Lediplomáztál, de fogalmad sincs, mihez kezdj az életeddel? A Zyntern segít megtalálni álmaid munkáját
„Nincsenek elvesztegetett napok, hónapok, de még évek sem, ha azok tapasztalatszerzéssel telnek” – ez a filozófiája Megyeri Mirtillnek, aki diplomáciai pályára készült, de pár év próbálkozás után rájött, hogy valami másra vágyik.
Két társával együtt saját vállalkozást alapított, ami a munkájává tette korábban csak szabadidejében űzött tevékenységét: ma már minden energiáját arra fordítja, hogy a friss diplomások és a számukra munkát kínáló cégek egymásra találjanak. Cégalapításról további információ a Logosz Studio weboldalán.
A Zyntern.com oldalt havi szinten 30-40 ezer fiatal böngészi, és már több mint 1200 cégnél sikerült legalább egyvalakit elhelyezniük.
– Mennyivel nehezebb most egy 17-18 éves fiatalnak a pályaválasztás, mint egy vagy két generációval korábban?
– Szerintem sokkal nehezebb. Ha például hozzám fordul egy fiatal, még pályaorientációs tanácsadóként sem tudom biztosan elmondani neki, milyen munkák lesznek 15-20, vagy akár csak 10 év múlva. Irányokat persze lehet adni, és azt is látjuk, mik az értékesebb készségek és mik kevésbé azok, de már rég nem ott tartunk, hogy tanulsz valamit az egyetemen, és életed végéig abban a szakmában dolgozol. Ez az egész egy folyamat eredménye: ahogy a technológiai fejlődés is exponenciális növekedésnek indult, a pályaválasztás is egyre gyorsabb ütemben válik bonyolultabbá.
– Az egyetemi szakoknak mekkora része lehet alkalmas arra, hogy tényleg hasznosítsd később az ott megszerzett tudást?
– Egy TED Talkban hallottam, hogy a mai fiatal generációnak alig 5 százaléka fog olyan munkát végezni hosszú távon, amit az egyetemen tanult és a diplomájában szerepel az elnevezése. Én azért ennél optimistább vagyok, szerintem a legtöbb szak ma is képes legalább részben hasznos tudást adni, és segít eligazodni – ha másban nem is, abban mindenképp, mit NEM szeretnél csinálni. Az viszont biztos, hogy fel kell zárkóznia az oktatásnak a 21. századi technológiai fejlődéshez. Tetszik vagy sem, szinte naponta jönnek létre új munkakörök, és az ezekhez szükséges ismereteket teljes körűen már nem lehet elsajátítani a mai felsőoktatás keretei között.
– Te is tartottál egy TED Talkot nemrég, amiben többek között elmesélted, hogy megpróbáltad ezt az utat (vagyis a tanult szakmádban elhelyezkedni), pár év után mégis a váltás mellett döntöttél. Minek köszönhetően jutottál el eddig?
– Igazából mindig is tisztában voltam vele, mi érdekel igazán, de a diplomáciai karrier adta magát a tanulmányaim és a humán beállítottságom miatt. Ettől függetlenül már ezzel párhuzamosan is sokat gondolkoztam rajta, hogyan lehetne a hozzám hasonló fiatalok elhelyezkedését segíteni. Egy ponton aztán mérlegelnem kellett, hogy ez a két irány megmarad-e a munka és az ettől független érdeklődési kör szintjén, vagy egy idő után összeolvadnak, tehát a munkám is az lesz, ami egyébként leginkább foglalkoztat.
– Az ideális egyértelműen az utóbbi volna mindenki esetében, nem?
– Persze, de ehhez egyrészt önismeret, másrészt nagyon széles látókör kell, hogy fel tudjuk mérni, milyen lehetőségek állnak előttünk. Ebben lenne hatalmas szerepe az oktatásnak és a kapcsolódó pályaorientációs programoknak: irányokat kell mutatni, hogy ezek ismeretében bárki eldönthesse, meg tud-e élni abból, ami igazán érdekli.
Szoros együttműködésre van szükség a piaci szereplőkkel, főleg az ott jelenlévő innovatív vállalkozásokkal. Fontos, hogy már az egyetem alatt lássák ezeket az irányokat, és olyan emberektől is tanuljunk, akik az előbb említett, éppen kialakulóban lévő szakmákban dolgoznak. Számos oktatási intézmény élen jár ebben, de mindig van lehetőség arra, hogy friss, új tudást vigyünk be az egyetemeken belülre.
Meg kell érteni, hogy tényleg teljesen más most a világ, mint 1-2 generációval ezelőtt volt. Nehezebb eligazodni a rengeteg lehetőség és döntési opció között, ami sokaknak nyomasztó lehet.
Én abban hiszek – ahogy a TED Talkomban is fogalmaztam –, hogy legyünk elég bátrak a saját utunkat járni, próbáljuk ki magunkat minél több területen, amíg ki nem derül számunkra, mi az, ami igazán hozzánk való és hogyan tudunk abból megélni. Nincsenek elvesztegetett napok, hónapok, de még évek sem, ha azok tapasztalatszerzéssel telnek. Ne egy sarokban ülve keseregjünk azon, hogy majd csak kitaláljuk, mihez kezdünk az életünkkel, hanem proaktívan kövessük folyamatosan a lehetőségeket!

– Ebből nőtte ki magát a Zyntern?
– Én is úgy találtam meg az ideális irányt, hogy dolgoztam egy bizonyos területen, közben viszont a szabadidőmben teljesen más dolgokkal is foglalkoztam. Először csak szenvedélyből segítettem a fiatalok és cégek közötti kapcsolatteremtést, majd számos projekt, és itthoni, valamint külföldi tapasztalatszerzést követően egy idő után már tanácsadóként dolgoztam együtt cégekkel és pályakezdőkkel, segítve az egymásra találásukat.
A Zyntern a fentiek digitális megvalósulása. Létrehoztunk egy olyan online felületet, ahol a cégek és a fiatal álláskeresők valós időben találhatnak egymásra. A misszió gyakorlati része pedig az, hogy rengeteg előadást, orientációs programot, tanácsadást szervezünk, amelyekre főleg egyetemi állásbörzék keretében, illetve a karrierirodákkal és diákszervezetekkel együttműködve kerül sor.
– Tegyük fel, hogy friss diplomás vagyok, konkrét tervek nélkül, és szeretném kipróbálni az oldalt. Mi a menete ennek?