Természetesen a televíziót is a magyaroknak köszönheti a világ
Ma már a világ nagy részén teljesen szokványos dolognak számít a tévé.
Az ember bekapcsolja, nézi, amikor elunta, kikapcsolja, és talán eszébe sem jut, mikor kezdődött a televíziózás és kiknek köszönhető ez az eszköz.
Számunkra azért érdekes a tévé története, mert három magyar kutató is dolgozott a fejlesztésén, egymástól függetlenül.
A televízió persze nem születhetett volna meg, ha már a 19. században nem jelent volna meg két fontos találmány. Az első a képfelbontás elve, amelyet Paul Nipkow dolgozott ki Németországban 1884-ben. Az ő találmánya az úgynevezett pásztázótárcsa volt. A másik a katódsugárcső volt, Karl Ferdinand Braun találmánya.
Az első teljesen elektronikus, töltéstároló típusú televíziós rendszert Tihanyi Kálmán alkotta meg. Ez az eszköz lehetővé tette a több száz soros képfelbontást és képvisszaadást.
Tihanyi Kálmán 1897-ben született, tanulmányait Budapesten és Pozsonyban végezte. Televíziós rendszerét katódsugárcső felhasználásával dolgozta ki, leírta a működés alapelveit, és 1926-ban először itthon szabadalmaztatta a találmányát. Később továbbgondolta, tökéletesítette a rendszert, és a szabadalmat Németországban, Angliában, Franciaországban és az Egyesült Államokban is bejegyeztette.
A mai televízió őse az ikonoszkóp nevet kapta. Hamar lecsapott a találmányra a sajtó és a külföldi médiaszakma. A Tolnai Világlapjában rajzot közöltek arról, milyen lesz a jövő rádiója: nem csak hangot, hanem képet is fog közvetíteni. Tihanyi Kálmánt megkereste egy amerikai rádióvállalat, mert érdekelte őket a szabadalom.

És ha még nem lenne elég, a kutató 1939-ben forradalmi ötlettel állt elő: a keskeny, falra függeszthető tévé elvével. Ha nem jön közbe a háború, Magyarországon gyártani kezdték volna a lapos televíziókat.
Miközben Tihanyi Kálmán a képtovábbítás fejlesztésén dolgozott, 1926-ban egy magyar származású, Berlinben és Bécsben tanuló 20 éves egyetemista összerakott egy televíziót. Goldmark Péter Károly készülékének a képernyője ugyan csak 2,5 × 3,8 cm-es volt, de működött. Goldmarkot ezután egy angol vállalat kereste meg és vette fel, ám 1935-ben Az Egyesült Államokba ment, és ahol a CBS-nél állt munkába. A cégnél a képcsöves tévé fejlesztésén dolgozott.
Munkájának gyümölcse a színes televízió lett, amelyet 1940-ben mutatott be.
A rendszert tovább csiszolta, és az űrkutatás számára is továbbfejlesztette. Ennek köszönhető, hogy milliók csodálhatták 1969-ben az ember Holdra szállását. És csak úgy mellékesen, a képmagnó is Goldmark Péter Károly találmánya.
A harmadik magyar, aki a képtovábbítás fejlesztésében kulcsszerepet játszott, az 1894-ben született Mihály Dénes volt. Miután a telefongyárban dolgozott, foglalkoztatni kezdte a képközvetítés. Berlinben élt, ott jelent meg "Az elektromos távolbalátás és a Telehor" című könyve. Óriási volt a siker, az AEG biztosította számára a kutatási lehetőséget, és így született a TELEHOR névre keresztelt első készüléke.
1929. március 8-án az ő szabadalma alapján indult el a világ első mozgó televíziós közvetítése a Berlin-Witzleben rádióállomáson.
1933-ban E. H. Traub fizikussal együttműködve egyedülálló televíziós készüléket mutatott be. A forgótükrös vevőkészülék képét 2,5×3 méteres felületre is ki lehetett vetíteni – erre néhány évvel később a Gellért Szállóban került sor: 1936-ban 30 méteres távolságra közvetítettek televíziós képet.

Mihály Dénes készülékével, a TELEHOR-ral - Forrás: Telefongyár

Meghívó a Gellértbe a nagy eseményre - Forrás: Telefongyár
Valahol szomorú, hogy pont Magyarországon késett évtizedeket a televíziózás. Ott, ahol számos olyan ötlet és szabadalom született, amely nélkül nem valósulhatott volna meg az 1930-as években a tévézés, a sportesemények közvetítése. A kísérleti adás nálunk 1954-ben indult, és csak 1957. május elsején kezdődött a műsorszolgáltatás.