Magyar szavak, amelyek használata felér egy időutazással
Szólásokból, szállóigékből, dalokból, regényekből már ismerősek lehetnek ezek a szavak. "Megjött az ószeres!" "Majd csőpostával elküldöm!" "Itt a jeges!" Az évek múlásával azonban egyre kevesebbet használjuk őket. Ahogy lassan eltűnnek az életünkből korábbi generációk használati tárgyai és egyes foglalkozások, úgy kopnak ki nyelvünkből a hozzájuk kapcsolódó kifejezések. Gazdag nyelvünkből most csupán öt szót emeltünk ki. Évtizedekkel vagy akár több évszázaddal is korábbra repítenek bennünket. Indul az időutazás!
Csőposta
Rövidebb távolságra, könnyű küldemények hatékony továbbítására szolgáló rendszer volt. Egy épületen belül használták, több emeletes hivatalokban vagy irodaházakban remekül kiváltotta a lépcsőzést, vagy a hosszadalmas mászkálást egyik irodából a másikba. A világ első csőpostája 1858-ban épült ki Londonban; nálunk 1907-ben, a budapesti Főpostán készítettek csőposta rendszert. Hogy mit szállított a csőposta? Leveleket, táviratokat, kis súlyú tárgyakat. Hogyan jutottak el a küldemények a címzetthez? A megfelelő csövön légnyomással a kívánt állomásra hajtották. A lelke a sűrített levegőt vagy vákuumot előállító légszivattyúból és az azt hajtó motorból állt. A szivattyú és vezeték közé úgynevezett légüstöt helyeztek - így elegendő nyomás volt a levelek, tárgyak továbbítására.
"A táviratok felvételére és továbbítására 80 db Hughes (betűnyomó) gép és 120 Morse készülék szolgál, szükség esetén azonban többet is fel lehet szerelni. Ugy az érkezett és kézbesítendő, valamint a gépteremben az egyes csoportok között a gépekhez továbbítandó táviratokat légnyomású csőposta szállítja" (A budapesti távirda új gépterme - Forrás: Huszadik század.)

Novotny Zoltán sportriporter, háttérben a csőposta a Magyar Rádióban - Forrás: Fortepan

Csőposta használata a Magyar Rádióban. Fotó egy 1969-es Rádió és Televízió Újságból - Forrás: Fortepan
Ószeres
Ma már nem harsan fel az utcán vagy a gangos házak udvarán az egykor jól ismert kiáltás: "Itt az ószeres!" Pedig az 1960-as években még megszokott volt, hogy használt holmikkal házaltak a handlé néven is emlegetett kereskedők. Használt cikkeket most erre szakosodott üzletekből vásárolunk, vagy netes oldalakról szerzünk be. Az ószeres annak idején piaci rést töltött be működésével.
Jellemzően azok vették igénybe a handlét, akik az új árukat nem tudták megfizetni, vagy akiknek egy sürgősen egy kis pénzre volt szükségük. Az ószeresek ugyanis nemcsak eladtak, hanem vásároltak is: étkészletet, bútort, ágyneműt, ruhát, cipőt, különféle háztartási eszközöket. Ha megérkezett az ószeres, az ablak, ajtó kinyitásával jelezték a lakók, hogy igényt tartanak a szolgáltatásra.
Szimpla és Dupla
Tudjátok honnan kapta a nevét a Szimpla? A kávéról. Volt, amikor 3 grammból készült a szimpla - nagyjából az olasz presszókávénak felel meg - és 6 grammból a dupla. A budai Bambiban például így készült a kávé. "Akkoriban reggel hétkor még sorban álltak a Bambi előtt. A taxisok ide jártak kávézni a Fény presszó előtti drosztról. Nemhiába végzett Zsuzsika kávéfőző-tanfolyamot az Észak-Budai Vendéglátó Vállalat jóvoltából, a kisujjában volt a szakma. A dupla az hat gramm volt, egy szemmel sem kevesebb. Ő még megkönnyezte élete első borravalóját: egy forintot" írja Tyápai Katalin egy 1999-es cikkében. (Forrás: Budapest Főváros Levéltára.)

Karos kávéfőző gép 1979-ben - Fotó: Kádas Tibor, Fortepan
Kintorna
Gyermekkorunkban csak törhettük a fejünket, ha 19. század végén, 20. század elején íródott magyar vagy külföldi regényben, mesében felbukkant ez a szó. Kintornázik. Megpróbáltuk elképzelni, mit jelent, és leginkább valami fájdalommal járó akrobata, illetve tornászmutatványnak hittük. A valóság egészen más volt, de csak a kamaszkor közepén jött a felismerés...
A kintorna nem más, mint a verkli. Na és mi az a verkli? Kerekeken gurítható, mozgó "hangszer". Egy olyan zárt fadobozt vagy szekrényt képzeljetek el, amelyben egyfajta billentyűzet szolgáltatta a hangot, kis kalapácsütésekkel, henger segítségével. A hengerrúd szekrényből kiálló végét forgatta a kintornás, így csalta elő a dallamot a szekrényből. Verklivel azok járták az utcát, akiknek egyéb jövedelme nem volt, akinek tetszett a produkció az adott vagy dobott nekik egy kis aprópénzt. Gyakran szegény családok gyermekei mentek kintornázni. A közönség nem fogadta mindig osztatlan lelkesedéssel a kintornát, előfordult, hogy az utcai rendőrnél feljelentették őket lármázásért, csendháborításért.

Verkli 1956-ban - Fotó: Ferencvárosi Helytörténeti Gyűjtemény, Fortepan
Jeges vagy jegesember
Egészen a villamos árammal működő hűtőszekrények elterjedéséig, vagyis Magyarországon úgy az 1950-es évek végéig járták a jegesemberek a házakat. A hagyományos jégszekrényekbe való jeget szállították házhoz. A 19. században egyre többen vágytak arra, hogy valamilyen - akkori léptékkel - modern megoldás szülessen az élelmiszerek és készételek hűtésére. Hetente járták a házakat a jegesemberek, és pótolták a jégszekrénybe az időközben elolvadt jeget.
Ekkor még télen, a befagyott tavak és folyók jegét gyűjtötték és tárolták, erre a célra kialakított vermekben vagy pincékben. A jégtömböket háztartási és más célra is felhasználták, ilyen jégtömbökkel hűtötték nyáron az Országház épületét is. A 20. században azonban már ipari módszerrel készítettek jeget a jégszekrényekhez. A jégszekrény fából készült külső borítása tartályt rejtett, ide helyezték a jeget és az élelmiszert. Hogy minél hidegebb legyen, a jeget sózták, hiszen az olvadás hőenergiát von el.

Jégszekrény a bányászati múzeumban

Ilyen volt a jegesek munkája
Kíváncsiak vagyunk, ti mit tettetek volna egy képzeletbeli ötös listára!
Ha érdekes volt az összeállítás, nyomj egy lájkot!