Extrém archív fotók: így síeltek dédszüleink
Meglehetősen szokatlan látvány tárult a kíváncsi budapestiek szeme elé 1892 decemberében. A hóval borított Vérmezőn két fiatalember jelent meg, vállukon furcsa deszkákkal, kezükben turistabottal. A bámészkodók nem értették, kik ezek a férfiak, minek és hová viszik a deszkákat. A BBTE tornászai voltak, Bély Mihály és Demény Károly. Magyarországon ők mutatták be elsőként a sízést.
Nézzétek meg ezeket a különleges fotókat a magyar sísport korai évtizedeiből, és ismerjétek meg az első lécpróbálgatások történetét.
A hirdetés feletti fotón Bély Mihály (elöl középen), Demény Károly (jobbról a második) és az első magyar sícsapat - kép forrása: hegyisport.com
Bély Mihályék az első lépéseket a Vérmező nagy hóval borított sík terepén tették meg. Ez után pedig átmentek a Kissvábhegyre, hogy a lejtőn is kipróbálják a léceket.
Síelők 1907-ben a Magas-Tátrán
Bély Mihány írása az első élményekről
“Demény Károly elsőnek indult. A turistabotot két kézzel (vegyes fogással) baloldalt a hóba könnyedén tartva, csoszogó lépésekkel óvatosan ment előre s egyszerre siklásnak eredt. A siklás pillanatában nem várt sebességgel száguldott a völgy felé, hópor felhőt hagyva maga után, amelyben alakja nem volt látható s néhány másodperc múlva a hegy lábánál volt, ahol alakja ismét előtűnt, mert megállt.
Miska! Gyere le! Nagyszerű ! — mondja ő. Azonban Őt lesiklani, látni, felülről nézve, szinte rémes látvány volt.
Most rajtam a sor. Szerencse le ! — gondoltam magamban.
Elindultam. Egy- kettőre lent voltam a hegy lábánál, szinte délcegen a léceken állva. No hát ez a sebesség kimondhatatlan érzést váltott ki belőlünk. Hát bizony ez a lejtő meredek volt. S mi a lejtő esése irányában “hajrá”! (suszban) jöttünk le, nem is sejtvén, hogy ezeken a hosszú léceken olyan borzalmas sebességgel lehet siklani !
A lesiklás közben a legnagyobb gondot okozta az álló helyzetben való maradás, az egyensúlyozás. Rögtön rájutottunk arra, hogy itt az egyensúlyozásnak nagy szerepe van.
Gyerünk fől még egyszer, volt mindkettőnk kívánsága.”
Megjelent: Turistaság és Alpinizmus VIII. évfolyam 1918. január-február. 7-8. szám.
Ezzel egy időben, az ország egy másik pontján, Kőszegen Chernel István is fellépett a deszkákra. Ő volt az, aki elsőként keresztelte el az új sportágat “lábszánykó” néven.
Két évvel később megrendezték az első síversenyt a Normafánál. Nyolc - tizenkét éves gyerekek indultak, a fődíj pedig egy doboz gyufa volt.
Sízők az 1930-as években
A Magyar Sí Szövetség 1913-ban alakult meg. Érdekesség, hogy ennél korábban csupán tíz országban alapítottak nemzeti szövetséget. Sőt 1917-től bevezették az iskolai síoktatást is, ami irigylésre méltó a mai lehetőségekhez képest.
Napozás és sízés az 1930-as évek elején
A 30-as évek igazi fellendülést jelentett a sísport számára. A budai hegyekben és a Mátrában sorra létesültek a sípályák, síugrósáncok, és a folyamatosan szakosodó sísport minden ága jelentős fejlődésnek indult. Az 1936-os téli olimpián Szalay László az első húsz között végzett az alpesi összetett versenyben. Ennél jobb olimpiai eredménye azóta sincs a magyar sísportnak.
A 30-as évek sikertörténete ráadásul úgy íródott, hogy a trianoni döntéssel a magas hegyeink többsége a környező országokhoz került, ám a végső döfést a második világháború elvesztése jelentette. Sokan úgy tartják, a két háború után egyik sportág sem szenvedett annyit, mint a magyar sísport.
40-es évek
Az ötvenes évek pozitív változást hozott. Az állam honvédelmi sportnak tekintette a sízést, ezért jelentős fejlesztések indultak el. Megkezdődtek az első magyarországi sífelvonó építése a Börzsönyben, Nagy-Hideg-hegyen, és a Kékes északi lejtője mellé. A sísport ekkorra már óriási népszerűségnek örvendett. A kékestetői, bánkúti és eplényi pályák zsúfolásig teltek síelőkkel. Nem beszélve Galyatetőről és Dobogókőről, amelyek akkoriban a legkedveltebb hazai üdülőhelyek közé számítottak.
1970
Források: Sítv.hu, Símánia Magazin, intersi.hu, matrainfo.hu
Fotók forrása: Fortepan, hegyisport.com