Szellemek strandja: Tungsram
A fővárosiak körében méltán népszerű újpesti uszoda és strand 1938-ban nyitotta meg kapuit. A 67 évig üzemelő fürdő több generációnak biztosított strandolási és sportolási lehetőséget, köztük a magyar vízilabda válogatottnak is. A rendszerváltás után a strand elvesztette népszerűségét, mígnem 2005-ben végleg bezárt.
Betört ablakú, omladozó épületek, szétvert szekrények és zuhanyzók, fákkal benőtt medencék és üvegszilánkok mindenhol. Ezek az állapotok jellemzik ma az egykor legendás Tungsram strandot.
Újpesten már 1889-ben megnyílt egy kis, faszerkezetű uszoda a mai József Attila utca végénél. Ezt a létesítményt 1910-ben a Népsziget partjaihoz helyezték át, hogy az UTE akkor alakult úszószakosztályának helyet biztosítsanak. A Megyeri csárda alatti homokos partszakasz volt az újpestiek Lidója - ám a gyors sodrású Duna minden évben több halálos áldozatot is szedett, így folyamatosan napirenden volt egy strandfürdő létesítése.
1938. július 10-én ünnepélyes keretek között - egy nemzetközi úszóverseny és vízipóló mérkőzéssel egybekötve - nyitották meg a több medencével is rendelkező strandfürdőt, az Egyesült Izzó beruházásában. A megnyitón jelen volt Pohl Sándor újpesti polgármester, ifj. Horthy Miklós, a Magyar Úszó Szövetség elnöke, Dr. Mikecz Ödön igazságügyi miniszter, és Aschner Lipót, az Egyesült Izzó vezetője. A beszédek után az UTE - MAC vízipóló mérkőzésével zárták a napot.
Három medence volt akkoriban:
- 50 x 20 méteres versenymedence, körülötte 700 ülőhellyel és több száz állóhellyel, a sportolóknak
- 50 x 25 méteres medence, a vendégeknek
- gyerekmedence
A strand befogadóképessége jóval tízezer fő fölött volt. Nem volt egy ötcsillagos strand, de az emberek pont ezért kedvelték. Egyszerű hely volt, ahol a munkásemberek megpihenhettek, szórakozhattak, nyaralhattak.
A gépházban melegítették a kútból nyert vizet 25-26 fokosra. A telep központja a 200 csónak befogadására is alkalmas csónakház volt, melynek helyiségeiben a strand irodái is helyet kaptak. Később még egy nagy medence épült, ennek a közepén van a mindenki által jól ismert gomba.
A strand elég messze volt a központtól, és ezt sokan fel is vetették, mint lehetséges problémát a jövőre nézve. A vezetőség ezért 270 ezer pengőt biztosított a 87-es villamos Megyeri csárdáig történő meghosszabbítására, sőt, személyhajó kikötőt is létesítettek a Dunán, megoldva ezzel a strandra történő utazási problémákat.
A fürdő rövid idő alatt hatalmas népszerűségre tett szert. Még a második világháború derekán is, 1943. augusztus 1-jén 12152 látogatója volt a Tunginak becézett strandnak, de a háború után is népszerű maradt: elsősorban újpestiek és az Egyesült Izzó - később Tungsram - dolgozói használták. A versenymedence napközben a strandolóké volt, de zárás után itt tartotta az edzéseket az Újpest és az Izzó pólócsapata, de néha a magyar válogatott is.
Bay Zoltán a visszaemlékezéseiben így ír a Tungsram strandról 1951-ben:
"Pestet, a modern nagyvárost innen nem látjuk. A Duna-part évszázados fái takarják el, de a hátunk mögött túlemelkednek a fákon Újpest nagy gyárépületei. A legnagyobb közöttük a Tungsram hatalmas izzólámpagyára, melynek egyik jóléti intézménye ez az uszoda. (…) A Tungsramnak ez a saját, senki által nem parancsolt üdülőhelye.
Azt hiszem, itt az a lényeg, hogy senki nem parancsolta. A munkások akarták, a gyár vezetősége pedig beleegyezett, és adta hozzá a pénzt: mintegy két millió pengőt (félmillió dollárt). Tehát az életből született, nem pedig valami központi, irodai elgondolásból. Ezért van harmóniában a környezetével. Újpest Dunát járó népének (…) ez kell… Az életet magáért az életért kell teremteni, nem lehet semmi más célnak alárendelni.”
