A nő, akinek 16 különböző személyisége volt, és nem tudtak egymásról
Óriási sikert aratott Amerikában egy könyv 1973-ban. Egy Sybil nevű nőről és a disszociatív személyiség néven ismert betegségéről szólt. A könyv, és később a belőle készült film Shirley Adrell Mason különös esetét mutatja be.
A disszociatív személyiség rendszerint valamilyen trauma hatására alakul ki,
az egyénnek két vagy (az esetek felében) több elkülönült személyisége van saját névvel, emlékezettel. A különböző személyiségek között kisebb-nagyobb mértékű átjárás lehetséges.
Ezek a személyiségek lehetnek eltérő korúak, sőt, neműek is, és a különböző személyiségek nem tudnak a másikról. Mindegyik személyiségnek saját története, saját identitása és saját képességei vannak. Előfordulhat, hogy az egyik személyiség például tud zongorázni, a másik viszont nem. Sőt, volt példa arra, hogy egy páciens egyik személyiségnek magasabb volt az IQ-ja a másiknál.

Ez az a betegség tehát, amelyet sokan a skizofréniával tévesztenek össze, vagy amit köznapi kifejezéssel sokszor "tudathasadásnak" hívunk. Bármennyire is bizarrnak hangzik, simán előfordulhatna, hogy miközben gyanútlanul írom ezeket a sorokat, nem is sejtem, hogy délután már cipészként fogok topánkákat talpalni. Egyetlen reményem, hogy a család azért talán szólna.
A könyvben Sybil álnéven emlegetett Shirley-ben 16 egymástól elkülöníthető személy „lakozott”.
A lány terapeutája, Cornelia B. Wilbur éveken keresztül kezelte és tanulmányozta a lányt, ám elég vitatható módon az eredményeit nem egy tudományos lapban jelentette meg, hanem egy újságíró ismerőse segítségével könyvet írt belőle.
A Masonról szóló könyv elején felsorolják a személyiségeit. Ahogy a főszereplőt átkeresztelték Sybilre, a személyiségei is más nevet kaptak, de így is érdekes végig olvasni:
• Sybil Isabel Dorsett (1923), a fő személyiség
• Victoria Antoinette Scharleau (1926), becenevén Vicky, egy magabiztos, kifinomult francia lány
• Peggy Lou Baldwin (1926), önző, bigott és gyakran dühös
• Peggy Ann Baldwin (1926), Peggy Loue hasonmása, de inkább félénk, mint dühös
• Mary Lucinda Saunders Dorsett (1933), figyelmes, elmélkedő, otthonülő típus
• Marcia Lynn Dorsett (1927), rendkívül érzelmes író és festő
• Vanessa Gail Dorsett (1935), drámai hajlamú, vidámságot kedvelő, tehetséges zenész
• Mike Dorsett (1928), Sybil egyik férfi énje a kettőből, kőműves-ács
• Sid Dorsett (1928), Sybil második férfi énje. Ács és ezermester. Sid Sybil monogramjáról kapta a nevét. Ez azt jelenti, hogy Mason igazi énjét Samnek hívhatták (Shirley Ardell Mason).
• Nancy Lou Ann Baldwin (nem ismert az időpont), a politikában a bibliai próféciák beteljesülését látta, és rettentően félt a római katolikusoktól
• Sybil Ann Dorsett (1928), beteges mértékben közönyös
• Ruthie Dorsett (nem ismert az időpont), kisbaba, a kevésbé fejlett ének egyike
• Clara Dorsett (nem ismert az időpont), mélyen vallásos és rendkívül kritikus Sybillel
• Helen Dorsett (1929), nagyon fél, de elszánt, hogy megvalósítsa magát
• Marjorie Dorsett (1928), derűs, életigenlő, szeret nevetni
• A szőke (1946), meg nem nevezett, optimista örök tinédzser
A könyv és a film sikere után Amerika-szerte megszaporodtak a disszociatív személyiség diagnózisok. Bár volt olyan beteg, aki később ráébredt, hogy csupán a kezelőorvos szuggesztiója és a terápia során használt gyógyszerek hatására vallotta magát több személyiségnek, és az állítólagos gyermekkori traumák megtörténtére sincs semmi tényleges bizonyíték.
Wilburt is többen támadták, kétségbe vonva a Sybil-jelenség valódiságát. Azt állították, Wilbur manipulálta hisztérikus és könnyen befolyásolható páciensét, és a mai napig sok a kérdőjel az ügyben. Maga Wilbur 1992-ben hunyt el, Mason pedig 1998-ban. Halála előtt azonban egy barátnőjének megerősítette, hogy minden, ami a könyvben áll, igaz.
Kedvelt filmtéma lett a többfelé osztott személyiség: elég csak a 2016-os, egész jól sikerült thrillerre gondolni. A Széttörve című filmben James McAvoy olyan férfit alakít, akinek több mint 20 személyisége van.
Címkép: YouTube