Újrakezdés tavasszal - 5+1 tipp a sportos mindennapokért
Valljuk be, a sportolást illetően sokan vagyunk úgy, mint a medvék az alvással, azaz a tavasz első napsugaraiig legszívesebben ki se lépünk a menedéket jelentő lakásból, utána viszont újra felkerülhet az edzőcipő és lelkesen vetjük bele magunkat a sportolásba. Ha te is minden tavasszal újult erővel vágsz neki a sportolásnak, akkor ez a cikk neked szól.
1. Mostantól tényleg sportolni fogok!
A nulladik lépés tulajdonképpen maga az elhatározás, miszerint vége a téli lustálkodásnak és ismét időt és energiát szentelsz a rendszeres testmozgásnak. Ebben nagy segítséget jelent, ha nem csak magadnak fogadkozol, hanem elmeséled barátaidnak és családodnak is, hogy mik a terveid. Ez egyrészt segít tudatosítani magadban is a célokat, másrészt „számon kérhetővé” válnak.

2. Csinálj neki helyet
Az elhatározás megvan, de elcsúsztál a munkában, indulás előtt éppen felhívott az egyik barátod telefonon, vagy inkább megnézel még egy sorozatrészt, aztán elindulsz. Vagy nem. Az elhatározás után a legnehezebb az, hogy valóban el is indulj. Lehet, hogy már megvan a kondibérlet vagy vettél egy új futócipőt, hogy motiváljon, de mégis nehezen akaródzik kilépni azon az ajtón, főleg, ha mindig „közbejön” valami. Erre jó módszer lehet, ha a heti edzéseket programként beírod a naptáradba, így már eleve a napjaid tervezésekor fix pontként szerepel, ami szerint tudod alakítani a napod. Van akinek az segít, ha van egy edzőtársa, így már nehezebb lemondani, ha közben valaki más is számít rád. Jó hír, hogy egy új szokás kialakítása általában 21 napig tart, azaz ha kitartó vagy a kezdeti időszakban, addigra jó eséllyel annyira hozzászoksz, hogy már a mindennapjaid részévé válik a mozgás és várni fogod az edzéseket.
3. Fokozatosan!
Lehet, hogy tavaly ősszel, amikor szögre akasztottad a súlyokat, már egész sok kilót meg tudtál mozgatni vagy éppen hosszas kilométereket tettél meg, de ez nem azt jelenti, hogy tavasszal visszatérve egyből ezt a színvonalat kell - és legfőképpen -, tudod hozni. A visszatérés során figyelj a fokozatosságra, hiszen ha hirtelen vágsz bele könnyen sérülés lehet a vége, ami miatt akár az edzést is szüneteltetned kéne. Az újrakezdésnél először csak alacsony intenzitáson mozogj és csak annyit, amennyi jól esik, majd apránként emelheted a tétet.
4. Bemelegítés és nyújtás
Tudjuk, hogy szinte minden mozgással kapcsolatos platformon elhangzik, de mi sem tudjuk eléggé hangsúlyozni, hogy mennyire fontos a bemelegítés annak érdekében, hogy ne sérülj le. Ez különösen lényeges az újrakezdésnél, amikor az izmaid teljesen elszoktak a rendszeres igénybevételtől. Ne sajnáld az időt rá, ahogy az edzés végeztével ne feledkezz meg a megfelelő nyújtásról sem. Hidd el, izmaid meghálálják majd az odafigyelést!

5. Étkezz megfelelően
A mozgáshoz szorosan hozzátartozik a megfelelő étkezés is. Nem csak akkor, ha diétázni szeretnél. Ha odafigyelsz, hogy mindig elég folyadékot és a megfelelő tápanyagokat vidd be, támogathatod a sportcéljaidat is. Arról se feledkezz meg, hogy minél többet mozogsz, annál több energiára van szükséged, így például egy hosszú futás előtt nem szerencsés kihagyni a reggelit, ahogy az izomépítéshez is kelleni fog az elégséges fehérjebevitel.
+ 1 Profi segítség
Ha megjött a kedved a sportolás újrakezdéséhez, egy vérvizsgálat segíthet abban, hogy mielőtt belevágsz, megtudd, minden rendben van-e. A SYNLAB Magyarországnál amatőr és rekreációs sportolóknak is készítenek sportdiagnosztikát, amely során megnézik, van-e dietetikai és sportélettani szempontból releváns eltérés. A vizsgálatba beletartozik például a máj- és vesefunkció vizsgálata, mely szükséges a megfelelő fehérjebevitel beállításához, vagy például a vasháztartás követése, amely rendkívül fontos az igen gyakori sportolói anaemia felismerésében és étrendi kezelésében. Továbbá a vérzsír paraméterek vizsgálata speciális alul- vagy túltáplálásra hívhatják fel a figyelmet.
Ha pedig sportcéljaidhoz keresel profi támogatást, érdemes elgondolkoznod egy sportdietetikai konzultáción is. Az első anamnézis felvételen részletesen átbeszélik az ügyfél testtömegösszetételét, laboreredményeit, sportcéljait, napi és heti rutinját, valamint edzéstervét, annak érdekében, hogy ennek megfelelő étrendet állíthassanak össze.