PÉCS

Siklósi vár: itt forgatták a Tenkes kapitányát, de nemcsak erről híres az épület

Itt található az első várban kialakított történelmi játszóház, az erősebb idegzetűek megtudhatják, milyen kínzási módok voltak régen, de van panoptikum, középkori fegyver- és hadtörténeti kiállítás és csodás panoráma.


Siklós Magyarország második legdélibb városa (Harkánnyal versengenek e címért). A Baranya megyei település számos érdekességet és meglepetést kínál az erre járóknak.

Egy tévés kalandfilm tette országosan ismertté, és itt található az első várban kialakított történelmi játszóház, ahol a kicsik lovagok és hercegnők lehetnek. No meg persze szívesen látják a kirándulókat, jó féle villányi borral kínálják, és a fürdőzés szerelmesei sem fognak csalódni.

Az ismerkedést – némi borkóstolás után – a siklósi várban kezdtük. Még be sem léptünk a várhoz vezető hídra, de máris egy másik világba csöppentünk. A bejáratnál egy lovag és egy hercegkisasszony fogadott minket, hogy illendően meghajolva felkérjenek minket, fáradjunk a várkapitány színe elé. A Várba érve a palota bejárata előtt állt teljes díszpompában a kapitány, Szentgyörgyváry Péter, és mesélt a vár történetéről, majd üdvözlésképpen a fegyverét is elsütötte.

A hatásos érkezést követően indulhattunk a vár felfedezésére. Sokaknak a Tenkes kapitánya filmsorozat jut az eszébe róla, hiszen kiváló hátteret adott a népszerű kalandfilmnek. Emlékét ma is őrzik, no de erről majd később.

A siklósi vár története

A Villányi-hegység déli lábánál egy kisebb dombon áll az épségben megmaradt várfal, mely körbeöleli a bent található palotaépületet.

A vár különlegessége, hogy ez az egyik legépebb, legegységesebb történelmi emlékünk. Az alapjai a középkorig nyúlnak vissza, de a magyar építéstörténet szinte minden korszaka hozzátett valamit.

A legrégibb részei a déli lakószárny pincéjében kerültek elő. Az épületet egy 1294-es oklevélben említették először az építményt. Kezdetben egy Soklyósi nevű nemes család lakta, majd a tatárjárás utáni várépítésben lett igazi erődítmény.

A vár – hasonlóan más várakhoz – sok család birtokában volt az idők folyamán.

Híres lakója volt Zsigmond,

aki ellen 1401-ben az ország főnemesei fellázadtak és Visegrád után a siklósi várban élt fél éven át. Mivel a bárók nem tudtak megegyezni, végül a helyi földesúr, Garai Miklós tanácsára visszahelyezték uralkodói méltóságába.

A vár volt például Mátyás király fiának, Corvin János liptói hercegnek is a kezében.

Később a Perényi család szerezte meg, ők a várat reneszánsz stílusban átalakíttatták és olasz szobrászmesterekkel befejeztették a várkápolna építését is. Ekkor készült el a Barbakán is.

Mikor a törökök megtámadták a várat, akkor rejtették el a kapu falába a Krisztus-szobrot. Szulejmán három napos csata után, 1543-ban jutott be falai közé. A vár 1686-ban szabadult fel, katonai jelentőségét csak a Rákóczi-szabadságharc után vesztette el véglegesen.

A belső épületeket később barokk stílusban alakították át. 1828-tól a Batthyány család volt a tulajdonosa, ők fejezték be a vár építését. Miután Benyovszky Lajos pozsonyi ügyvéd megvásárolta a várat, halála után fia,

gróf Benyovszky Móric örökölte meg,

aki többször is volt a Baranya vármegye főispánja, és országgyűlési képviselő. Halála után özvegye eladta a várat a Honvéd Kincstárnak.

A 2. világháborúban hadifoglyokat őriztek benne, majd sokáig gazdátlan volt. 1955-ben kezdték meg a régészeti feltárását és megindult a helyreállítása is. Ennek köszönhetően alakították ki a vármúzeumot, amely ma is működik a sokat látott falak között.

Érdekességek a várban

A múzeumban többek között reneszánsz 17-18. századi bútor-, középkori fegyver-, és várostörténeti kiállítást, és egy érdekes Panoptikumot is lehet látni.

