Különleges orgonája, harangja és története van Pécs ikonikus székesegyházának
A 19. század első felében újabb felújításra volt szükség, Pollack Mihály tervei alapján. 1877-ben Dulánszky Nándor püspök megbízta Friedrich von Schmidt osztrák építész-restaurátort a székesegyház stílszerű megújításával,
azt akarták, hogy a millenniumi ünnepségekre visszaállítsák az Árpád-kori székesegyházat.
Emiatt szétszedték és kiárusították a barokk oltárokat, padokat és székeket, ezzel hatalmast kárt ettek nem csak az épületben, hanem a magyar kultúra értékeiben is.
A dómot végül 1891. június 22-én Ferenc József magyar király látogatásakor szentelték fel.
Amikor a templomot fényes ünnepség keretében felszentelték, a budapesti újságok azt írták: „Aki mennyországot akar látni, az jöjjön Pécsre!"

A 20. század közepén tatarozták az épületet, majd 2000-ben Rétfalvi Sándor szőlőlugast ábrázoló díszkapuja került a déli bejárathoz.
II. János Pál pápa 1991. január 9-én a székesegyházat Basilica Minor rangra emelte, majd pár hónap múlva meg is látogatta.
2009-ben került elő egy 1886-ban elhelyezett időkapszula az egyik torony kereszt alatti gömbjéből. Benne érmék és egy kézzel írt latin irat volt az akkori felújításról. Jelenleg újabb felújításon esik át az épület.
Az orgona - a sípjai akkor is szólnak, ha az orgonista nincs ott
Az Angster orgonagyárban készült hangszert 1887-ben építették fel, és 2008-ban újítottak fel, valamint modernizálták. Az átépítéssel nemzetközi viszonylatban is a legnagyobb mechanikus csúszkaládás templomi orgona született.
A felvett orgonazene visszajátszható, de a rendszer nem a muzsikát rögzíti, hanem az orgona állapotait, ami azt jelenti, hogy akkor is maguk a sípok szólnak, ha orgonista nincs jelen.
A pécsi találmány Brenner Csaba villamosmérnök, Zidarics Zoltán programozó és a Pécsi Orgonaépítő Manufaktúra nevéhez fűződik.
Az orgonának 4 manuálklaviatúrája, 81 regisztere, 6101 sípja van (a legnagyobb 5 méter és 140 kg, a legkisebb 5 milliméter és 14 gramm)

A harangok - Péter a nyolcadik legnagyobb idehaza
A déli oldalon lévő tornyokban lakik Mária, Pál és Ferenc, a nyugatiban Péter-harang, amely Magyarország nyolcadik legnagyobb harangja.
Pétert csak a nagy egyházi ünnepeken szólaltatják meg, maximum 32 másodpercig lehet működtetni, ellenkező esetben a rezgés károsíthatja a tornyot.