe. Korábban már készült beszélgetés Andrással, aki riporterből lett pék és egy rétesező tulajdonosa, Dáviddal és Petrával, akik a marketinges és a konduktori szakmát hagyták ott azért, hogy saját fitnesztermet nyithassanak, és Gabival, aki egy sikeres ügynökséget vezetett, de ma már inkább a kovászos kenyér készítésének fortélyait osztja meg másokkal.
Sportversenyek után versenyszféra
Attila vendéglátóipari főiskolát végzett, ezért úgy gondolta, hogy a szállodaiparban próbálná ki magát. Hamar kiderült számára, hogy még egy sikeres sportpályafutás után is újra kell építenie magát a civil pályán. Hirtelen céltalannak érezte magát sport nélkül, de egyben rendkívül szabadnak is. Szerencséje volt, jó időben, jó helyen találkozott a megfelelő emberrel: „Egy parkolóban futottam össze egy régi ismerőssel, dr. Simon Jánossal, aki váratlanul azt kérdezte: Nem akarnál a cégemnél dolgozni? Én meg azt gondoltam: miért ne? Akkor hétfőn gyere be, megbeszélük a részleteket! Így kerültem a sportszereket forgalmazó vállalathoz, ahol egyébként is szívesen fogadták a sportolói múlttal rendelkezőket.”
Ennek a cégnek az utódja lett később egy népszerű sportszermárka magyarországi képviselete, ahol Attila előbb Magyarországon, majd nemzetközi szinten futott be szép karriert. Értékesítéssel, majd stratégiai vevőmenedzsmenttel foglalkozott, dolgozott Hollandiában és Franciaországban is. „Egy multicégnél megtanulja az ember, hogyan kell struktúrákban, kategóriákban gondolkodni, ahol leginkább csak a számok számítanak.”

Borban az igazság
Még alkalmazottként dolgozott Attila, mikor már kacsintgatott más irányba, ez pedig a bor világa lett. Ezért amikor a sportszergyártó cégnél befejezte a munkát, adta magát a lehetőség, hogy valami borral kapcsolatos elfoglaltságot találjon magának. „Már középiskolás koromban volt olyan gondolatom, hogy érdekel a borászat, még terveztem is ilyen irányút tanulmányokat, de aztán nem sikerült a felvételim, és egy időre jegeltem ezt a témát. De a borok mindig is érdekeltek, ezért nyitott voltam egy borkereskedelemre épülő munka iránt” – magyarázza Attila, miért pont a borok felé fordult a sportszerek után.
Először egy erdélyi borászat kizárólagos magyarországi képviseletét látták el hajdani üzlettársával, mára ez a tevékenység kibővült más magyarországi borászatok termékeinek forgalmazásával. Mostanra éttermeket, vendéglátóegységeket látnak el borokkal.
„Kezdetben csak ketten voltunk az üzlettársammal, Gali Ferenccel épp ezért mindenféle feladaton ketten osztoztunk: raktárban pakolni, teherautóról árut levenni, adminisztrálni, bort kóstoltatni. Ma már annyiban más a helyzet, hogy két kollégám segít az értékesítésben és kiszállításban, rám pedig főleg a szakmai kapcsolatok menedzselése és az adminisztráció hárul” – festi le Attila a dolgos hétköznapokat.

„A saját jövőnkbe fektetni igazán megéri, hiszen az erre fordított idő és energia kézzel foghatóan megtérül. Sokan a képzéseket, tanfolyamokat követően találják meg álmaik állását, vagy valósítják meg régóta tervezett vállalkozásukat. A karrierváltással kapcsolatos anyagi háttér megteremtése azonban akár hónapokat, sőt éveket is igénybe vehet. Ebben a helyzetben nyújthat segítséget egy személyi kölcsön*, amelyet ma már néhány órán belül, akár az otthonunkból egyszerűen online is igényelhetünk. A felmerülő kérdések megválaszolásában pedig az ügyintézőink készségesen segítenek” – javasolja Dr. Rajmonné Veres Ibolya, az OTP Bank Fogyasztási Hitelek Főosztályának igazgatója.
A THM mértéke online kedvezmény nélkül: 9,3% - 21,1%
A személyi kölcsön akció 2018. december 17-től visszavonásig, de legkésőbb 2019. január 6-ig érvényes.
További részletek: www.otpbank.hu/szemelyikolcson
Fontos a stabil háttér
„A legnagyobb különbség a korábbi életemhez képest a nagyobb fokú szabadság. Egy multicégnél egyfajta biztonságot adott az alkalmazotti lét, de meg kellett felelni egy sor kötöttségnek. A saját vállalkozásomban én osztom be az időmet, ha valamit nem végzek el, az én felelősségem, de ehhez hozzátartozik az is, hogy ha esetleg nem megy olyan jól az üzlet épp, akkor a fizetésem sem lesz annyi, mint amit megszoktam. Szerencsére sikerült dinamikusan növekednünk, eleinte csak pár ezer palack bort értékesítettünk, az idei évben már közel 100.000 palacknál tartunk.”

A vállalkozás elindításához Attila a saját forrásait használta fel, s mindjárt szembesülnie kellett azzal, hogy milyen költségekkel jár egy cég: legyen szó raktár- vagy irodabérlésről, árukészlet beszerzéséről. „Minden induló vállalkozás számára megnyugtató az a kiinduló pont, ha stabil az anyagi háttér, ha van miből és hogyan megalapozni a későbbi növekedést. Nálunk mostanra kialakult az a helyzet, hogy tudjuk finanszírozni a növekedés további lépéseit” – összegez Attila.
Bár nem régóta dédelgetett terv volt, az élet alakította így, hogy Attila a multikarrier után vállalkozóként folytatta inkább, de azt mondja, hogy egyáltalán nem bánta meg ezt a döntést, sőt, ma ugyanígy cselekedne.
Szeretném ezt továbbfejleszteni, hogy ha eljön az az idő, hogy nekem hátrébb kell lépnem, a vállalkozás akkor is életképes maradjon.”