KULT

"Trump egy disznó" - Roger Waters kiosztott mindenkit az amúgy kolosszális koncertjén

Elképesztő díszletek közt szólaltak meg a Pink Floyd klasszikusai, nagyot játszott Waters és zenekara Budapesten az Arénában. Mutatunk mindent, videókkal, képekkel.


Jobb, ha az elején tisztázzuk: Roger Waters koncertjeire azért megy az ember, hogy Pink Floydot hallgasson, lehetőség szerint minél hangosabban, minél jobb hangzással, és mellé kapjon még olyan egy lehengerlő látványvilágot, amit más koncerteken nem.

Ezt Waters pontosan tudja, és mindegyik turnéján igyekezett is ennek maximálisan eleget tenni, de valamiért most különlegesen jól sikerült. Általában az szokott lenni, hogy egy puritánabb színpadkép mellé, elé, mögé rendkívüli minőségben vetítenek dolgokat, ez aztán vagy dominálja az egész show-t (mint a The Wall-turnén), vagy inkább csak kiegészíti a zenét (In The Flesh-turné). Most azonban valami más történt:

az Us And Them-előadáson sikerült olyan szerves egységben felépíteni a díszletet, és harmonizálni a setlisttel, hogy csak ültél, és pislogtál, hogy úristen, de rendben van ez így együtt.

Breathe

One Of These Days

Another Brick In The Wall

Volt más újdonság is, az új lemeze, az Is This the Life We Really Want? dalait is eljátszották a klasszikusok között, és egyik-másik szám teljesen jól illeszkedett a repertoárba, például a Smell The Roses-t felületes szemlélő akár egy Pink Floyd-számnak is gondolhatta volna valahonnan A fal környékéről.

A setlistnél a Dark Side Of The Moon dalai voltak többségben, a The Wall klasszikusai is előkerültek persze, de a koncert csúcspontja mégsem ez volt. A húszperces szünet után rögtön az Animals (mindig mondom, hogy ez a legjobb lemezük, de kevesen osztják a véleményem...) mintegy 30 perces blokkja következett, aminél egyfelől a nézők feje fölé építették a lemezborító díszletét eléggé menő vetítésekkel, másrészt a zenekar is megmutathatta, mit tud, és senki nem is bánta, ha eltértünk a lemezminőségtől, és valódi koncerthangulat kerekedett. Nem is ragozom, így nézett ki:

Dogs/Pigs

Itt mindenki megmutathatta, mit tud, főleg Dave Kilminster gitáros, aki régi nagy kedvencem, és hát csak végig kell hallgatni a kutyavonítást vagy disznóvisítást utánzó gitárrészeket meg persze a szólókat a többi remek zenésszel, nagyon elkapták a fonalat. Na meg jött a repülő disznó is, ahogy kell, feldíszítve.

Mervai Márk fotói

És innen vezették át a koncertet a Money taktusaihoz, amely alatt folytatódott a vetítés, és persze Waters politikai üzenetei, amelyeknek a fő vonala az, hogy Trump egy disznó, és pokolba az összes szarházival, aki rombolja a Földet. Mondjuk, a Pigs kezdő sorai tényleg kihagyhatatlanná tették, hogy Trumpot vetítsék mögé, és erre már az egészet fel lehetett fűzni: "Big man, pig man, ha-ha, charade you are".

Money

Ha valakinek kétségei lennének, a Pink Floyd egykori basszusgitárosa virtigli baloldali brit, és ennek megfelelően el is küld mindenkit melegebb éghajlatra, akit seggfejnek gondol. A fő seggfej jelenleg Trump, és hát ezzel kevesen tudnának vitatkozni, de megkapja a magáét az összes diktátor és protodiktátor Putyintól Erdoganig. És persze nem maradhatnak ki a mindenkori tory vezetők, most épp Theresa May, és nyilván Boris Johnson is kapja az ívet. Waters mindig erősen pacifista és elitellenes volt, és sosem válogatott a célpontok között, nála az izraeli kormány éppúgy háborús bűnös, mint Putyin, és magasról tett mindig arra, ha ezért bírálatok érték.

Ami viszont megjegyzést érdemel: nem, nem küldte el a magyar kormányt sehova, legalábbis konkrétan semmiképp, a ráadásban az történt, ami sok koncertjén, hogy eljátszották a Mother című számot, és mint ahogy 2011-ben és 2013-ban is

a "Mother, should I trust the government" (Anya, bízhatok a kormányban?) sor után az adott ország nyelvén kiírják szép nagy betűkkel, hogy "Kurvára nem!"

