Csomagolásmentes bolt: „A gyerekeinknek szeretnénk élhetőbb bolygót teremteni”
A csomagolásmentes bolt lényege egyrészt az, hogy nincsenek (egyesével) nejlonzacskóba vagy celofánba csomagolt termékek, nem kapsz műanyag szatyrot ahhoz, hogy hazavidd.
Neked kell elvinned a saját tároló eszközeidet
– vászontasakjaidat, fa- és fémdobozaidat, üvegeidet –, és miután a kívánt mennyiséget beleraktad, abban viszed haza a zsákmányt. Így csak annyit veszel a rizsből, fűszerekből, vajból és más élelmiszerekből, amennyire tényleg szükséged van.
Nem termelődik felesleg, nem dobsz ki romlott ételt (hiszen a kívánt mennyiség elfogy), vagyis nem pazarolsz.
Nos, ilyen üzletet nyitott Budapesten a Vízivárosban Magyar-Hikisch Ágnes és Nemes Réka. Céljuk a zero waste életformához való közelítés, a műanyag hulladék drasztikus csökkentése, az élhetőbb és fenntarthatóbb élet – és persze helyi közösség létrehozása. A ne pazarolj! ugyanis nem csak bolt, hanem baba-mama barát kávézó és kis közösségi tér is egyben.

„A gyerekeink is inspirálnak bennünket, nekik szeretnénk élhetőbb bolygót teremteni” – mondja Magyar-Hikisch Ágnes.
„Az öcsém hívta fel a figyelmemet egy külföldi lányra, aki használati cikkekkel foglalkozó zero waste boltot nyitott. Amikor elkezdtük ezt az életformát, elhagyni a sok hulladékkal járó termékek vásárlását, leváltani az egyszer használatos dolgokat, akkor szembesültem azzal, hogy mennyi helyre kell szaladgálni.
Úgy döntöttem, ha már belevágok valamibe, akkor olyan üzletet nyissak, ahol lehetőleg mindent egy helyen lehet vásárolni.
Kisgyerekkel egyedül nem szerettem volna csinálni, de Rékát gyermekkorom óta ismerem, neki dobtam fel az ötletet, és miután igent mondott, együtt kezdtük el, együtt néztünk üzlethelyiséget, együtt kerestük fel a beszállítókat.”



Nem nejlonzacskókban és műanyag csomagolásban kapják, és az üzletnek nem kell emiatt plusz hulladékkal bajlódnia.
Rendszerint a beszállító tárolójában hozzák a termékeket, például az olajokat, a tejtermékeket, vagy a túró rudit, onnan átkerül a bolt üvegeibe vagy tárolóedényeibe. A beszállító visszaviszi a szállításhoz használt tárolót.
Egyes termékek papírban érkeznek.
Ha mégis van csomagolás, akkor amit lehet, a ne pazarolj! bolt szelektíven gyűjt, amit pedig nem lehet így megoldani, annál a csomagolást visszaküldik.






A beszállítók kiválasztásánál az egyik legfontosabb szempont az volt, hogy a termék magyar legyen és bio vagy vegyszermentes helyről érkezzen. Ám az első hetekben kiderült a vásárlók igényei alapján, hogy ezt nem tudják száz százalékosan teljesíteni, máshol előállított termékeket is tartaniuk kell. Datolyát például sokan használnak sütéshez-főzéshez. Így csomagolásmentes alternatívát kerestek hozzá.
Az is lényeges szempont volt, hogy az áru nagy része, amennyire lehet, közelről érkezzen, és ne nagyvállalat terméke legyen, hanem családi manufaktúráé, kisvállalkozásé. A tejtermék az Etyektejtől származik – róluk azt kell tudni, hogy a teheneik nem kapnak antibiotikumot, és a gazdaság saját takarmányával etetik őket.
Olyan beszállítókat kerestek, akik a csomagolás terén rugalmasak, és nem ragaszkodnak ahhoz, hogy minden tételt nejlonzacskóban adjanak.
A leggyakoribb termékek, amiket egy ilyen típusú üzletben találhatunk a teljesség igénye nélkül: olyan alapélelmiszerek, mint a rizs, gabonafélék, lisztek, magvak, fűszerek, zöldségek, gyümölcsök, pékáruk, tejtermékek, olajok; környezetbarát tisztítószerek, természetes anyagokból készült kozmetikumok, illetve olyan hasznos és tartós háztartási eszközök, amelyekkel kiválthatjuk az egyszer használatos, eldobható társaikat. Például textilzsebkendő a papírzsepi helyett vagy újratölthető fém kulacs az ásványvizes PET palackok mellőzésére.
A bejáratnál található mérlegre teszed a hozott edényt, üveget vagy tasakot, lemérik az önsúlyát.
A gép vonalkóddal látja el – de fel is írhatod a súlyt, hogy a vonalkóddal sem termelj hulladékot.
Ezután a tárolóedényedbe/vászontasakodba/üvegedbe méred ki magadnak a lisztet, a fűszereket, a tésztát, a magvakat, aszalványokat stb.
Végül a pénztárnál lemérik az összes áru végső súlyát, és fizetsz.

Láthattok kenyeret, péksüteményt is a polcokon. Ezek nem itt készülnek, a Kis Pékinasból érkeznek.
„Lényeges szempont volt, hogy kis, kézműves manufaktúra készítse ezeket, akik vajjal dolgoznak. Mi ugyanis semmilyen, pálmaolajat tartalmazó terméket nem árusítunk”
– mondja Magyar-Hikisch Ágnes. „A kozmetikumok sem tartalmaznak pálmaolajat.”
Nemes Rékával kifejezetten azért választottak galériás helyiséget, hogy az üzletük ne csak egy bolt legyen, hanem közösségi tér is. Az emeleten baba-mama barát kávézót alakítottak ki játszósarokkal (sok kismama kisgyermekes szülő jár hozzájuk), ahol nyugodtan leülhet bárki enni-inni.
Nemrég szappantartó-készítő workshopot tartottak a galérián, a nyári szünet után szeretnék folytatni a programokat és beszélgetéseket tartani a környezettudatosságról.
„A szemléletformálás is fontos, az, hogy a vásárlóink tudják, miért vágtunk bele és miért csináljuk ezt a boltot.”