Bizonyára a legtöbb újpesti embernek ismerősen hangzik Csukor László neve. A legendás úszómester-edzőtől generációk tanultak meg itt úszni. Hatalmas népszerűségnek örvendett, de tisztelték is őt a fiatalok. Ugyanakkor sokak ereiben meghűlt a vér, amikor egy-egy "illegális" medencébe ugrás vagy egyéb csínytevés után nagyot fújt a sípjába, rendre utasítva a komisz fiatalokat. Legtöbbször a mélyvíznél lévő, színes csíkos napernyője alatt tartózkodott, és folyamatosan figyelemmel követte a strand történéseit.
Egy visszaemlékező így ír Csukor Lászlóról:
"Laci bácsi mindig mindent tudott, ami a strand területén történt és azonnal reagált, intézkedett. Vagy ő maga, vagy "titkos" hálózata által. Végül mindig neki lett igaza, mert a Tungin Csukor László volt a törvény! Vissza nem szólt neki senki, még a legnagyobb zsiványok közül se, mert szemben találta volna magát a Laci bácsit támogató hatalmas tömeggel, ami azért nem kis túlerőt jelentett.
Annak, aki idejében érkezett, jutott a nagy felfújható gumibelsőkből is, akkoriban mindössze pár forintért.
Akik hősködtek vagy rosszalkodtak a nagymedencében, azokra azonnal rásípolt és utána fenyegető mozdulattal jelezte elégedetlenségét, mert a zsivajt átkiabálnia reménytelen lett volna. Az elkövetők azonnal tudták, hogy róluk van szó és azt is, mért jogos Laci bácsi fenyegetése. Vita kizárva.
Aki gyakran járt abban az időben az Izzó strandjára, annak elég, ha egy pillanatra becsukja a szemét és már látja maga előtt Csukort." A mindenki által kedvelt Laci bácsi 1987-ben halt meg. Ötven éves munkájának tiszteletére emlékoszlopot emeltek a strand közelében.
A kilencvenes évektől a gyerekmedencében sokszor nem is volt víz, mivel a fiatalok focipályának használták. Gyakran több csapat is várakozott ott, hogy sorra kerülhessenek a csatában. A "Gombás" medencétől pár méterre, délre volt a főépület, amiben a strandvezetés irodái, gépház és egy öltöző is volt. Ezen épület tetején helyezkedett el a terasz egy kisebb büfével, ahol az emberek felfrissíthették magukat, elfogyaszthatták italaikat. A főépület előtt volt az egyik büfé, ahol sokszor harminc méteres sor is kígyózott.
A rendszerváltás után a strand elveszítette népszerűségét, majd 2004. augusztus 26-át jelölte meg a vezetőség, mint utolsó nyitvatartási napot, ennek ellenére még 2005-ben is fogadott látogatókat, de sokak szerint ekkor már csak a "gombás" medence működött.
A 2005-ös árak:
- gyerek napijegy, 18 éves korig: 500ft
- felnőtt napijegy: 750ft
A bezárás körülményei a mai napig tisztázatlanok. A legtöbben úgy tartják, hogy a Tungsramot megvásárló amerikai cég, a General Electric egyszerűen elhanyagolta a strandot. De olyan hír is felmerült, hogy egy luxus lakóparkot terveztek felhúzni a helyére, amiből aztán semmi nem lett.
Bármi is az oka a fürdő bezárásának, a Tungin felnőtt generációk nyarai csupán szép emlékek maradhatnak. Napjainkban már csak a fákkal benőtt medencék és az omladozó épületek posztapokaliptikus látványa bizonyítja, hogy itt valaha egy virágzó strand volt…
Végül pedig nézzétek meg mindezt videón is:
A sorozat első részéért KATTINTSATOK IDE!
A második részt ITT TALÁLJÁTOK!
Aki pedig lemaradt a harmadik részről, ITT TALÁLJA!
Ha nem láttátok a negyedik részt, KATTINTSATOK IDE!
Az ötödik, legutóbbi részt ITT TALÁLJÁTOK!
Múlt héten egy szellemkórházat mutattunk be, amit ITT TALÁLTOK!
A szellemjárta Postapalotáról ITT OLVASHATTOK!
Még több szellemvárost pedig itt találtok:
Nyomj egy lájkot, ha tetszett a cikk! :)