Szomorú vidámpark
A ’60-as ’70-es években élte a vidámpark az aranykorát. Ha hétköznap nem is, de vasárnaponként szinte már hagyománynak számított a családoknak itt a hétvégén kikapcsolódni, a gyerekeket ”szabadon engedni”, kiélvezni a szocialista fiatalságot. Hétvégenként két darab dupla kocsis, nyitott kisbusz járta a várost, ami városrészenként megállt és fel lehetett rá szállni (0:05-nél a videóban). Végállomása természetesen a vidámpark volt.
Áprilistól egészen szeptemberig igazi Kánaánnak számított a vidámpark az ifjúság körében. Talán kicsit túlzás, de szinte kiürült az egész város, mert május elsején mindenki a vidámparkban volt. Ünnepi felvonulás után a ”vidi” jelentette a fő célpontot a sztálinvárosi ifjúság számára, ekkor tízezernél is több volt a látogatók száma.
A sportkomplexum melletti főkapun beérve, mindjárt balra helyezkedett el az óriáskerék. A gyermekfejjel félelmetes sebességgel forgó kerék két-három emelet magasra, a parkot övező hatalmas fák derekáig felért, szép kilátást és izgalmat biztosítva. A játékelemet 2006-ban végleg elbontották. Már csak a betonalap bizonyítja a hatalmas forgó óriás létezését.
Beljebb érve a parkban, a legfiatalabb korosztály szórakoztatására megalkotott vidámságok voltak: rakétás és biciklis körhinta, elektromos kisautópálya, amiknek már szintén csak a betonalapjai találhatóak meg. A közelben volt a hajóhinta is, amire már inkább a nagyobbak ültek fel, és amivel teljesen át is lehetett fordulni.
A tavasszal gyönyörűen virágzó fákkal övezett úton befelé sétálva, megpillanthatunk egy gazzal benőtt vonatot. A helyiek által csak Mukinak becézett kisgőzöst, aminek anno saját útvonala volt a park területén, egyik megállóhelye pedig a Ságvári-kilátó volt. Kezdetben ez a gőzmozdony húzta az Úttörővasút szerelvényeit is, de a technika fejlődése és a panaszok miatt – a gőzmozdony kéményéből kipattanó apró szikrák veszélyeztették az utasokat – dízelmotoros mozdonyra váltottak.
Jelenleg Muki egy pár tíz méteres sínen áll, mögötte két, padokkal felszerelt kocsival. A fénykorában nagy csaták dúltak a felnőttek között, hogy ki tudja felültetni a gyermekét rá, annyira népszerű volt a fiatalok körében. Nagyon sok embernek szép emlékek fűződnek hozzá, talán ezért sem adták el akkor, amikor ismeretlen befektetők meg akarták venni, majd 1:1-es méterben lemásolni.
”Muki tulajdonképpen a dunaújvárosi Vidám Park jelképe, s egyben túlélője is, egy igazi hős.” – így fejezi ki tiszteletét Bús Csaba, a vidámpark utolsó igazgatójának, Bús Józsefnek a fia, aki szinte törzsvendégnek számított a parkban. Olyannyira, hogy sokszor ő tesztelhette az újonnan megépült játékelemeket, köztük az elektromos kisautókat is.
Nézzétek meg az aranykor napjait és a mai állapotot!
Amit nem a vandálok tettek tönkre, azt a természet intézte el. A két évtizede használatlanul álló vidámpark elemeit szép lassan megeszi a rozsda vagy elkorhadnak. De vajon miért zárt be a népszerű vidámpark? Mivel megszabták a belépő és az egységjegy árait, hogy egy átlagos dolgozó család meg tudja fizetni, így az alacsony bevételek mellett a vidámpark állandóan veszteséget termelt. Minden évben jelentős városi támogatás kellett ahhoz, hogy üzemelhessen a park, különben már régen csődbe ment volna. A sorozatosan emelkedő költségek és egyéb kiadások hamar a hanyatlás szélére sodorták a vidámpark amúgy is süllyedő hajóját.
A kérdés fennáll: érdemes lenne-e felújítani a mai fiataloknak, akik szinte már kisiskolás koruktól több órán át a számítógép előtt ülnek? Lenne-e rá kereslet a mai fiatalság körében, vagy manapság már más teszi boldoggá az ifjúságot?
De van-e még remény, hogy bármilyen formában újra életet leheljenek a dunaújvárosi emberek ebbe a csernobili hangulatot idéző parkba? Boda András újságíró, lokálpatrióta, a ”Hétlövet” blog szerkesztője szívén viseli az egykori vidámpark sorsát. Sőt, több átfogó cikket és visszaemlékezést is írt róla honlapján.
Célja az egykori vidámpark újjáélesztése. Ő közparkként lát benne fantáziát, hisz az egész terület egy zöld övezet közepén fekszik, ahol az emberek munka után és hétvégén ki tudnának kapcsolódni, sétálni, kocogni, kutyát szabadon engedni, a családosok pedig gyermekeikkel lenni a szabadban. Talán még egy színpad és egy szabadtéri mozi is belefér az elképzelésbe. Ebbe a kezdeményezésbe nyúlt segítséget a Szellemvárosok blog.
Ha nem is úgy, ahogy fénykorában, de talán van esély újjáéleszteni a parkot. A parkot, amihez rengeteg embert megannyi szép emlék fűz. A parkot, ami ma már leginkább a pripjatyi vidámpark hangulatát idézi. A vidámpark területe jelenleg őrzött, a parkban megfigyelőrendszer működik!
Hajner Gyula cikke a Szellemvárosok Blogon
Fotók: Nyári Ildi és Hajner Gyula
Forrás: Hétlövet Blog