Túl azon, hogy magára valamit adó ember egyetlen kormányban sem bízik, még ha neki dolgozik, akkor sem, sőt akkor még kevésbé, szóval ez A fal egyik alaptétele, hogy a világtól elidegenedett ember egymagában áll, és senki nem fog neki segíteni. Legkevésbé a politika. Persze a Mother előtt volt Waters politikai programbeszéde is, amit itt meg is tekinthettek:

Mother

De a közönség minden ilyesmire vevő, ki ne lenne pacifista, fegyverellenes, amikor tankokkal lőnek ártatlanokra, és gyönyörű, nagy, barna szemű gyerekek mosolyognak a kamerába jobb sorsra érdemes vidékeken? Waters mégsem hullik bele a demagógia szakadékába, és ettől nemcsak a zene menti meg, hanem az, hogy jól sejti: egy Putyinnal, egy Erdogannal vagy Kim Dzsongunnal senki nem vállal közösséget, és elviseli, ha felbukkannak köztük azok is, akik ugyan nem diktátorok, de Waters szerint képmutató és hazug politikusok.

A koncert vége pedig mi is lehetne más, mint a többször is a világ legjobb gitárszólójának választott Comfortably Numb, amely mindig boldog együtt éneklésre, örömzenére és valljuk meg, katarzisra ad alkalmat a közönségnek.

Amiben Waters túllépett önmagán is talán, és ez elég furcsa volt egy amúgy zárkózott, és a közönséget jobbára a színpadról elviselő zenészre,

a szóló alatt lement a közönség közé pacsizni, az első sorokban csápolók legnagyobb örömére.

Én sosem láttam még ezt tőle, lehet, hogy csinálta ezt a turné során, nem tudom. Ha rossz nyelvekre hallgatunk, akkor az volt az utolsó fizikai kapcsolata a közönséggel, amikor 1977-ben az Animals-turné alatt leköpött egy részeg rajongót... (Tényleg volt ilyen, Nick Mason, a Pink Floyd dobosa írja a kiváló könyvében...) Nekem kicsit elszorult a szívem, hisz a 74 éves zenésztől mintha egy végleges búcsú lett volna, könnyen meglehet, hogy ez volt pályafutása utolsó turnéja, még lemegy Európa, aztán Dél-Amerika, és vége.

Comfortably Numb

Itt (még) megnézhetitek az egész produkciót, egy amerikai állomás tavalyról, érdekessége, hogy Eddie Vedder énekel a végén a Comfortably Numbban.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
Meghalt Szűcs Márta
A Liszt Ferenc-díjas magyar operaénekes 72 éves volt.
Malinovszki András - szmo.hu
2025. április 24.



Elhunyt Szűcs Márta Liszt Ferenc-díjas magyar operaénekes, a Magyar Köztársaság Arany Érdemkereszt kitüntetettje – írja a Papgeno.

Szűcs Márta 1952. szeptember 7-én született. 1981-ben diplomázott a Zeneakadémián Révhegyi Olga növendékeként. Közvetlenül diplomaszerzése után a Magyar Állami Operaházhoz szerződött. Giuseppe Verdi Rigolettójának Gilda szerepével debütált.

1983-ban a Brüsszeli Belcanto Énekversenyen a legjobb női alakítás díját nyerte Donizetti Lammermoori Luciájával. 1984-ben Edinburgh-ban, Glasgowban, Liverpoolban és Newcastle-ben Gilda szerepét énekelte nagy sikerrel.

Szűcs Márta olyan világsztárokkal énekelt együtt, mint Renato Bruson, Piero Cappuccilli, Sherill Milnes, Jevgenyij Nyesztyerenko, Jennifer Larmoore vagy Peter Dvorsky.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
Komoly bakival ért véget a Hunyadi sorozat záróepzódja
Nem valószínű, hogy a tévedés utólag elhomályosítaná a rendkívül népszerű széria sikerét, mindenesetre egy kis odafigyeléssel el lehetett volna kerülni.


Elképesztő sikere volt a Hunyadi sorozatnak, amibe tényleg apait-anyait beleadtak a készítők: mind látványvilágában, mind történetmesélésében, mind a színészek játékában új korszakot hozott a magyar mozgóképkészítés világába.