A várbörtönben például kiderül, hogy miért hordott maszkot a hóhér, hányan zsúfolódtak össze a "szegények cellájában" és milyen megkülönböztetett "ellátást" kaptak az urak, ha börtönbe jutottak. Az erősebb idegzetűek megtudhatják, milyen kínvallatást, vagy kínzást alkalmaztak régen.



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


PÉCS
Képgaléria: ködbe burkolt mesebeli táj – Ilyen a Mecsek őszi arca
Mint egy nagy paplan, úgy terül el a köd a tájon. Reggel is csak lassan kel fel, hogy aztán sötétedéskor megint elterüljön a völgyben.


Az őszi pára reggel lusta, nem akar sehogy sem felkelni. Csak nyújtózik, kicsit elterjed a völgybe, ráfekszik a tóra, bekúszik a fák közé. Még a Nap sugarai is csak lassan csalogatják ki, eresztik útjára – hogy aztán este megint lepihenjen, bevonva a vidéket, mint egy nagy paplan.

Még több fotót ITT találsz.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
PÉCS
Valentin-napi havazás: fotókon a Mecsek, fehér lepel borította be a vidéket
Mintha nem a tavasz közeledtét várnánk már, inkább karácsonyi hangulatot áraszt a hegyvidék. A fákat, utakat ellepte a hótakaró. Hangulatos, de pár hete talán jobban örültünk volna neki.


Téliesen telik a Valentin-napi délután a Dunántúl déli felén, ahol egy hidegfronti csapadéktömb okoz többfelé havazást - írja az Időkép.

A havazáshoz élénk, olykor erős széllökések is társulnak, így helyenként hófúvás is előfordul. A kicsit magasabban fekvő területeken a hó meg is marad és vékony fehér leplet alkot, de a nagy hócsatákhoz, hóemberépítéshez még gyarapodnia kell.

A havazás következő órában is kitart, de egyre kisebb területre fog korlátozódni. A legnagyobb hóvastagás a Mecsekben várható, itt akár az 5 centinél is több hó hullhat le késő estig - ígérik.

Képgaléria: (A fotókért kattints a képekre)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

PÉCS
Festővászonra kívánkozó táj Pécs mellett: fotókon mutatjuk milyen romantikus tud lenni a határ ilyenkor
A vidék a különös napfényben tényleg olyan, mintha egy festő találta volna ki.
Fotók: Kiefer Béla - szmo.hu
2024. augusztus 08.



A forró nyár és persze az előre szaladó idő is gyorsan megérleli a határban a kaszálnivalót. A takarmánynak és alomnak valót pedig betakarítják és igazán látványos bálákban hagyják száradni a mezőn. A már szinte őszt idézző színekben pedig olyan a táj, mintha egy festő pingálta volna.

Ilyen a vidék Pécs környékén:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


PÉCS
Tarolt az ellenzék a pécsi időközi választáson
A fideszes jelölt pontosan ugyanannyi voksot kapott vasárnap, mint az előző választáson, amit meg kellett ismételni. Az ellenzéki Fürj Csaba viszont nagyot nyert.
FM. Kép: Facebook - szmo.hu
2024. szeptember 23.



Időközi önkormányzati választásokat tartottak vasárnap Pécs 15. számú egyéni önkormányzati választókerületében, mivel június 9-én szavazategyenlőség alakult ki, így a törvények értelmében a voksolás eredménytelen lett. Mint a Telex írja,

a megismételt választás az ellenzéki városvezetést támogató, eredetileg jobbikos Fürj Csaba nagy arányú győzelmével zárult.

A Fidesz jelöltje, Kővári János szinte pontosan ugyanakkora arányú támogatottságot tudott maga mögé állítani, mint júniusban, vagyis 36,99 százalékot szerzett. Fürj Csaba, aki a Péterffy Attila Pécs Jövőjéért Egyesület színeiben indult, a voksok 58,82 százalékát kapta.

Kővári a vasárnapi időközi választáson mind a hat szavazókörben alulmaradt, és a Mi Hazánk sem tudott érdemben beleszólni a választás kimenetelébe a maga 2 százalék körüli eredményével.

Péterffy Attila, Pécs ellenzéki polgármestere ugyan júniusban nagy többséggel nyerte újra a választást, de az ellenzék azóta elvesztette korábbi stabil többségét a közgyűlésben. Ezen az sem változtat, hogy az emberek Fürjnek szavaztak bizalmat a Kertváros nevű lakótelepen.


Link másolása
KÖVESS MINKET: