Tanszervásárlási mizéria a századforduló idején Budapesten
2014-ben volt száz éve, hogy létrehozták a Budapest Gyűjteményt, a főváros könyvtárának várostörténeti különgyűjteményét, ahol a főváros helyismereti, helytörténeti anyagait találjátok meg. Folyamatosan gyarapodó gyűjteményükben százezer kötetnyi könyvet, kéziratot, hírlapot és folyóiratot, köztük számos régi, ritka dokumentumot tanulmányozhat bárki.
A fotótárban pedig mintegy négyszázezer fényképet őriznek, amelyek bemutatják a városkép, az infrastruktúra változásait, a hétköznapok és történelmi fordulatok jeleneteit, a hírességek és mára elfeledett városlakók arcvonásait. Facebook-oldalukon ezeket mutatják be olyan történetekkel, amikről csak nagyon ritkán hallani.
Az oktatásban, a kommunikációban, a munkavégzés során életünk természetes részévé vált a digitalizáció. Száz éve azonban mindezen tevékenységek elengedhetetlen feltételei voltak a papírgyárak termékei és az ezeket árusíró üzletek. Posztunkban a Budapest Gyűjtemény néhány, a témát érintő dokumentumával szeretnék pillanatképeket felvillantani.
Rigler 1871-ben alapított üzletében többségében importált papíráruval, íróeszközökkel kereskedett. A későbbiekben saját üzemeinek termékeivel váltotta a külföldi árucikkeket és ezeket az 1894-ben már Részvénytársaságként működő Rigler József Papírneműgyár állította elő.
Szénásy az 1890-es évek végén lett a Trifonovics Simon által 1810-ben alapított, a későbbiekben többször is tulajdonost váltott, papírkereskedés tulajdonosa. Fontos szereplője a papíripar szakmai fórumainak, kiállítások, vásárok szervezésének. Az 1906-ban először megrendezett Márciusi Vásár, a későbbi BNV jogelődje, egyik ötletgazdája volt, az 1910 márciusában megnyílt Országos papiros-, tanszer és iskolaszer kiállítás fővédnökének pedig József főherceget illetve Auguszta főhercegnőt sikerült megnyernie. Elnöke volt a Magyar Papír- és Írószerkereskedők Országos Egyesületének, mely tisztet haláláig betöltötte.

Chaplin bácsi kérem szépen; Rónai irka reklám

Szénásy vászonpapírfedelű, elnyűhetetlen irófüzetét reklámozó kisnyomtatványok

Kérjük minden könyv és papírkereskedésben! - számolócédula

Magyar gyártmányú iskolakörzők - számolócédula

Holló levélrendezők - számolócédula

Özv. Witriol Józsefné papírkereskedése… - számolócédula

Iskolaszereket Paukernél vegyen! - számolócédula

Csak Paukerhez megyünk vásárolni - számolócédula

Hiába töprengek! - számolócédula

A Gizella-telepi Fanemű Rajz- és Irószergyár termékeit szintén Riglernél lehet megtalálni - számolócédula

Szénásy Béla Papírnemű Telepe és Rajzeszköz-Gyára a Molnár u. 35. szám alatt, 1906-ban

Irka és füzetgyártás a Szénásy-féle Rajzeszköz-Gyárban (V. ker. Molnár u. 35.). 1906.

Körzőgyári műhelybelső; Szénásy Béla Papírnemű-Telepe és Rajzeszköz-Gyára. 1906.

A Rigler József Ede papíráru részvénytársaság Gróf Tisza István (ma József Attila u.) utcai, teljesen újjáalakított áruháza 1932-ben

A Kossuth Lajos utca és a Petőfi Sándor utca kereszteződésénél még látszik a Szénásy-féle papírbolt neonfelirata, de alatta már más üzletek működnek. Járai Rudolf fotója 1946-47-ből

Az előző áruház belső tere