A hírekbe sokszor a fülledt erotika miatt bekerülő sorozat utolsó részének utolsó perceibe ugyanakkor egy komoly baki csúszott be, amit egy kis odafigyeléssel el lehetett volna kerülni – vette észre az ATV.hu.

A mű természetesen szabadon kezeli a történelmi eseményeket, de azért arra igyekeztek vigyázni a készítők, hogy tárgyi tévedések ne rontsanak az élvezeti élményen. Az utolsó rész utolsó perceiben azonban a záró feliratban azt lehet olvasni, hogy az V. László után a következő magyar királyt, Hunyadi Mátyást „a Duna jegén koronázták meg”.

Azon túl, hogy a Duna jegén történt eseményeket a történészek ma már egységesen cáfolni szokták,

azt soha senki nem is állította, hogy maga a koronázás is Duna jegén történt volna – a legenda szerint csak Mátyás királlyá választása történt ott.

Történelmi tény, hogy Hunyadi János fiát csak évekkel később, 1464. március 29-én koronázták meg, ráadásul a Dunától jócskán messze, Székesfehérváron.

A sorozat népszerűségének azonban ez a tévedés valószínűleg mit sem fog ártani: a Hunyadi – A Holló felemelkedése húsvétvasárnaptól ráadásul már a Netflixen is elérhető.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Meghalt Galkó Balázs
Fia közösségi oldalán jelentette be a hírt. A színész az utóbbi időszakban több egészségügyi problémával küzdött.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. április 25.



75 éves korában elhunyt Galkó Balázs színész. Halálhírét fia, Galkó Máté közölte a Facebookon.

„Apa-Balázs immár József Attila és Miki bácsi társaságában elmélkedik egy jobb világról. Búcsúztatásáról itt a facebookon értesítünk benneteket”

– írta a bejegyzésben, amit a Blikk vett észre.

Galkó Balázs az elmúlt évben több súlyos balesetet is elszenvedett: hat bordája eltört, és kétoldali tüdőgyulladást is diagnosztizáltak nála. Többször szorult sürgősségi ellátásra, január elején pedig hosszabb időre kórházba került.

Nemrég a lap munkatársai otthonában keresték fel, ahol arról beszélt, hogy anyagi nehézségekkel küzd, és nem tud megélni a nyugdíjából. Februárban adta hírül, hogy munkát talált: hivatalsegédként kezdett dolgozni egy könyvelőirodánál.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Kifogyunk a szuperlatívuszokból… visszatért a legjobb Star Wars, amit valaha láttunk: az Andor!
Ha szereted a Star Warst azért nézd, ha pedig nem, azért! Nincs kérdés, az utóbbi idők legjobb sorozatát tette le elénk Tony Gilroy és kis csapata.
B.M.; Fotók: imdb.com - szmo.hu
2025. április 24.



Nem véletlen, a háromrészes első pakk, amit az egeres cég megosztott velünk a Disney+-on. Az Andor eddig is történetfolyamokkal operált, volt egy bonyodalom, amibe Andor vagy egyéb fontos szereplő belekeveredett, majd több részen keresztül ügyesen szőtt sztorivezetéssel megoldották a problémákat. Majd jött a következő kalamajka, ami az előző etap közvetlen következménye volt, és egy pár részen keresztül ekörül forognak főszereplőink. Az első évadból példaként említhetjük a „bankrablást”, melynek eredménye a börtönből való megszökés fejezet.

A mostani három epizód Andor (Diego Luna) kis kalandjával kezdődik. Ellop egy kísérleti Tie Fightert (egy birodalmi űrhajó a Star Wars világában), majd leszállítja azt egy másik pilótának.

Ám nem a kollégáját találja az átadáskor, hanem tizenöt éhes, szedett-vedett, menekült lázadót, akik nem tudják ki Andor és csak el akarnak menekülni a bolygóról. Főszereplőnk megint rossz helyen volt, rossz időben, de jó szokásához híven itt is rabként folytatja a történetszállát. Ezalatt a galaxis többi szegletén is tevékenykednek az első évadból megismert karakterek.

Mon Mothma (Genevive O’Reilly) lánya esküvőjén próbálja a lázadás pénzügyi hátterét stabilizálni kapcsolatainak köszönhetően. Syril Karn (Kyle Soller) is visszatér, aki a birodalmi aktatologatóból kisfőnökké avanzsált – a két évad között eltelt egy év és ez idő alatt elkezdte élvezni új szerepkörét. A törtető birodalmi tiszt Dedra (Denise Gough) egyengeti karrierjét, akivel az előző szezon óta egy párt alkotnak.

