Föld nélkül termesztik a paradicsom és a paprika több mint 90%-át Magyarországon
Growberry fields forever – ugrott be a zeneközpontú agyamba a start-up neve a Beatles egyik legszebb dala nyomán, aztán rájöttem, hogy nem stimmelnek a mezők, hiszen az ő növényeik nem mezőn érnek. Azért rögtön kiderül, hogy nem járok messze a valóságtól, amikor az alapító Hudecz Attila a név eredetét fedi fel.
- Másfél-két évvel ezelőtt volt egy elképzelésünk, hogy elsősorban otthoni felhasználóknak szóló gépet építsünk, amellyel egész évben lehetne epret, azaz kertészeti nyelven szamócát termeszteni. Így lett egy angol szójátékkal a „strawberry-ből” „growberry” (to grow = növeszteni, termelni).
- Mi volt a start-up kiinduló ötlete?
- Legelőször egy termesztő konténerben gondolkodtunk. 2016 végén volt egy Fiatal Gazda pályázat, 40 ezer eurós támogatással, amelynek az volt a célja, hogy minél több fiatalt tereljen a növénytermesztés felé. Azt gondoltuk, hogy ez a beltéri, kontrollált növénytermesztés sok fiatalt izgat és ezt az igényt akartuk kihasználni. Azt tapasztaltuk ugyanis, hogy a külföldi konténerek nagyon drágák, a hazai építéshez pedig a jó minőségű alkatrészek ára szintén elérhetetlen. Ekkor tértünk át a technológiai fejlesztésre. A pályázat sajnos közben lefutott, de a konténerünk építése közben számos új technológiai lehetőségre találtunk rá. Ezeket összegyűjtöttük, és megkerestük a start-upokat támogató Hiventures-t egy részletes üzleti tervvel. A tőlük kapott 9 millió forinttal indultunk el. Aztán a különböző fogyasztói visszajelzések nyomán jutottunk el tavaly a kisebb méretű kamrák megvalósításához. Ekkor mentünk ki Párizsba a Viva Technology fesztiválra, ahol sok látogató és üzleti felhasználó is érdeklődött.

Rájöttünk, hogy a vállalkozói szférát célzó megoldások sokkal jobban kivitelezhetők, jobban szeretik ezeket a kockázati befektetők is, ezáltal ebből az irányból van esélyünk egy nagyobb tőkebefektetésre, mert a fejlesztés még korántsem fejeződött be. Másfelől egyre több üzleti felhasználótól láttuk, hogy ezzel a technológiával számos problémát meg lehet oldani.
Így 2019 nyarától egyértelműen ezt a vevőkört céloztuk meg. Jelenleg termesztő kamrákban kontrollált körülmények között számos növénytermesztési kísérleteket folytatunk, amelyek különböző mezőgazdasági problémákra adnak választ. Például megtudhatjuk, melyik az a palánta, amelyik bizonyos klímáknak a legjobban megfelel, vagy hogy milyen tápoldatot használjunk, hogy a legjobbak legyenek a hozamok. Hosszú távú víziónk, hogy nagyobb, ipari mértékben is tudjunk növényeket termeszteni, köztük az üvegházak továbbfejlesztett verziójával, felhasználva a mesterséges intelligenciát és a robottechnológiát a növénydiagnosztikától az emberi beavatkozás nélküli szüretelésig.

- Termőföld nélküli növénytermesztés: mit jelent ez a gyakorlatban?
- A növénynek a termőföldből nyerik a tápanyagok egy részét, másrészt pedig nagyon jó rögzítőként szolgál számukra. A növénynek nem magára a földre van szüksége, hanem a benne lévő tápanyagokra. A föld nélküli növénytermesztésben a tápanyagokat vízben oldott formában juttatjuk el a növény gyökérzetéhez, és másfajta rögzítést alkalmazunk. Ez lehet kőzetgyapot, vagy valamilyen felfüggesztési megoldás.
Bizonyára egyik fent felsorolt start up sem lenne sikeres, ha nem konyított volna legalább egy picit a mezőgazdasági ismeretekhez. A DUE Médiahálózat megalkotta a Nagy Diák Agrártesztet, ahol te is próbára teheted tudásod!
A teszt azzal a céllal jött létre, hogy kitöltői megismerhessék a mezőgazdaságban alkalmazott legmodernebb technológiákat és eredményeket. Azt a valóságot, amellyel az agrárium is felzárkózott a high-tech vonalába, minőségibb termelést, életkörülményeket és környezeti fenntarthatóságot biztosítva. Ha készen állsz, ide kattintva mérettetheted meg tudásodat egészen június 15-ig!
A három fordulóból álló teszt első szakasza online zajlik, a legjobb eredményt elérő diákok pedig tovább jutnak a következő két fordulóba. A tesztet bárki kitöltheti, de a nyereményjátékban csak a 12-20 év közöttiek vesznek részt.
A legügyesebb nyereménye egy profi drón és egy drónkezelő tanfolyam, de a második és harmadik helyezetteket is jutalmazzák egy 50 000 Ft-os, illetve egy 25 000 Ft műszaki vásárlási utalvánnyal.
Az első, online forduló legjobb 1000 játékosa kap meghívást a 2020. szeptember 22-én – a 27. Országos Ifjúsági Sajtófesztivál keretén belül – megrendezendő középdöntőbe, ahonnan a döntőbe jutó legsikeresebb 12 agrártudós között dől el a verseny.
- Hogyan kapcsolódik ehhez a modern technológia, a mesterséges intelligencia?
- A hidroponikus vagy föld nélküli növénytermesztés gyakorlatilag lehetővé teszi, hogy fontos kockázati tényezőket is kontrolláljunk. Nem mindig lehet pontosan kiszűrni, hogy milyen tápanyagok és kártevők vannak a földben, ezek kihagyásával kiszámíthatóbb lesz a növénytermesztés. Ezért, ha van egy termesztési eljárás, amit sokszor megismételünk, nagyjából ugyanazt a végeredményt kapjuk.
Itt jön be a mesterséges intelligencia szerepe. Lefuttatunk egy kísérletet egyféle beállítással, majd egy másikkal, aztán egy algoritmussal meg tudjuk nézni, hogy bizonyos körülmények változtatása milyen hatással lesz a növényre. Ehhez elég egy-egy fotót készíteni, és a képfelismerő algoritmus képes felmérni ezt a változást.
A mesterséges intelligencia szerepköre azonban ennél sokrétűbb, különösen, ha párosítjuk más technológiákkal, például különböző hullámhosszú kamerák felvételeivel, amelyek még pontosabb képet adnak arról, hogy mi történik a növények belsejében.
Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!