Lakásbérlés vagy vásárlás: érvek és ellenérvek
Sokszor emlegetett dilemma (különösen így az egyetemi ponthatárok és a vándorlásnak induló fiatal felnőttek időszakában), amiről a legtöbb embernek megvan a maga sarkalatos véleménye. A neten számtalan cikk foglalkozik a témával, amik jó része olyan szárazra sikerült a szakmázó fejtegetésektől, hogy ember legyen a talpán, aki laikusként követni tudja a különféle kimutatásokat, statisztikákat és számadásokat. Ráadásul olyan életidegen példákkal lehet találkozni egy némelyikben, hogy a medve szőre is felborzolódik, amikor az alap példa úgy indul, hogy vegyünk egy három gyerekes családot, akinek van azonnal mozgósítható 30-40 millió forintos megtakarítása zsebben stb. stb. Szerintem akinek ennyi "nélkülözhető" tőkéje van annak valószínűleg komoly elképzelése volt eddig is, hogy pontosan mire is szeretné fordítani és meg merem kockáztatni, hogy otthonosan mozog a befektetési témák között is.
Hát mi most megpróbáljuk kicsit másképp megközelíteni a venni vagy bérelni kérdést,
inkább érzelmi oldalról és a személyiséged, életmódod felé tolni a figyelmedet, mert az anyagi oldalt nálunk jóval hozzáértőbbek annyi helyen levezették már...

Vegyünk egy olyan alap esetet, amikor van némi megtakarításod és van lehetőséged szabad akaratodból eldönteni, hogy melyik irányba indulsz a lakás bérlés vagy az otthon vásárlás felé.
A némi megtakarítás összege elég széles skálán mozoghat, mert nem mindegy, hogy egy falusi, 50 éves, 50 négyzetméteres otthon megvásárlása a cél, vagy egy főváros, új építésű, 100 négyzetméteres. Maradjunk annyiban, hogy neked annyid van amekkora összeggel már foglakoztat a kérdés, hiszen valószínűleg ezért olvasod ezt a cikket. Mielőtt komolyabban belemerülnél a témába mérd fel reálisan, hogy tényleg nyitott-e számodra mindkét opció vagy csak eltúloztad a lehetőségeidet!
Sokan nem azért laknak (al)bérletben, mert azt találják jobbnak a két opció közül, hanem mert sajnos nem látnak reményt arra, hogy valaha is összegyűjtenek annyi pénzt, hogy elindulhassanak a másik úton
és a távoli jövőben akár banki hitellel, de saját otthonra tegyenek szert. Ez nagyon szomorú és teljes medve szívünkkel együttérzünk, de sajnos nekik megpróbálni élvezni a bérelt lakás előnyeit és kihasználni a számukra nyitott lehetőségeket, de ez a cikk most nem nekik szól.
Az én házam, az én váram. A saját lakás vásárlása melletti érvek következnek.
Sokan lebecsülik azt az tényezőt, és nem fogadják el valódi érvnek, hogy a saját otthon hosszútávú jóérzéssel és büszkeséggel tölti el az embert, amit egy bérlemény nem adhat meg. Lehet, hogy kicsi, nem az elit negyedben van, lehet, hogy még sok mindent fel lehetne újítani rajta, de a TIÉD. A saját lakás bizonyos fajta magad ura vagy érzéssel társul. Te dönthetsz arról, hogy felfúrod-e azt a polcot a falra, vagy hogy szeretnél-e pink fürdőszobát, esetleg új bejárati ajtót. Ha bérelnéd, akkor a lakás tulajdonosa ezekbe mind beleszólhat, sőt az előzetes engedélye kell hozzá.

Ehhez a ponthoz kapcsolódik szorosan, hogyha jobb életkörülményeket szeretnél, akkor nem más vagyonát növeled pl. a szúnyoghálók és a redőnyök beszereltetésével, festéssel stb. hanem a sajátodat.A szomszédok nem fognak a fejed fölött panaszkodni a főbérlőnek, hogy szombat este átugrottak a haverok igaz csak 10-ig, de a ők már arról panaszkodnak, hogy hajnali 4-ig féktelen buli volt. A jogtalan rágalmak és az ezért járó lakásból való sürgős kirúgás kimarad az életedből. (Ettől függetlenül nem tehetsz meg bármit, tessék szem előtt tartani, hogy közösségben élsz, legyen béke a szomszédokkal.)
A hiteltörlesztőd valószínűleg hasonló nagyságrendű lesz, mint egy bérleti díj kiperkálása, de nem fog eltűnni a semmibe. Sok-sok év múlva lesz egy kuckód, ami csak a tiéd, és amit majd ráhagyhatsz a gyerekeidre, unokáidra, hogy nekik már könnyebb legyen az életük. Ha hirtelen valami miatt nagyon megszorulsz anyagilag lesz egy nagyobb értéktárgyad, amit vészhelyzetben pénzé tehetsz. Ez egy kis biztonságérzetet adhat.

Mint szinte mindennek az életben a saját lakásnak is megvannak a maga sötét oldalai, pillantsunk bele ezekbe is: az én lakásom, az én bajom.
Lakást vásárolni nemcsak komoly pénzügyi döntés, de idegőrlő és hosszas folyamat, még bérelni akár negyed óra alatt is lehet, ha mázlival és erős kompromisszum készséggel áldott meg a sors. Bezzeg eladó lakás hirdetéseket böngészni, házakat megtekinteni, életre szóló felelős döntéseket hozni, bankba futkosni... (főleg ha hitel is játszik, mert akkor ne is számíts sima egy szabadnappal megúszható ügyintézésre.) Van erre elég időd és szabadságod vagy jelenleg totál reménytelen a helyzet?
Vállalnod kell a kockázatokat, amik hozzátartoznak a lakásodhoz pl. új építésű vásárlása esetén vajon tényleg a megállapodásnak megfelelően befejezi a kivitelező a társasházat vagy futhatsz a pénzed után, esetleg kikapsz olyan szomszédokat, hogy szíved szerint egy héten belül elköltöznél, de nem igazán tudsz. Ha nem akarod totál leélni, akkor bizonyos időközönként fejleszteni, átalakítani, felújítani szükséges a lakást, ez mind idő, pénz, energia, döntések sorozata. Készen állsz rá?