Ennek a szálnak a legnagyobb konfliktus forrása egy zseniális ebéd Karn kegyetlen édesanyjával.

Emellett megkapjuk az előzetesekben beígért Krennic igazgató (Ben Mendelsohn) cameo-t, reméljük nagyobb szerepe lesz az ausztrál színésznek. Luthen Rael (Stellan Skarsgård) pedig továbbra is elvégzi a szükséges piszkos munkát a lázadás sikeréért, amihez senkinek nincsen gyomra. Akár egy esküvőn is tevékenykedik az öreg.

Az emlegetett lázadás pedig szépen, lassan építkezik, ez a sok történetszál már az első három részben szépen összeáll, ismerjük célokat, a motivációkat, minden karakter tökéletesen átalakul az alkotó Tony Gilroy víziójának megfelelően. Látjuk, melyik szereplő, hogyan fog bekapcsolódni a galaktikus konfliktusba. Nem viccelek, amikor azt írom, az Andor továbbra is egy csiszolatlan gyémánt.

Akik nem szeretik a Star Wars-t, azok is bátran próbálkozzanak vele, mert nem a szokásos Csillagok háborúját kapjuk, mint amire számítunk.

Talán ez volt a legnagyobb probléma az első évaddal is. Akik szerették a Star Wars-t, azok számára lassúnak és vontatottnak tűnt, akik pedig nem kedvelték a franchise-t, azok hozzá se mertek nyúlni. Pedig ez egy bámulatosan csavaros összeesküvés és lázadás története, apró sztorimorzsákkal elmesélve a karaktereken keresztül. A kisember küzdelmét mutatja be egy elnyomó rendszer ellen. Legyen az egy galaktikus birodalom vagy egy kegyetlen anya karaktere. Elképesztően hatásos és akkor még csak a történetről beszéltünk.

A látványra nincsenek szavak. Mintha ott lennénk Mon Mothma esküvőjén, vagy Bixékkel az ellátmány bolygón. Ja igen. A fekete ló, ami az első évadot sokaknak megkeserítette, sajnos még mindig itt van. Bixnek (Adria Arjona) továbbra sincsen igazán funkciója vagy célja azon kívül, hogy megint jól bántalmazzák szegényt.

A hölgy tényleg csak azért van jelen, hogy Andor aggódjon valakiért és egy célt adjon neki, hogy meg lehessen menteni.

Még akkor is, ha Bix talán már nem annyira törékeny, mint az első évadban volt, de még mindig nem ér fel a többi részletesen megírt, árnyalt karakterhez. Pedig Adria Arjona jó színésznő, ezt már a tavalyi A bérgyilkos, aki nem is volt-ban is bizonyította. Akit eddig zavart Bix, nem kecsegtetem, ugyan olyan rossz. Ám a többiek továbbra is lélegzetelállítóan autentikusak. Stellan Skarsgård hihetetlenül gyorsan vált a lázadás verőembere és a jólelkű műkincskereskedő szerepe között.

Diego Luna, mint egy svájci óra hozza Cassian Andor szerepét, akit talán egy mocskos Han Solonak lehetne leírni.

Mon Mothmát alakító Genevieve O’Reilly már nem csak külsőleg hasonlít az eredeti trilógia híres szenátorára, hanem ténylegesen, aktívan vezeti a lázadást a háttérből.

Minden apró részlet, amit a képernyőn látunk, egy élő, lélegző világot mutat be nekünk. Látjuk a tárgyak funkcióját, nem csak a háttérben látványos díszletként vannak jelen. A vizuális effektek hibátlanok és az eltelt egy év alatt a birodalmi rohamosztagosok is megtanultak célozni!

Nem gondoltam volna, hogy látni fogok Star Warsban bárkit meghalni rohamosztagosok pontos lövései által, de ez a nap is eljött!

Tony Gilroy úgy szővi a forgatókönyvet, mint a Banyapók a hálóját J.R.R. Tolkien könyveiben. Becsalja a nézőt a képernyő elé, elragadja és ott tartja az első pillanattól az utolsóig és továbbra is nagyon működik. Alig várom a folytatást!


Link másolása
KÖVESS MINKET: