Saját festménye alapján született újjá a festőzseni villája
Barabás Miklós festőművész 1839-ben vette meg a Városmajor utca 44. szám alatti szőlőskertet. Klasszicista stílusú villát építtetett rá, amit akvarellen is megörökített. Nem is sejtette, festménye mekkora segítség lesz abban, hogy a Barabás-villát az utókor is egykori pompájában csodálhassa meg.
Barabás Miklós nem csak a portréfestés mestere volt
Barabás Miklós mai szóhasználattal élve a 19. század sztár-portréfestője volt. Széchenyi is támogatta, rengeteg arcképmegrendelést kapott, számtalan közéleti méltóság, író és eladósorban lévő polgárlány portréját festette meg. Ő készítette az Aradi vértanúk történelem könyvből jól ismert portréit is. Népszerűségének oka az volt, hogy modelljeinek mindig előnyös arcát festette meg. Megtanulta hogyan kell kiemelni az arc és az alak szép tulajdonságait. Minden megrendelőjének eleven, nyugodt, derűs arckifejezést festett.
Barabás Miklós: Önarckép
A főleg portréiról ismert festőművész gyönyörű tájképeket is festett, mintegy hobbiként.
Az tájakvarell-festészet rejtelmeit itáliai tanulmányútján leste el egy skót úriembertől. Önéletrajzában részletesen számol be a napról, amikor találkoztak:
“Felszólítottam, fessen nekem két tájképet, azt fizetem, a mit ugyane munkáért más fizetne neki, csak egyet kötök ki: hogy elejétől végig láthassam a képek megfestését.”
Barabás új barátja hatására számos vízfestményt készített olasz tájakról, majd a magyar tájakat is megörökítette akvarelljein.
A hirdetés fölött Barabás Miklós festménye a Városmajorról
1840-ben tért haza, majd feleségül vette Bois de Chesne Zsuzsannát, akitől négy gyermeke született. Pesten telepedett le, hazatérte után kétezer forintért vette meg a Városmajor közelében álló szőlőskertet. Ez nem tűnik soknak, ha belegondoltok, hogy akkoriban egy-egy portréfestményéért ötezer forintot is elkérhetett. Saját tervei alapján klasszicista stílusú villát építtetett a telekre a már meglévő vincellérház mellé. Később pedig hozzátoldott a villához egy új helyiséget is, amit műteremnek használt.
Than Mór: Barabás Miklós műtermében
Nemzeti és családi tragédiák
Harminc évig élt családjával a Barabás-villában, azonban nem csak szép élmények kötötték a villához. Az 1848-as forradalom borzalmainak nagy részét itt vészelte át a család. Először Vácra menekültek, de később mégis visszatértek Pesti otthonukba, mert ez tűnt biztonságosabbnak. (Érdekesség, hogy a szabadságharc alatt Batthyány Lajos felesége a Barabás-villában rejtette az államférfi értékes festménygyűjteményét.) A 48-as események nagyon megviselték a festőt. Hiába kapott utána megrendeléseket, több hónapba telt, mire újra régi önmaga lett, és visszatért a festéshez.
A villát végül 1870-ben adta el, miután felesége és két gyermeke is meghalt tragikus körülmények között. Barabás Miklós képtelen volt nélkülük az egykor meghitt közös otthonban élni.
A ház ezt követően többször cserélt gazdát. Az épületegyüttes folyamatosan változott az új tulajdonosok igényének és ízlésének megfelelően. A toldozgatások eredményeként végül az eredeti villaépület felismerhetetlenné vált.
A Barabás-villa újjászületése
A 12. kerületi önkormányzat 2000-ben döntött a villa felújításáról. A koncepció az volt, hogy a Barabás-villát visszaállítsák eredeti állapotába. A kiírt pályázatot Basa Péter építész nyerte, aki terveihez nem levéltári anyagokból, és régi tervrajzokból, hanem magától Barabás Miklóstól kapta a legnagyobb segítséget. A művész ugyanis anno olyan pontosan ábrázolta akvarelljén saját villáját és annak kertjét, hogy annak mintájára könnyen elkészíthették a felújítás tervrajzait.
Barabás Miklós villája
A Városmajor utcai kerítés megmentett kovácsoltvas kapuján belépve ma is az a látvány tárul elétek, ami annak idején a festőművészt is megihlette. Az előkertben szökőkút fogad benneteket, jobbra a vincellérház álmos cserepeit pillanthatjátok meg, középen a klasszicista villa, ahol most a város legszebb esküvőit rendezik. Az új építmények, a kávézó, galéria és rendezvényterem pedig olyan diszkréten olvad bele a tájba, hogy első pillantásra szinte észre sem veszitek, miközben felfedezőútra indultok a szó szoros értelmében festői villa buja kertjében.
Forrás: Barabás Villa, Wikipédia
Képek forrása: Wikipédia, Horváth Emese fotói
Ha érdekesnek találtad a cikket, nyomj egy lájkot!