A legnépszerűbb találkahelyek Budapesten a békeidőkben
Már akkor is a legromantikusabb hely a Városliget volt
De evezzünk át az őszinte szerelem vizeire, és vegyük át, hogy hol is találkozhattak például a szegényebb rétegek fiataljai tavasszal, ha ismerkedni vagy szórakozni szerettek volna. A Városliget már akkor is vezette a találkahelyek listáját. A XIX. században itt működött a Vurstli számtalan körhintával, büfével és látványossággal, de a mutatványosoknak az ezredévi ünnepségre épülő intézmények és tereprendezés miatt költözniük kellett. Helyüket az általunk ismert Vidámpark területén az Ős Budavár nevezetű komplexum foglalta el, ahol felépítették a törökkori budai vár kicsinyített mását.
A falak mögött vendéglők, kocsmák, borkimérések, sörözők, mulatók, lacikonyhák, török kávézók, nagykávéházak, pezsgőspavilonok (a leghíresebb közülük Wabitsch Lujzáé volt) és csarnokszerű vendéglők kaptak helyet. A szórakozásról különböző mutatványosok gondoskodtak: fakírok, cirkuszi csepűrágók, zenés darabok biztosították a jó hangulatot. A korabeli Európában legnagyobbnak számító központ 1908-ban csődbe ment, és a helyén végül felépült az Angol Park, ami azonban kicsit borsos volt a szegényebb rétegek számára. Nekik maradt a Gellért-hegy és a Népligetbe költöztetett Vurstli.

Fotó: Fortepan/ Klösz György
S bár egy magára valamit is adó úrilány nem léphetett be ezekre a helyekre, azért a műjégpályán ő is találkozgathatott a számára kiszemelt férfiúval, a gardedámok vigyázó tekintete előtt. A műjég melletti, ma is működő Városliget Caféban inkább a módosabb polgárok és az úri csemeték kávéztak és beszélgettek, miután letudták az aznapi korcsolyaköröket, de itt megpihenhettek az Andrássyn naponta kötelezően korzózó elegáns dámák is.
Európa egyik legelegánsabb sétaútja, a Duna-korzó
A korzózás egyébként, mint ismerkedési forma, mindig is elöl járt a fővárosiak életében, a séta az Andrássy úton vagy később a Duna-korzón egyfajta társadalmi státusszá vált, ahol a módosabb és főúri családok hölgytagjai bemutathatták az aktuális divat szerint készült ruhakölteményeiket, és ahol a fiatal lányok és fiúk nyugodtan szemrevételezhették a számukra kijelölt házastársat.

Fotó: Fortepan/ Mátyásvalvi János
Mint említettük a századfordulót követő évek egyik legnépszerűbb sétatere a Dunapart lett. Itt nemcsak a víz felől érkező kellemes szellő, a gyönyörű budai panoráma és egy elegáns szállodasor várta a sétálókat, de a monumentális hotelek aljában kávéházak, uzsonnázóhelyek és éttermek is működtek. Egy fővárosi polgárnak és családjának minimum hetente egyszer kötelezően meg kellett jelenni a fényes korzón. Persze a szerelmespárok is hamar megszerették az elegáns területet, ahol nemcsak sétálni, de kávézni és vacsorázni is lehetett.
A főváros kávéházai a nők számára is nyitottak voltak
A békeidők Budapestjének fejlett kávéházi életét már egyetlen olvasónak sem kell bemutatni. De a főváros abban is élen járt, hogy Európában máshol nem igen fogadtak női vendéget a kávéházak. S bár nálunk az 1800-as évek második felében még szintén főként a férfiaké volt ez a terep, a századfordulótól kezdve egyre gyakrabban láthattunk hölgyet is az asztaloknál. Eleinte a polgárok és az értelmiségiek a feleségeikkel tértek be egy kis frissítőre, majd a XX. század első éveitől kezdve egyre több fiatal nőt látunk egyedül vagy a barátnőivel, kísérőivel a kávéházakban. Híres íróink és költőink zöme bizony a kávéházakban is randevúzgatott, így nem volt ritka, hogy Ady felbukkant Lédával a Japán vagy valamelyik másik kávéház asztalainál.