Rózsaszín Zsolnay Kiállítás: a világon nincs még egy ilyen gyűjtemény, mint Pécsen
Az ő nevéhez fűződik többek között a Campona Bevásárló- és Kulturális Központ, az Infopark „D” jelű irodaháza, MCC néven az RTL Klub stúdió- és igazgatási központja is.
Ő alapította a HAP Galériát is, melyben számos kiállításon mutatták már be a hazai építészetet és Sopron képzőművészeinek alkotásait. De több építészeti könyvet is jelentetett már meg. Munkáját számos díjjal ismerték el, megkapta többek között a Kós Károly-díjat, az Ybl Miklós-díjat, és a Simon Wiesenthal-díjat, a Prima díjat és a Podmaniczky-díjat is.
VIDEÓ: A Rózsaszín Kiállításról
A rózsaszín Zsolnay-kerámiák gyűjtéséhez az ötletet egy családi örökség adta.
Keresztanyja hagyatékából egy boroskancsót kapott, amely nagyon kedves volt számára. Sokáig nem is sejtette, hogy milyen értékes tárgyat kapott, de mikor kiderült a kancsó eredete, nekiállt felkutatni a Zsolnay-gyár rózsaszín tárgyainak történetét, és elkezdte gyűjteni a pink kerámiákat.
A több mint ezer darabos kollekciójából 2007-ben tartották meg az első kiállítást Budapesten a saját galériájában, ezt több vidéki tárlat követte. Végül 2010-ben az Európa Kulturális Fővárosa címet viselő Pécsnek adta át gyűjteményét, melyből az állandó kiállításon 1200 pink használati tárgyat mutatnak be. A gyűjtés kalandos történetéről könyvet is írt.
A kiállítás különlegessége, hogy sehol a világon nincs ilyen gyűjtemény a Zsolnay-gyár használati tárgyaiból, ebből a korból.
A gyűjtő korábban elmondta, hogy számára nagy öröm, hogy a rózsaszín Zsolnay-kerámiák visszatérhettek a születésük helyére, a Zsolnay Negyedbe. A kiállítás címe – a Kezdetben volt a rózsaszín – is jelzi, hogy a manufaktúra kőedény-gyártásának hőskorából indult a pink-mázas edények karrierje, és egészen a dísztárgyak készítéséig komoly szerepük volt a gyár életében,
hiszen a kézműves fazekasság után az első sorozatban gyártó tömegtermékek voltak, melyek a középrétegek számára is elérhetővé tették a míves termékeket.

A rózsaszín a Zsolnay-termékekben továbbra is megmaradt, ám a míves, iparművészeti remekek már főleg egy-egy motívumban használták. A Zsolnay Negyedet bejárva többfelé láthatunk rózsaszín feliratokat, csempéket, házfalakat is, ezek is bizonyítják, hogy ez a szín sokféle módon megállja a helyét.




Bővebben ITT