5 hétköznapi spórolási tipp
Éppen a legrosszabbkor értékelik le a régen áhított bőrtáskát? Megint elromlott a mosógép és persze a gyerkőcöknek is új cipőt kellene venni? Ugye, ismerős? Ha a családi kasszában mindig van megtakarítás, akkor nem érhet váratlan kiadás és kedved szerint lecsaphatsz a legjobb akciókra. Lássuk, hogyan tehetnél félre még többet minden hónapban, spórolási tippek segítségével. Ha ezen kívül szeretnél még Otthoni tippekről olvasni, látogass el a Provident blogjára!
1. Hogyan kezdj hozzá?
Már egészen kis összegekkel – 500-1000 forinttal – is elkezdheted gazdagítani a malacperselyed, hidd el: a sok kicsi valóban sokra megy. Haladj apró lépésekkel, nehogy a kezdeti nehézségek a kedvedet szegjék. Először készíts heti tervet és ha sikerül teljesíteni, akkor terjeszd ki egész hónapra. Ha nem, akkor gondold át, min kell még változtatnod.
A kiadástervezést már nagyanyáink idejében is bevett módszerként használták annak érdekében, hogy a szűkös keretek ellenére is mindig legyen egy kis vésztartalék. Már egy kockás füzet is megteszi, a lényeg, hogy aprólékosan vezesd benne:
Milyen havi bevételeid vannak? Mik a fix kiadásaid? Mennyit szeretnél félretenni, mennyit költenél szórakozásra, van-e az adott hónapban születésnap vagy valami extra kiadás? Készíts olyan előzetes tervezetet, amit be is tudsz tartani. Legyél kreatív és vesd be azokat a praktikákat, melyek a spórolás és a környezetvédelem szempontjából is előnyösek.

2. Egyszerű és hatékony módszerek
Minden háztartásban a rezsi és az étkezés együttese jelenti a kiadások nagyobb hányadát, ezért a vásárlás átgondolt megtervezésével foghatod vissza leginkább a felesleges költekezést. Az első és legfontosabb szabály, hogy mindig jóllakottan, listával a kezedben indulj bevásárolni, mert így kevesebb eséllyel engedsz majd a finomságoktól roskadozó polcok csábításának. Hasonlítsd össze a különböző márkák termékeit, hiszen nem mindig a drágább a jobb.
Ha otthon főzöl, akkor érdemes már a hétvégén megtervezni a heti menüt, így elkerülheted, hogy a friss zöldségek és pékáruk a kukában kössenek ki. Ha több napra készítesz ételt, akkor egy részét le is fagyaszthatod későbbre.
A kert ugyan gondozást igényel, cserébe viszont remek lehetőséget biztosít arra, hogy az őszi-téli időszakra bespájzolj saját készítésű lekvárokból, befőttekből és savanyúságokból, így ezeket nyugodtan kis is húzhatod majd a listádról.

3. Rejtett “bevételek” a lakásban
Nem is gondolnád, mennyi megtakarítást szedhetsz össze, ha figyelsz olyan apróságokra is, hogy energiatakarékos LED-es fényforrásokat használj és csak ott kapcsold fel a villanyt, ahol éppen tartózkodsz.
A fagyasztót is érdemes megszabadítanod rendszeresen a jegesedéstől, amit nemcsak a gép, de a villanyszámlád is meghálál majd. A takarításhoz használt drága tisztítószerek helyett olcsó alapanyagokból – ecetből, szódabikarbónából és mosódióból – te magad is elkészítheted a környezetbarát szereket.
Hatékony mosással vizet és áramot is spórolhatsz: várj össze akkora adagot, ami már megtölti a mosógépet és csak akkor indítsd el a programot.
Téli időszakban a fűtés jelentősen megterhelheti a családi kasszát, ám ezen a téren is alkalmazhatsz néhány jól bevált praktikát. Gyors szellőztetéssel elegendő oxigén jut a szobába, mégsem hűl ki, ráadásul párásítással is javíthatod a hőérzeted. Tekerd a termosztátot csupán 1 fokkal lejjebb, és éves szinten akár 5 százalék megtakarítást nyerhetsz.

4. Még egy kis plusz
Ha ruhavásárlásra kerül a sor, vedd számításba a second hand boltokat és a nagy népszerűségnek örvendő gardróbvásárokat, ahol olcsón bukkanhatsz igazi kincsekre, de saját, megunt darabjaidat is értékesítheted.
A séta nemcsak remek testedzés, de megspórolhatod vele a benzint is. Ha teheted, járj biciklivel vagy tömegközlekedéssel munkába, de ha mindenképpen autóba kell ülnöd, akkor olvasd el, milyen módszerekkel takarékoskodhasz vezetés közben.
5. Váltsd valóra a vágyaidat!
Ne feledd: a spórolás nem egyenlő a nélkülözéssel. Nyugodtan írd össze a vágyaidat, hiszen ez is remek ösztönző lehet arra, hogy félrerakj és gyűjts rá. Nagyobb összegek elköltése előtt adj magadnak akár egy hét gondolkodási időt is, hogy valóban arra a termékre van-e szükséged, vagy megteszi egy kevésbé drágább is. A cél, hogy jól érezd magad, miközben a malacperselyed is szépen gyarapszik.
További Otthoni Tippekért látogass el a Provident blogjára!